Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με ηχογράφηση κιθάρας και κάρτα terratec phase 28.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαλλον to overdubbing ειναι το προβλημα.αν ειναι αυτο το προβλημα ξερεις πως μπορει να λυθει;

 

Η Phonic δεν σε βοηθάει για 2 λόγους:

 

1. Δεν γκρουπάρει.

2. Τα EFX sends που έχει είναι POST (αν ήταν PRE θα έκανες μία πατέντα).

 

¶ρα, αυτό που μπορώ να σου προτείνω καταρχήν είναι:

 

1. Συνέδεσε την έξοδο της Phonic στην είσοδο της Terratec.

2. Μην συνδέσεις καμία έξοδο της Terratec στην Phonic. Αντί για αυτό, στείλε 2 εξόδους κατευθείαν στον ενισχυτή και στα ηχεία σου.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περί στερεοφωνικής τεχνικής κλπ δεν τα έγραψα για να τα καταλάβεις , άλλα για να σου πώ εμμέσως πλην σαφώς ότι στερεοφωνική ηχογράφηση δεν σημαίνει έτσι απλά να ανοίξουμε ένα στέρεο track στο πρόγραμμα μας και να ηχογραφήσουμε , άλλα προϋποθέτει ειδικό εξοπλισμό ή παραπάνω από ένα μικρόφωνα και φυσικά γνώσεις. Αυτό που σου προτείνω είναι βρείς πως να δημιουργείς στο πρόγραμμά σου μονοφωνικά tracks και να ηχογραφείς σε αυτά με ένα μόνο μικρόφωνο.

 

Όσον αφορά το δεύτερο πρόβλημά σου οφείλεται πιθανότατα στο ότι δεν χρησιμοποιηθείς τα AUX sends για να στείλεις το σήμα σου στη κάρτα ήχου.

Δοκίμασε την εξής συνδεσμολογία :

 

Κανάλι ένα : Τοποθετείς ένα μικρόφωνο στο κανάλι ένα και ανοίγεις το AUX send στο κέντρο (στη κονσόλα σου ονομάζεται EFX).Το level στο 0.

 

Κανάλια 3-4, 5-6 , 7-8 , 9-10 εκεί αν θες τοποθετείς τις εξόδους 1-2 κλπ της κάρτας ήχου σου. ΠΡΟΣΟΧΗ σε αυτά τα κανάλια όλα τα ποτενσιόμετρα EFX πρέπει να είναι κατεβασμένα τέρμα αριστερά. Τα levels ανάλογα με την ένταση που θέλεις να ακούς τις εξόδους σου.

 

Στη κονσολίτσα ανεβάζεις το EFX master στο 0 και ενώνεις την μια είσοδο της καρτας ήχου σου με την έξοδο της κονσόλας EFX Send .

 

Τις εξοδους Main οut της κονσολας της συνδέεις με τα ηχεία σου αν είναι αυτοενισχυόμενα ή με τον ενισχυτή των ηχείων σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, "overdubbing" ονομάζεται η τεχνική του να γράφεις πάνω από κάτι άλλο, δεν είναι πρόβλημα. Συνεπώς, δεν είναι "πως λύνω το πρόβλημα του overdubbing" αλλά "πως μπορώ να κάνω overdubbing". :)

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια για την βοηθεια.θα προσπαθησω να βγαλω μια ακρη τωρα.παντως feather δεν μου απαντησες,η καρτα ηχου phase 28 δεν ειναι προορισμενη για ηχογραγραφησεις;επειδη μου ειπες να κοιταξω για αλλη καρτα ηχου...και με βαση αυτο που μου ειπε ο γερασιμος η κονσολα phonic επειδη

1. Δεν γκρουπάρει και

2. Τα EFX sends που έχει είναι POST,μηπως θα βοηθουσε και μια αλλη κονσολα;thanks!!(παντως ολα ξεκινησαν επειδη η καρτα ηχου δεν εχει υποδοχη για μικροφωνο.με το ιδιο μικροφωνο σε αλλη καρτα terratec που ειχε υποδοχη και δεν χρειαζονταν να μπλεξω με κονσολα,ηχογραφησα την κιθαρα κανονικα σε καναλι μονη της,χωρις να παιρνει hxo απο το backing track...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι καταρχήν. Έχεις εξοπλισμό για να πειραματιστείς. Είτε με τη συνδεσμολογία που πρότεινε ο dither είτε με αυτή που σου έγραψα εγώ, θα βγάλεις άκρη. Αν κάποια στιγμή θέλεις κάτι παραπάνω, θα το κρίνεις εσύ.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα EFX sends που έχει είναι POST,μηπως θα βοηθουσε και μια αλλη κονσολα;thanks!!

 

Ασφαλώς και θα βοηθούσε τα aux να ήταν pre fader , αλλά μην ανησυχείς , μπορείς να κάνεις και με αυτή τη κονσολίτσα δουλειά σου με μόνο μειονέκτημα ότι όταν ηχογραφείς θα ακούς το σήμα του μικροφώνου σου απευθείας από την κονσόλα από το κανάλι 1 αλλά και από την έξοδο της κάρτας ήχου. Δεν είναι τραγικό.

Το μεγαλύτερο πρόβλημά σου δεν είναι η ανεπάρκεια των μηχανημάτων σου αλλά η ανεπάρκεια των γνώσεων σου. Θα συνιστούσα προτού προβείς σε άλλες αγορές ή αλλαγές να διαβάσεις τουλάχιστον για τα βασικά όσον αφορά την ηχοληψία σε ένα home studio.

Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις που με απλό τρόπο εξηγούν τις διάφορες τεχνικές ηχογράφησης, μια βόλτα στο Παππασωτηρίου θα σου λύσει περισσότερα προβλήματα από το να σου δίνουμε λύσεις κονσέρβα και εσύ να τις εφαρμόζεις παπαγαλία χωρίς να καταλαβαίνεις ακριβώς τι κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις απολυτα δικιο Dither.θα πρεπει πρωτα να μαθω μερικα πραγματα πριν κανω οσα μου ειπατε η και συγχρονως και ας μου φαει καποιες ωρες απο την ...γυναικα μου(FENDER).θα με βοηθουσε αν μου προτεινες ενα βιβλιο για την περιπτωση μου που ειμαι στα...πρωτα βηματα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα , επειδή από τότε που ήμουν αρχάριος έχουν περάσει πάνω από 20 χρόνια δυστυχώς δεν ξέρω κάποιο σύγχρονο βιβλίο για εντελώς αρχάριους.

Σίγουρα θα σε βοηθούσε στη επιλογή βιβλίου αν διάβαζες κάποια άρθρα εδώ και αποκτώντας κάποιες παραπάνω γνώσεις αλλά και απορίες να πήγαινες μετά στο βιβλιοπωλείο και να επέλεγες πιο εύκολα το βιβλίο που θα στις έλυνε. Επίσης , αν δεν χορτάσεις από αυτές τις πληροφορίες και χρειαστείς κι άλλες , στη σελίδα μου με τα links στη κατηγορία "Music & Audio Engineering Info & Communities" θα βρεις πολλά παρόμοια ή και πιο εξειδικευμένα sites που αν διαθέτεις την όρεξη για ψάξιμο ,μπορεί να μην χρειαστείς τελικά να αγοράσεις βιβλίο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου