Προς το περιεχόμενο

Χρειάζομαι monitor και καλύτερη κάρτα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας σας παιδιά.στο σταθερό pc που έχω οταν στο FL ανοίξω πάνω από 10 vst δεν έχω ηχο στο 11ο vst και πάνω.φταίει το ότι έχω την onboard κάρτα ήχου?αν βάλω αυτήν εδώ http://www.tonyskeyboards.gr/default.asp?static=3&Product_ID=148 τα πράγματα θα είναι καλύτερα?δε θέλω να δώσω πάρα πολλά καθώς δουλεύω με vst και μπορεί να ηχογραφήσω καμμια φωνή με εναν μίκτη που έχω αυτα!!ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε pianistas78, τα Vsti δεν είναι στραγάλια να τα βάζεις με το κιλό.

κάποια από αυτά θα πρέπει να τα κάνεις audio.

Και πάλι καλά που σηκώνει 11 vsti η κάρτα ήχου που έχει το Pc σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα κάρτα ήχου αλλά cpu απ ότι ξέρω φίλος.

 

Καλά εισαι στα 10 ομως και μπορείς να γραψεις με 10 οργανα πολύ πράμα.Τώρα στην επεξεργασία θα κολλωσεις γιατι θες εφε vst εκει περα κ τραβάνε κι αυτά κέρατα.

 

Την maudio αυτή εχω κ γώ κ στο λέω με σιγουριά οτι διαφορά πέρα απο το *latency(χρόνος απόκρισης νότας-ήχου στο real time παιξιμο) δεν θα δεις.

 

Αν θες παραπάνω vst πάρε motherboard-cpu κέρατα κ τα πιο τελευταία για να παλέψεις.Αυτά ευθύνονται για την επεξεργασία στο vst.Αν κανω λάθος ας με διορθώσει κάποιος αλλα απο την εμπειρία μου αυτά κατάλαβα.

 

 

*Αναφέρω μονο το real time γιατί εκει ειναι το πρόβλημα με την καθυστέρηση.Κανένας δεν ενοχλείτε αν στο playback σερνονται κάπως όλα αλλα ακούγονται σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η cpu όμως δεν δείχνει να φορτώνει απο το δείκτη που έχει.η κάρτα ήχου έχει ηχητικά πιο ζωντανά εφφε από ότι η κάρτα ου της μητρικής?δηλαδή θα ακούγεται πιο ογκώδες και ζωντανό το flanger π.χ αν έχεις κάρτα ήχου από αυτή της μητρικής?πάντως latency δεν έχω.ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pianistas όπως τα λένε οι άλλοι ειναι, απλά επειδή μου κάνει εντύπωση το ότι σου κολλάει συγκεκριμένα στο 11ο και μάλιστα στο φορτώνει αλλά απλά δεν έχει ήχο!!! θα ήθελα να δοκιμάσεις το εξής..

 

1) Δες τις ενδείξεις του fruity loops και πες μας τι cpu χρησιμοποιεί (πχ. 56%) πριν φορτώσεις το 11ο VST και τι μετά.

2) Δοκίμασε να φορτώσεις 11 Vst από τα πιο ελαφριά, πάλι το ίδιο κάνει;

3) Αν είναι κανονικό το πρόγραμμα πάντως στείλτους ένα email γιατι εφόσον έχεις πληρώσει δεν δικαιολογείται να σου κόβει μόνο τον ήχο από εναν αριθμό vst και πάνω. Αν ειναι "δοκιμαστικο" μπορεί να φταίει αυτό..

4) Δοκίμασε να χαλαρώσεις αρκετά το latency της κάρτας ήχου και πες μας.

5) απορώ πως μπορείς και παίζεις με Onboard κάρτα ήχου και τόσα vst... Εννοείτε ότι κάτι άλλο θα είναι καλύτερο. Οχι μόνο σε λεπτομέρεις ήχου αλλά σε πολλά πράγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχει Onboard κάρτα δεν έχει να κάνει άμεσα με το πόσα vst σηκώνει ο υπολογιστής. Αυτό είναι θέματα επεξεργαστικής ισχύος του υπολογιστή. Εμμέσως μπορεί να επηρεάζει μέσω των drivers και του πόσο καλογραμμένοι είναι και φυσικά πόσο Latency βγάζουν, ώστε να μην επιβαρύνουν άσκοπα το σύστημα.

Οπότε τα vst μια χαρά στραγάλια είναι, και βάζεις όσα αντέχει το σύστημά σου και όχι η κάρτα σου

 

Στο θέμα κάρτες ήχου τώρα. Συνήθως οι ξεχωριστές κάρτες ήχου βγάζουν καλύτερο ήχο εξαιτίας των καλύτερων κονβερτόρων τους, των καλύτερων drivers που έχουν κλπ κλπ κλπ. Αν θες παίρνεις μία, αν δεν πολυκαίγεσαι και δεν πολυνοιάζεσαι για τον ήχο που βγάζεις, αλλά θες μόνο να παίζεις, μπορείς και να μην πάρεις. Απλά πράματα.

 

Στο πρόβλημά σου τώρα κάνε όλα όσα λέει ο tugito. Δηλαδή δες το cpu usage και ποια έκδοση είναι το πρόγραμμα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχει Onboard κάρτα δεν έχει να κάνει άμεσα με το πόσα vst σηκώνει ο υπολογιστής. Αυτό είναι θέματα επεξεργαστικής ισχύος του υπολογιστή. Εμμέσως μπορεί να επηρεάζει μέσω των drivers και του πόσο καλογραμμένοι είναι και φυσικά πόσο Latency βγάζουν, ώστε να μην επιβαρύνουν άσκοπα το σύστημα.

Οπότε τα vst μια χαρά στραγάλια είναι, και βάζεις όσα αντέχει το σύστημά σου και όχι η κάρτα σου

 

Ξέρεις τί γίνεται; Εγώ έχω την εντύπωση απλά ότι παίzει ρόλο και η κάρτα η onboard γιατί πχ. σε δυο λαπτοπ που έχω δει με ποιο πρόσφατο παράδειγμα του πατέρα μου που ειναι καινουριο με intel core duo και μνημες και δεν συμμαζεύεται είχε πρόβλημα. Δηλαδή στο fruity loops άνοιγε κάποια vst instruments και ακόμα και με δύο τρία άρχισε να έχει κοψίματα και πάει λέγοντας (θορύβους κάρτας, παράσιτα, ζιλτερακια να ουμε) και δεν λύθηκε εντελώς ούτε με τους asio4all. Οταν ομως βάλαμε μια εξωτερικη ,από τότε σηκώνει όχι 3 αλλά 50 που λέει ο λόγος και φυσικά με μικρό latency. Ισως είναι καθαρά θέμα drivers των onboard (αρκετών τουλάχιστων).

Για αυτο εχω αποκτήσει αυτή την εντύπωση ,γιατι το έχει δει σε διάφορα λαπτοπ. Δεν ξερω τι μπορει να παίζει, μπορει να έτυχε ή να εφταιγε κατι αλλο, τι να πω. Αν ξέρουμε κάτι σίγουρα πάντως για αυτο θα με ενδιέφερε.

 

Ως προς τον pianistas χαίρομαι που βοηθήσαμε. Προφανώς ήταν κόλλημα του fruity loops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου