Προς το περιεχόμενο

Φτηνά drums για αρχάριους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Σήμερα ανακάλυψα το εν λόγω forum και αποφάσισα να εγγραφώ για να μοιραστώ με τους "γνώστες" του αντικειμένου τη σκέψη μου...

 

Είμαστε δύο άτομα που θέλουμε να μάθουμε drums. Έχουμε μια ελάχιστη επαφή με το αντικείμενο "χτυπώντας" την drums των άλλων σε μια-δυό μικροσυναυλίες που έχουμε παίξει στο παρελθόν (εγώ πλήκτρα και το άλλο παιδί μπάσο) και επειδή μας αρέσει είπαμε να αξιοποιήσουμε τον υπόγειο χώρο που έχουμε και να μάθουμε στην πράξη. Ταυτόχρονα, μπορούμε να παίζουμε συχνά drums-μπάσο-κιθάρα μαζί μιας και έχουμε αυτή τη δυνατότητα, επομένως δε θα πάει χαμένη η αγορά.

 

Δε θέλουμε τίποτα φοβερό παρά μόνο να δώσουμε το ελάχιστο που μπορούμε (το πολύ 350¤) για να αγοράσουμε μία ντραμς που θα "ατυχήσει" να πέσει στα χέρια μας ώστε να μάθουμε... Απλά το θέμα είναι να πρόκειται για μία "αποδοτική" αγορά (όσο μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό τον όρο σε αυτή την τιμή) ώστε απλά να μην τρέχουμε συνέχεια να επισκευές κλπ. Έχετε να προτείνεται κάτι; Μέχρι στιγμής έχουμε βρει μία Granite και μία BASIX μέσω internet (και οι δύο περίπου 300¤) αλλά και μία Stagg γύρω στα 360¤ (που η τιμή θα πέσει με λίγη προσπάθεια, όπως φαίνεται). Ποιά είναι η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αρχικα καλως ηλθες στην παρεα του νοιζ φιλε liberostelios.

κατα δευτερον, εξαρταται τη μουσικη που θες να παιξεις. σκεψου και τα δερματα. ειναι σε καλη κατασταση σε αυτα τα σετ που ειδατε στο ιντερνετ?

εδω που τα λεμε, μην περιμενεις και κανενα καλο ηχητικο αποτελεσμα απο Granite και BASIX. βεβαια, αν θες απλα να βαρας κατι...καλη τιμη μου φαινονται τα 300. τι συμπεριλαμβανεται στην τιμη?

 

υγ. μην νομιζετε οτι το να μαθεις ντραμς ειναι κατι ευκολο ετσι? θελει δουλεια για να μπορεσεις να παιξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω να βάλετε άλλα 150ευρώ και να πάτε να ρίξετε μια ματιά στον Καγμάκη,ο οποίος έχει μια mini tama.Την είχα δοκιμάσει γιατί ήθελε να πάρει ένας φίλος για το γιό του και μου άρεσε πολύ ο ήχος της για τα λεφτά της.

Συνοψίζοντας,δίνετε 150 ευρώ παραπάνω και δε θα παίζετε σε ψαροκασέλες τουλάχιστον :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην κάνετε το λάθος...Και εγώ πρόπερσυ στην θέση σας ήμουν και λέω δεν παίρνω κάτι φτηνό να κοπανάω....

 

Και το φτηνό έγινε πολύ φτηνο για τα γούστα μου και είπα να του αλλαξω κανένα δέρμα...Μετά λέω δεν παίρνω και κανενα ring να φτιάξω τον ήχο μου...Μετά δεν μου άρεσαν τα φτηνά πιατίνια μου...και λέω δεν χτυπάω ένα crash-άκι και μετα ένα hi-hat και πάει λέγοντας...Μετα σειρά είχαν οι μπαγκέτες....Και κατέληξα να με είχε συμφέρει να πάρω ένα σχετικά καλό starter σετ άκι tvn 750 euro μαζί με 3 ικανοποιητικά πιατίνια...

 

Σκεφτείτε το καλά...πάνω απο ολά....

 

Κατι τέτοιο http://www.thomann.de/gr/mapex_vx_serie_standard_2_setvu.htm

 

ή τέτοιο

 

http://www.thomann.de/gr/mapex_vx_serie_standard_2_setvu.htm

 

μαζί με αυτά

 

http://www.thomann.de/gr/paiste_pst3_beckenset_economy_bag.htm

 

Η ξέρω γω αντιστοιχα πραγματα...η και πιο φτηνα που μπορείτε να βρείτε (πιθανα να σας προτείνω ακριβά πραγματα)...Σας το λέω επειδή την πάτησα...όχι τπτ άλλο....

 

Φιλικά...

 

 

PS...Και εγώ ουδεμία σχεση είχα με τα drums (πλήκτρα παίζω) και κοιταξτε που καταληξα.... :lol:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω παντως συμφωνω στο οτι ειναι καλυτερα να βαλεις λιγα περισοτερα λεφτακια και να παρεις κατι πιο μετριο ας πουμε,ωστε να μην σου χαλαει κατι καθε τρεις και λιγο...Αλλα θα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι θα ασχοληθιτε με αυτο και δεν θα το μετανιωσεται μετα απο λιγο....:)Ετσι θα αξιζουν περισοτερο και τα λεφτακια που θα δωσεται και η προσπαθεια να μαθετε!!!

Ψηφιζω υπερ της Tama Stagestar που την εχω ακουσει και κολομετραει αγρια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον σας.

 

Στην αρχή είχαμε πει για μεταχειρισμένα αλλά, δυστυχώς, δεν ξέρεις σε τι θα πέσεις και δεν έχουμε τη δυνατότητα να διακρίνουμε αν μία ντραμς είναι σε καλή ή κακή κατάσταση!

 

Ο λόγος που δε θέλουμε να επενδύσουμε περισσότερα από τα βασικά χρήματα είναι γιατί υπάρχει το "ρίσκο" του να βαρεθούμε και να πάνε πεταμένα τα εξτρά λεφτά. ¶λλωστε, αν δούμε και θέλουμε καλύτερα, πιθανόν πουλάμε τα συγκεκριμένα (αν τα καταφέρουμε) και αγοράζουμε κάτι καλύτερο αργότερα...

 

Για αρχή θέλουμε απλά να βρούμε την πιο αποδοτική αγορά με αυτά τα λεφτά. Γιατί, δυστυχώς, υπάρχει και το ενδεχόμενο το άλλο παιδί να φύγει από Αθήνα για να σπουδάσει αλλού, του χρόνου, και επομένως δεν μπορούμε να επενδύσουμε, με σιγουριά, περισσότερα χρήματα.

 

Τα Stagg είναι καλύτερα από τα Granite και BASIX ή, αφού θα πάρουμε που θα πάρουμε της... οκκάς, να αρκεστούμε στο φτηνότερο; Πάντως θα κοιτάξω και για καμία λίγο καλύτερη λύση αν καταφέρουμε να πετύχουμε κάποια εφικτή τιμή (αν και νομίζω ότι τα 400¤ είναι το μεγαλύτερο "ταβάνι" που μπορούμε να βάλουμε και δε θα τα δώσουμε και εύκολα ;) ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρετε και την sonor 505 που κάνει 400 euro και είναι σχετίκά ικανοποιητική (αυτή έχω...)...

 

Και χτυπάς και ένα πάμφθηνο σετάκι πιατινια και έχετε κάτι καλύτερο απο granite...Τι να πώ ότι θέλετε...

 

Απλα ιδέες δίνω...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H stagestar είναι όντως καλή για τα λεφτά της, και με μια αλλαγή στα δέρματα θα έχει ικανοποιητικό ήχο. Ωστόσο, έχει δυο μειονεκτήματα.

 

Τα πιατίνια που έρχονται μαζί είναι κατσαρόλες (πράγμα λογικό σε σετ με αυτά τα λεφτά),

 

και το βασικότερο:

 

είναι πολύ μινι το κιτ. Αυτό μπορεί να μην σας απασχολεί αλλά μπορεί και να καθιστά την αγορά άχρηστη, ανάλογα με την μουσική που θέλετε να παίξετε.

 

Για χαμηλές εντάσεις είναι ΟΚ, αλλά αν θέλετε να 'βαράτε' τα τύμπανα στο γκαραζ και παίζετε πχ ροκ-μεταλ κλπ, τότε δεν σας κάνει η stagestar..

 

 

Και σας το λέω χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο κιτ, μάλιστα θέλω να το αγοράσω κάποια στιγμή στο μέλλον, αλλά το προορίζω για σπίτι και για practice/jam σε χαμηλές εντάσεις και για μελέτη jazz κλπ...

 

 

Πάτε μια βόλτα και δείτε επιλογές, προσέξτε να είναι όσο το δυνατόν πιο στιβαρό και σταθερο το hardware ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγοράσαμε τα Stagg αφού κάναμε κάποιες επί τόπου συγκρίσεις. Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

 

Τώρα, το θέμα που μου προκύπτει είναι ότι η μπότα ακούγεται σχετικά "πλαδαρή". Μπορεί να είναι θέμα του κουρδίσματος ή θα πρέπει να κάνω κάποιο muffle; Νομίζω ότι το τελευταίο μπορεί να γίνει με απλό σεντόνι ή κάτι τέτοιο, ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου