Προς το περιεχόμενο

Χορδες!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια!!!!!!!!!Κατα καιρους εχς δοκιμασει διαφορους τυπους χορδων στην κιθαρα μου(jackson dk2) κ δεν εχω βρει καποιο σετ που να τεριαζει με την συγκεκριμενη κιθαρα ωστε ειναι ανετη στα solo.Με ενδιαφερει να φτιαξω ηχο για MetalΞερω οτι αυτο το θεμα ειναι στο πως παιζει ο καθενας κ καθαρα υποκειμενικο αλλα αν καποιος εχει να μ προτεινει καποιο σετ οχι κ τοσο γνωστο π του αρεσε θα μ βοηθουσε πολυ κ ισως βρω αυτο π ζηταω.Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε να βρείς La bella 011-052.Προσωπικά είναι οι πιο άνετες 11άρες που έχω παίξει ποτέ μου και όσο για όγκο τύφλα να έχουν οι 12άρες :lol: :lol:

 

Γενικώς θα πρότεινα μακριά απο 9άρες και όταν παίζεις βάρα τις χορδές.Metal παίζεις.Το πολύ πολύ να σπάσουν.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε να βρείς La bella 011-052.Προσωπικά είναι οι πιο άνετες 11άρες που έχω παίξει ποτέ μου και όσο για όγκο τύφλα να έχουν οι 12άρες :lol: :lol:

 

Γενικώς θα πρότεινα μακριά απο 9άρες και όταν παίζεις βάρα τις χορδές.Metal παίζεις.Το πολύ πολύ να σπάσουν.

βασικα θα με βολευε ενα σετ με 4η 5η 6η χορδη βαριες κ 1η 2η 3η λεπτες !
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε να βρείς La bella 011-052.Προσωπικά είναι οι πιο άνετες 11άρες που έχω παίξει ποτέ μου και όσο για όγκο τύφλα να έχουν οι 12άρες :lol: :lol:

 

Γενικώς θα πρότεινα μακριά απο 9άρες και όταν παίζεις βάρα τις χορδές.Metal παίζεις.Το πολύ πολύ να σπάσουν.

βασικα θα με βολευε ενα σετ με 4η 5η 6η χορδη βαριες κ 1η 2η 3η λεπτες !

 

Αυτά τα σετ ποτέ δεν τα πήγαινα.Είναι λίγο ανισορροπα αλλάζει η αίσθηση όταν πηγαίνεις απο τις μπάσες στις πρίμες και ανάποδα.Και ο ήχος επίσης μου φαίνεται πιο ισορροπημένος στα κανονικά σετ.Δοκιμάζεις και παίρνεις τα δαχτυλά σου έχουν τον τελευταίο λόγο :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11ρες και βάλε για χορταστικό ήχο και όχι τριξίματα.....και θα έλεγα όχι μόνο για μέταλλο αλλά γενικά.Τα δάχτυλα σου όσο τα καλομαθαίνεις τόσο επαναπαύονται.Ανεβάζοντας διαμέτρημα θα σε ενοχλήσουν για λίγο καιρό και σταδιακά θα αισθάνεσαι άνετα.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου ελεγα να αρχισεις με ενα ΚΑΛΟ ΣΕΤ ΑΠ της κιθαρας σου.

 

Μια σωστα σεταρισμενη κιθαρα παιζει πανευκολα ακομα και με 13αρες.... :wink:

 

οσον αφορα το gauge που θα διαλεξεις δεν υπαρχει κανενας κανονας (εκτος και αν κουρδιζεις εναλλακτικα και χαμηλοτερα απο το std οποτε θα χρειαστεις βαρυτερα gauges χορδων)

 

τεραστιο ηχο εβγαζε ο Hendrix (με χορδες 010-038) & ο Page ( με χορδες 8-38) ,τεραστιο ηχο και ο SRV (με χορδες 13-56) :lol:

 

οτι σε βολευει στην τελικη....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου ελεγα να αρχισεις με ενα ΚΑΛΟ ΣΕΤ ΑΠ της κιθαρας σου.

Μια σωστα σεταρισμενη κιθαρα παιζει πανευκολα ακομα και με 13αρες.... :wink:

+1!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει καθολου αυτος ο τροπος αλλαγης χορδων σε κιθαρα με Floyd tremolo?

 

 

 

υ.γ φιλε Superfunk ποτε θα βρεθουμε να με "κερασεις" ενα setup (να μαθω και εγω επιτελους!!) και να μαθω και για το καλωδιακι που δινει tone control στον διπλο bridge μαγνητη μιας μεξικανικης strat?? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου