Προς το περιεχόμενο

Μεγαλο σετ τυμπανων


Octapus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλα το Rock N Roll ειναι που θα σε κανει οταν εισαι πιτσιρικας να πιασεις μια κιθαρα/ενα μπασσο και θ'αρχισεις να κοπανας! :lol: :wink:

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ισως, αλλα εγω πιτσιρικας μεγαλωσα με Jean Michel Jarre, Vangelis και Enigma :) Αντε και Pink floyd, επειδη ηταν κοντα στο στυλ που ηθελα :P Καλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως' date=' αλλα εγω πιτσιρικας μεγαλωσα με Jean Michel Jarre, Vangelis και Enigma :) Αντε και Pink floyd, επειδη ηταν κοντα στο στυλ που ηθελα :P Καλος?[/quote']

Σωστο σε βρισκω!Αξιολογοι μουσικαρες! :wink:

Απλα εγω προτιμουσα πιο αλητικα πραγματα...

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν σου μιλαω μονο απο ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΙΚΗΣ πλευρας αλλα και απο ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ πλευρας (που ειναι ισως σπουδαιοτερη)....

 

Και εγω εχω παψει να ακουω ροκ εδω και πολλα χρονια :wink:

 

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν πρεπει καποιος να εχει ΒΑΣΙΚΕΣ γνωσεις (οχι μονο γυρω απο το ροκ αλλα γυρω απο πολλα θεματα & τεχνες)

 

Η popular μουσικη ειναι αυτη που ετσι κι αλλοιως ειναι ευρεως γνωστη σε ΟΛΕΣ τις εποχες και αυτη αλλωστε που χαρακτηριζει και την κοινωνια...αλλα & την εποχη.....σιγουρα στα 60s γραφτηκε ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ορχηστρικη μουσικη ...την εποχη ομως ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΑΝ οι Beatles & οι παρεες τους :wink:

 

γενικα ειμαι της αποψης του "οσο περισσοτερο πληροφορημενος εισαι τοσο το καλυτερο" :wink: :lol:

 

 

Ισως, αλλα εγω πιτσιρικας μεγαλωσα με Jean Michel Jarre, Vangelis και Enigma icon_smile.gif Αντε και Pink floyd, επειδη ηταν κοντα στο στυλ που ηθελα icon_razz.gif Καλος?

 

ωχ....σε λυπαμαι!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: (πλακα κανω..αλλα νεο παιδι ρε ανθρωπε μου πως τους αντεχες???) :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι με βοηθουσαν στο διαβασμα και στη μελετη γενικα :P Αργοτερα, δεν ειχα την αναγκη μιας ηρεμης μουσικης υποκρουσης, αλλα μπλεκοντας και σε μπαντες, ακουγοντας δισκογραφιες, κατεληξα σε 3-4 πραγματα που μου αρεσαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk δεν διαφωνω καθολου στο τελευταιο που λες. Γι'αυτο δεν πιστευω πως πρεπει να αποκαρδιωνουμε κανεναν απο το να συμμετεχει στη γνωση ;)

Δεν ειχα κανενα προβλημα να τους ακουω, γιατι περνωντας απο τις κλασσικες επιρροες στον 20ο αιωνα, μου φανηκαν πιο βατοι και με ενθουσιαζε η χρηση των ηλεκτρονικων μηχανηματων για την παραγωγη μουσικης. Εξαλλου απο το 90 που με θυμαμαι, παντα μου προκαλουσε μια παραξενη αισθηση το αποτελεσμα της ηλεκτρονικης συνθεσης.

Τεσπα, ξεφυγαμε απο το θεμα. Πρεπει να ζητησω ευχαριστω που ειδα και για λιγο τον drummer των WHO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω εδώ με τον superfunk οτι η κοινωνική πλευρά της ιστορίας της μουσικής είναι εξίσου σημαντική στο να κατανοήσουμε τις μουσικές του παρελθόντος κ' να αποκτήσουμε μια πιο σφαιρική εικόνα των οργάνων που τυγχάνει να παίζουμε / ακούμε.

 

Μελετώντας κάποια πράγματα για την ζωή των ντράμερ (ή οποιουδήποτε μουσικού) μπορούμε να έρθουμε πιο κοντά στην προσέγγιση που ακολουθούσαν ώστε να έρθουν σε επαφή με το όργανο τους. Μελετώντας / ακούγοντας κάποιον μουσικό μόνο από την τεχνική κατάρτιση του θα φτάσουμε μέχρι ενός σημείου. Εαν θέλουμε να προχωρήσουμε παραπέρα και μελετήσουμε λίγο τη ζωή τους, τότε ίσως καταλάβουμε την ψυχή που έβγαλε τελικά αυτόν τον ήχο και πως το έκανε αυτό.

 

Παραδείγματος χάριν κυκλοφορεί σε βιβλίο η βιογραφία του Bonzo απο τον αδελφό του Mick που μου έδωσε μια εντελώς διαφορετική αντίληψη για τον μεγάλο αυτόν ντράμερ. Πέρα απο τις τεχνικές κ΄ συνεντεύξεις που βλέπουμε στα διάφορα βίντεο που κυκλοφορούν διαβάζοντας την ιστορία αυτού του ντράμερ κατάλαβα περισσότερα πράγματα από τις 20 φορές που έχω δεί το moby dick. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω συμφωνω,αλλα αυτη την στιγμη μιλαμε για εναν τεραστιο ογκο απο μουσικες βιογραφιες, μελετες και αναλυσεις, που στο τελος σε τραβανε απο την πραγματικη ουσια..τη μουσικη.

Επισης, η εξειδικευση σε ειδη μουσικης ( κυριως ως προς τη μελετη ) μπορει να δημιουργησει λανθασμενα αποτελεσματα τοσο στο ποσο επηρρεαστηκε η κοινωνια απο τα μουσικα ρευματα, οσο και στη δικη μας παικτικη και συνθετικη πορεια.

Ειναι σαν να συζηταει ενας φυσικος με εναν μαθηματικο! Ο καθενας στο ειδος του, ομως χρειαζονται και οι 2 για να προοδευσει η επιστημη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου