Προς το περιεχόμενο

Φτηνά drums για αρχάριους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα.......επειδη όπως σας έχω πει εχω περάσει απο ολόιδιο σταδιο πριν κανενα χρονο...το κούρδισμα είναι πολύ βασικό στα drums...και δυστυχώς δεν μαθαίνετε...χρειάζεται εμπειρία...(που ούτε εγώ εχω.... :( )...Για αυτό προσπαθήστε να βρείτε κάποιον drummer να σας τα κούρδισει....και εγώ το ίδιο έκανα και έίδα αρκετη διαφορά....

 

Επισης βαλτε μέσα στην μπότα κάποια κουβέρτα ή μαξιλάρι (τώρα σχετικά με τον τρόπο που πρέπει να μπεί και που πρέπει να ακουμπάει θα σας γελάσω...)...και νομίζω πως θα είναι αισθητη η διαφορά...

 

Πειραματιστείτε και με την μπακαλίστικη τεχνική χαρτομάντηλο μονωτική ταινία....αν ο ηχος των τομ σας φαίνεται ότι κρατάει πολύ....

 

Απο πιατίνια τι πήρατε...?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kαταρχάς παιδιά αγοράστε rings για toms Και snare.. Κάνουν πολύ δουλειά και είναι τσάμπα.. Επίσης.. στην μπότα βάλτε ένα μαξιλάρι η κάτι τέτοιο έτσι ώστε να ακουμπά στο δέρμα που χτυπάτε.. Προσπαθήστε να το στερεώσετε εκεί ώστε να μη φεύγει όταν τη χτυπάτε.. Υποθέτω πως τα "ποδαράκια" της μπότας στα drums σας τα οποία είναι τόσο φθηνά θα μπαίνουν στο κέλυφος.. Ανάμεσα σε αυτά λοιπόν μπορείτε να το στερεώσετε... Αυτά.. Τα rings πάντως είναι σημαντικά.. Εμένα με εντυπωσίασε η διαφορά... :wink: Πιατίνια είχε το set? Αν ναι καλό είναι αυτό γιατί τα stagg είναι τα καλύτερα φθηνά πιατίνια.. Αν και νομίζω πως σε λίγο καιρό κάποιος θα μαζέυει λεφτα... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτεένα μικρό μαξιλάρι να ακουμπά το δέρμα που κτυπά ο κόπανος αν θέλετε πιο στεγνό ήχο. Για καλύτερο ήχο κόψτε προσεκτικά με ένα κοπίδι τρύπα στο μπροστινό δέρμα σε μέγεθος όσο ένα cd το πολύ για να εκτονώνεται καλύτερα ο αέρας στο εσωτερικό της μπότας. Θα πρότεινα πάντως εαν δεν σας ικανοποιεί το αποτελεσμα να αλλάξετε δέρματα,συνήθως τα μαμίσια ιδιαίτερα σε φτηνότερα τύμπανα είναι μέτρια εως απαράδεκτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, παιδιά.

 

Πράγματι το πακέτο είχε δικά του πιατίνια και μπορώ να πω ότι παλεύονται. Τελικά βάλαμε ένα απλό σεντόνι μέσα στη μπότα το οποίο ακουμπά στη μεριά που χτυπάει το πεντάλ και έκανε δουλειά. Για τα rings θα το κοιτάξω, αν είναι. Θεωρούνται απαραίτητα (δεν το ρωτάω για τα χρημάτων, αλλά για να ξέρω);

 

Αναφορικά με το κούρδισμα έχω προσπαθήσει να μάθω κάποια πράγματα από το internet και συνεχώς προσπαθώ να τα βελτιώσω. Ευτυχώς, υπάρχει παιδί που ξέρει καλά drums και πιστεύω ότι θα μπορέσει να μας βοηθήσει αλλά, αυτή τη στιγμή, λείπει οπότε θα πρέπει να συμβιβαστούμε στην υπάρχουσα κατάσταση μέχρι να κατέβει Αθήνα...

 

Για το κόψιμο του δέρματος θα προτιμήσω να μην το ρισκάρω, ακόμα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κόψιμο που πρότεινα γίνεται με οδηγό π.χ. ένα τασάκι και με αργές κινήσεις κόβεις κυκλικά αλλά αν δεν θες τοDIY το drumstore έχει κάτι κιτάκια με δακτυλίδι που κάνει την δουλεία αναίμακτα και χωρις ρίσκο αποτυχίας. Πάντως θα δεις μεγάλη διαφορά γιατί ο αέρας συμπιέζεται και λειτουργει σαν επαναφορα στο δερμα επαφής του πεταλιού καταστρέφοντας τον ήχο αλλά και την αίσθηση στο πετάλι(ανοίγει δραματικά ο ήχος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητα αλλά σου λέω είναι τσάμπα... 1 ¤ νομίζω έχει το ένα..? Ειδικά στα toms κανουν δουλειά.. Εμένα τουλάχιστον μ'άρεσαν... Τώρα γούστα είναι αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου