Προς το περιεχόμενο

Solo και πενα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω μια απορια και δεν ξερω ουτε αν λυνεται ουτε και με ποιον τροπο. πως μπορεις να κανεις οταν παιζεις solo να μην ακουγεται το χτυπημα της πενας? και δεν εννοω το ξυσιμο πανω στην χορδη αλλα εκεινο το τακ τακ ή τικ τικ οπως θελεται να το πειτε. φυσικα ειναι και το χερι του καθε κιθαριστα αλλα ειναι μονο αυτο ή καποιο μηχανημα και ρυθμισεις που το κνουν να μην ακουγεται?

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ναι υπαρχει τροπος...

 

να παιζεις με τα ...δακτυλα :lol:

 

το "τικ-τακ" ειναι ΜΕΡΟΣ του ηχου της ηλεκτρικης κιθαρας και ακριβως για να ΕΧΟΥΝ αυτον τον ηχο παιζουν με πενα οι περισσοτεροι κιθαριστες... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πειραματίσου λίγο με διαφορετικά πάχη, καί σχήματα πέννας.

Θα δείς ότι η πέννα ειναι το πιο "άμμεσο" equalizer.

Αν έχεις πρόχειρη μία ακουστική ή κλασσική κιθάρα, θα εκπλαγείς απο το αποτέλεσμα.

Το ίδιο ισχυει και γιά την ηλεκτρική φυσικά, αλλά εκεί μπαίνουν και άλλοι παράγοντες (compression, eq, και γενικότερα εφφέ που χρησιμοποιείς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως θέμα τεχνικής είναι IMHO...άλλους τους ενοχλεί και άλλους όχι.

 

Με τί πένα παίζεις;

 

Χτυπάς την χορδή πάντα με την πένα παράλληλα σ'αυτή;

 

Βασικά δοκίμασε διαφορετικούς τρόπους να βαράς τις χορδές μέχρι να βρεις κάτι που σε ικανοποιεί.

 

Θυμάμαι όταν είχα φορέσει τον Evolution bridge σε μια κιθάρα μου είχε αρχίσει να μου τη σπάει ο ήχος της πένας στις χορδές αλλά σ'αυτό συνέβαλε κατά πολύ η έλλειψη καλής τεχνικής στο δεξί χέρι...

 

Πάντως για μένα οι γυαλιστερές πλαστικές πένες συνήθως δημιουργούσαν σπαστικότερο τακ τακ (ή τικ τικ :) ) από τις ματ ανάλογα με τον τρόπο που έπαιζα αλλά έχω καλυτερέψει το δεξί μου και δεν διακρίνω διαφορά τώρα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου,το "τικ - τακ" δεν περνάει αυτούσιο στον ήχο της ηλεκτρικής.Νομίζω δεν ακούγεται πέρα απο τα ακουστικά όρια του "παίκτη" απλά γιατί ο μαγνήτης πιάνει της ταλαντώσεις της μεταλλικής χορδής στο πεδίο του.Ισα ισα θάλεγα εαν θέλουμε να βγάλουμε περίεργο ήχο (κάτι μεταξύ μιουταρισμένης νότας και αρμονικής) δίνουμε μεγαλύτερη κλίση στην πέννα και χτυπάμε τη χορδή στα όρια πέννας και δάχτυλου...διορθώστε με αν δεν κατάλαβα,αλλά "πεννιά" ή "νυχιές" ακούω μόνον απο ακουστικές κιθάρες.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις σιγουρα να το μειωσεις αλλα δεν ξερω αν μπορεις να το αποφυγεις τελειως-και δεν βλεπω και λογο.... Μια πεννα οπως η Dunlop 205 που ειναι στρογγυλοτερη θα βοηθησει. Αν παιζεις και με πολυ gain, μειωνοντας το θα φυγει λιγο ακομα. Ακομη και ενα κομπρεσορακι θα βοηθησει λιγο ακομη. Δεν ξερω με τι ενισχυτη παιζεις αλλα σε λαμπατους ενισχυτες αυτα τα σκασιματα της πεννας ειναι σκετη απολαυση και μαλλον δεν λεει να μην ακουγονται οταν παιζεις. Απο την αλλη γουστα ειναι αυτα και περι ορεξεως.....παστουρμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Πειραματίσου λίγο με διαφορετικά πάχη' date=' καί σχήματα πέννας.

Θα δείς ότι η πέννα ειναι το πιο "άμμεσο" equalizer.[/quote']

 

+1000! Αλλά και υλικά.

Δυστυχώς η πένα είναι το τελευταίο πράγμα που απασχολείτ τον μέσο κιθαρίστα.

Και όμως... ίσως το σημαντικότερο σε ότι αφορά τον ήχο ενός καλού χεριού.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου