Προς το περιεχόμενο

Solo και πενα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο το "τικ-τακ" ειναι το καλυτερο πραγμα στην ηλεκτρικη κιθαρα!Γιατι θες να το αποφυγεις?Θες δηλαδη ενα πλαστικο/keybord-ιστικο ηχο?

:cry: Εγω προσωπικα παιζω με νομισμα (1 ευρω) για να ενισχησω την ατακα της κιθαρας μου!Το νομισμα ειναι καλος κομπρεσορας και ενισχυει τα πριμα...τα οποια στον ενισχυτη μου δεν ξεπερνανε το 4-5.

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα παιζω με νομισμα (1 ευρω)

 

1 Ευρώ??? Δεν μπορώ να φανταστώ πως σε βολεύει!!! Ο May τουλάχιστον με το νόμισμα των 20p έχει άκρες και είναι και πιο λεπτo! Ανέβασε μας ένα klip να σε ακούσουμε μου κίνησες την περιέργεια τώρα!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα παιζω με νομισμα (1 ευρω)

 

1 Ευρώ??? Δεν μπορώ να φανταστώ πως σε βολεύει!!! Ο May τουλάχιστον με το νόμισμα των 20p έχει άκρες και είναι και πιο λεπτo! Ανέβασε μας ένα klip να σε ακούσουμε μου κίνησες την περιέργεια τώρα!

 

Ok αλλα δεν ξερω πως ανεβαζουν κλιπ! :oops: :?:

 

Αυριο θα το εχετε...τωρα ειναι λιγο αργα για να ηχογραφησω... :lol:

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να αυξήσεις τη γωνία της πένας με την χορδή.Ο ήχος θα χάσει λίγο attack και prescense στα καθαρά γιατί θα χτυπάς πρακτικά πιο μαλακά τη χορδή :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Απλά να επισημάνω ότι ο τρόπος που χτυπάμε τη χορδή στο solo δεν είναι συγκεκριμένος. Ανάλογα με το στύλ, τη φράση, το μαγνήτη, την κιθάρα κλπ....η γωνία του επιπέδου της πένας με το επίπεδο των χορδών μπορεί να αλλάζει, η απόσταση από τη γέφυρα αλλάζει, ακόμα και η κίνηση (προς τα κάτω ή προς τα μέσα-προς το μαγνήτη ....σαν mini slap... :wink:) . Η "πενιά" είναι τμήμα της τεχνικής που αλλάζει ανάλογα με το επιθυμητό ύφος..όπως το vibrato ή το bend. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραματίσου λίγο με διαφορετικά πάχη' date=' καί σχήματα πέννας.

Θα δείς ότι η πέννα ειναι το πιο "άμμεσο" equalizer.[/quote']

 

+1000! Αλλά και υλικά.

Δυστυχώς η πένα είναι το τελευταίο πράγμα που απασχολείτ τον μέσο κιθαρίστα.

Και όμως... ίσως το σημαντικότερο σε ότι αφορά τον ήχο ενός καλού χεριού.

Επίσης δοκίμασε να παίζεις και λίγο πιο μαλακά.Όσο πιο πολύ "βαράς" τις χορδές τόσο πιο πολύ θα ακούγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα παιζω με νομισμα (1 ευρω)

 

1 Ευρώ??? Δεν μπορώ να φανταστώ πως σε βολεύει!!! Ο May τουλάχιστον με το νόμισμα των 20p έχει άκρες και είναι και πιο λεπτo! Ανέβασε μας ένα klip να σε ακούσουμε μου κίνησες την περιέργεια τώρα!

 

Ετοιμο το clip!!! 1 euro boogie!

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/BoogieMan/BBoogie.mp3

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου