Προς το περιεχόμενο

2 σε 1. Γίνεται;


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει καποιο προγραμμα(δεν θυμαμαι τωρα το ονομα του αλλα καποια στιγμη θα μπορεσω να το βρω...ειμαι πολυ πηγμενος...) το οποιο λειτουργει σαν ψηφιακο patchbay...μπορεις λοιπον να εχεις ανοιχτα 2 προγραμματα στο ιδιο μηχανημα,στο καθενα να εχεις ορισει διαφορετικη καρτα ηχου,να δουλευουν ταυτοχρονα και να κανεις routing τις εξοδους του ενος στις εισοδους του αλλου...καλο??? :wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλό ακούγεται... Θα κάνω μια γρήγορη ψακτική μπας και το βρω, αν και ήδη πληροφόρησα τον ενδιαφερόμενο για τις τεχνικές δυσκολίες του εγχειρήματος που προσπαθήσαμε.

 

Thanks φίλε musictech!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρίξω μια πρόταση που μου ήρθε τώρα....και δεν ξέρω αν ισχύει...

 

Λοιπόν...Εγκαθιστάς και τις 2 κάρτες και βάζεις sto control panel όποιους drivers θές για κύριους...

 

Μετά κατεβάζεις το πιό ελαφρύ sequencer που υπάρχει...απλά για να πέρνεις ξεχωριστό σήμα σε κάθε track...Και μέσω rewire το περνάς κανάλι-κανάλι στο προγραμμα που δουλέυεις...

 

Δηλαδή η λογική είναι να δουλεύεις παραλληλα 2 προγραμματα ενα για κάθε κάρτα....Και στο τελος να συγκεντρώνεις το σημα...στο daw που χρησιμοποιείς....((αν έχεις τύχη διάβαινε και ριζικό περπάτι...ρίχνεις 2 προσευχές...επικλήσεις...έχε και ενα ευαγγέλιο δίπλα sto korg tr...έτσι για να σου βρίσκεται...και ελπίζεις ότι η ram σου δεν θα σε στείλει αδιάβαστο...))

 

I am genious....(χαχαχαχα)...:lol:

 

Αν ισχύει αυτό που λεω πείτε το μου και εμενα γιατί σημερα μου ζήτησε και ενας φίλος μου στο σχολειο...να του βρώ παρόμοια λύση...(που δεν νομίζω)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποιο προγραμμα(δεν θυμαμαι τωρα το ονομα του αλλα καποια στιγμη θα μπορεσω να το βρω...ειμαι πολυ πηγμενος...) το οποιο λειτουργει σαν ψηφιακο patchbay...μπορεις λοιπον να εχεις ανοιχτα 2 προγραμματα στο ιδιο μηχανημα' date='στο καθενα να εχεις ορισει διαφορετικη καρτα ηχου,να δουλευουν ταυτοχρονα και να κανεις routing τις εξοδους του ενος στις εισοδους του αλλου...καλο??? :wink: :wink: :wink:[/quote']

 

Για interapplication audio routing εφαρμογών παίζει το Virtual Audio Cables :) :)

http://software.muzychenko.net/eng/vac.html

 

Για Mac υπάρχει το SoundFlower http://www.cycling74.com/products/soundflower

 

Μπορείς να χρησιμοιποιήσεις 2 κάρτες ταυτόχρονα αρκεί να είναι ίδιες, για παράδειγμα http://www.homerecordingconnection.com/forum.php?action=view_thread&id=11997&frm=5

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με το latency τι γίνεται; Εδώ πολεμάμε μια κάρτα να την τρέχουμε με καλό latency, στις 2 δε θα είναι πιο δύσκολο; Το να τρέχουμε 2 κάρτες απλά με τον κλασικό WDM οδηγό είναι εύκολο, το θέμα είναι να τρέχουμε 2 κάρτες με ASIO, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκεί ο ASIO driver να υποστηρίζει την ταυτόχρονη λειτουργία των καρτών.

Οπότε πρόβλημα με το latency δεν νομίζω οτι θα υπάρξει , πιο πολύ έμφαση θα πρέπει να δωθεί στο συγχρονισμό των καρτών.

 

Επειδή όμως δεν έχω προσωπική εμπειρία από τέτοιο setup, θα προτιμούσα κάποιος καλύτερος γνώστης να πει την άποψη του... άλλωστε τις περισσότερες φορές η θεωρία από την πράξη διαφέρει :) :)

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η λογική είναι να δουλεύεις παραλληλα 2 προγραμματα ενα για κάθε κάρτα....Και στο τελος να συγκεντρώνεις το σημα...στο daw που χρησιμοποιείς....((αν έχεις τύχη διάβαινε και ριζικό περπάτι...ρίχνεις 2 προσευχές...επικλήσεις...έχε και ενα ευαγγέλιο δίπλα sto korg tr...έτσι για να σου βρίσκεται...και ελπίζεις ότι η ram σου δεν θα σε στείλει αδιάβαστο...))

 

Μα αν δεν κάνω λάθος στο Rewire το slave πρόγραμμα (το ελαφρύ που λες) δουλεύει παίρνοντας ήχο από το master (το καλό). Δλδ οι drivers θα είναι αυτοί που χρησιμοποιεί το master. Οπότε δεν γίνεται. Από την άλλη δεν είμαι και τόσο σίγουρος... :? Λες; Μπα....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους. Νέος στο forum. Εχω την εντύπωση, χωρίς να το έχω δοκιμάσει, οτι αυτό γίνεται στο Logic 5.5, αρκεί η δεύτερη κάρτα ήχου να τρέχει με διαφορετικούς drivers απο την πρώτη.Δηλαδή μόνο μία απο τις δύο θα μπορεί να τρέχει με Asio. Μετά θέτεις σε κάθε κανάλι την κάρτα που

θέλεις να χρησιμοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[off-topic]

 

Ρε γμτ δεν μπορώ να αντισταθώ! Τόσες μέρες που βλέπω τον τίτλο του θέματος μου θυμίζει φάση σαμπουάν 2 σε 1! Βάλτε κάτι πιο περιγραφικό :D :D :D

 

[/off-topic]

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκεί ο ASIO driver να υποστηρίζει την ταυτόχρονη λειτουργία των καρτών.

Οπότε πρόβλημα με το latency δεν νομίζω οτι θα υπάρξει ' date=' πιο πολύ έμφαση θα πρέπει να δωθεί στο συγχρονισμό των καρτών.

 

Επειδή όμως δεν έχω προσωπική εμπειρία από τέτοιο setup, θα προτιμούσα κάποιος καλύτερος γνώστης να πει την άποψη του... άλλωστε τις περισσότερες φορές η θεωρία από την πράξη διαφέρει :) :)[/quote']

 

..προκειται για διαφορετικες καρτες ηχου...αρα και για διαφορετικους asio drivers... :wink: :wink: :wink:

plp εχεις δικιο για αυτο που λες για το logic...σκεφτηκα να το προτεινω και εγω αλλα απο οτι καταλαβα δεν υπαρχει προθεση να χρησιμοποιηθει αυτο το προγραμμα....και το κυριοτερο ειναι οτι το logic εχει σταματησει εδω και αρκετα χρονια να βγαινει για pc...τα προβληματα λοιπον που μαλλον θα εχει καποιος με αυτο σε καποιο συγχρονο pc θα ειναι αρκετα...(π.χ. δεν υποστηριζει μνημη απο 1gb kai ανω... :roll: :roll: :cry: :cry: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου