Προς το περιεχόμενο

Μεγαλο σετ τυμπανων


Octapus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνωμη, αλλα θα διαφωνησω, γιατι ειναι αδυνατον για εναν ανθρωπο να γνωριζει ολη τη μουσικη ιστορια 40 ετων, τις μπαντες, τα μελη τους και τι ειχε προσφερει το καθενα. Εαν πχ εγω θεωρουσα τον 2ο παραγωγο των Queen σημαντικο και σε μια συζητηση τον ανεφερα θεωροντας λογικο πως επρεπε ολοι να τον ξερουν, θα ημουν σωστος; Δεν νομιζω.

Συγνωμη, αλλα WHO ακουσα μια φορα και δεν προκειται να ξανακουσω ( εκτος αν με βαλουν σε καρεκλα με βασανιστηρια ) γιατι δεν μ'άρεσουν.

Παω στοιχημα πως και πολλοι drummer εδω μεσα δεν θα ξερουν ποιος ειναι ο drummer των Floyd, των Queen, των Zeppelin, κλπ! Ειναι θεμα ειδους, προσωπικων επιρροων και οχι ελλειψη γνωσεων.

Εγω εκρινα πανω στο βιντεο. ( Που πηγε το χρυσοψαρο ΟΕΟ? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοιτα ο Keith Moon δεν ηταν μονο ντραμμερ ηταν η ενσαρκωση ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του Αγγλικου ροκ των 60s ,περισσοτερο μια ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ φιγουρα (πασιγνωστη σε ολους οσους εχουν ασχοληθει εστω και λιγο με αυτο που λενε rock n roll),για αυτο μου κανει εντυπωση που δεν τον ηξερες...

 

Τουλαχιστον τον Keith Richards τον ξερεις??? :lol: :lol: :lol:

 

(πλακα κανω οκ???)

 

Οσο για το αν εισαι ντραμμερ & δεν ξερεις τον ντραμμερ των Led Zeppelin ,sorry αλλα αν δηλωνεις ντραμμερ και δεν ξερεις τον Bonzo απλα ΔΕΝ εισαι ντραμμερ... :lol:

 

Ντραμμερ (και γενικα μουσικος) δεν γινεσαι μονο μελετωντας κλεισμενος μεσα σε ενα δωματιο,πρεπει να εχεις και μια μικρη επαφη με το περιβαλλον (και να μελετας και την ΙΣΤΟΡΙΑ του...οργανου σου :lol: )

 

υ.γ και εμενα δεν μου αρεσουν οι WHO (ουτε με σφαιρες δεν τους αντεχω.)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να ηταν ο,τι ηθελε, αλλα εγω δεν ασχοληθηκα ποτε με τους WHO, ουτε και με την ιστορια του βρετανικου ηχου των 60s ( μια εποχη που μισω αφανταστα, αν και ειναι προμπομπος ολων των μουσικων εξελιξεων στη ροκ μουσικη ), οποτε εχω μια αγνοια για τους μουσικους, τις παραγωγες και τις μπαντες.

Επιμενω πως αμα εισαι 20-25 χρονων, και εχεις αρχισε να ακους απο τα 12-13 σου ροκ, ειναι πολυ δυσκολο να γινεις γνωστης ολων των κομματιων, των μελων και των μπαντων που περασαν. Εξαλλου ολοι ξεκιναμε αναποδα..Πρωτα παμε απο τη δεκαετια του 90 και μετα κατεβαινουμε προς τα κατω.

Σιγουρα οταν αρχιζει καποιος και εχει επαφη με αλλους μουσικους με μπαντες ( ερασιτεχνικες ), τοτε αρχιζει να επεκτεινει τους μουσικους του οριζοντες μαθαινοντας ενδιαφεροντα πραγματα. Δεν ειναι ντροπη η αγνοια που την ικανοποιεις..Ντροπη ειναι η αγνοια που την κρυβεις... :)

 

Δεν ειμαι drummer, επομενως ισως να δικαιολογουμαι με το παραπανω. Εαν μου ελεγες για καναν πληκτρα, να το παλευα..Αλλιως, μουγκα ( εγω ) και ρωταω για να μαθω :)

 

ΥΓ: Δεν ειναι μονο οι WHO, αλλα ολη η εποχη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δικιο ο Superfunk :wink:

Ουτε εγω κανα πλακα...Μιλαμε για εναν απο τους πρωτους Rock ντραμερ που πηγαν το οργανο σε αλλη διασταση!Απο εκει που ολοι το '60 επαιζαν γκαραζομπιτ πηρε τα τυμπανα και τα εκανε lead οργανο!ΕΛΕΟΣ ρε μαγκες, ακουστε και λιγο μουσικη απο τα παλια...ολα εχουν παιχτει απο τοτε...και ασε τον αλλο να βαζει 2.067.567 τομ αφου εχει λεφτα και μπορει καλα κανει!Ο Keith τα παιζει και με 2 τομ και καλο ειναι σιγα-σιγα ολοι οι νεοι ντραμερ που αρχιζουν να παιζουν, να ταυτιζονται με ντραμερ που παιζουν "ανθρωπινα" σετ τυμπανων, με λιγα τομ και πιατινια...οταν στην πορεια μαθουν να τα αξιοποιουν αυτα τα λιγα μετα να βαζουν και κατι παραπανω!

Οχι οπως ολοι που πρωτα αγοραζουν τα κερατα τους και μετα αρχιζουν να παιζουν...Ποζεραδες

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boogieman, η αποψη σου ( οπως την εκφραζεις τουλαχιστον ) μου θυμιζει αποψη οπαδου των Dream Theater!

"Τι??Καθιστε ακουστε λιγο Portnoy για να δειτε πως παιζουν οι drummer..." :P

Δεν ξερεις τι εχω ακουσει, ουτε κι εγω ξερω τι εχεις ακουσει. Εδω ανταλλασουμε αποψεις και γνωσεις. Δεν μπορω να πιασω εσενα απο τα "μουτρα" και να σε πω "ασχετο" ή "αδιαβαστο" επειδη δεν ξερεις τους μουσικους που ακουω εγω..Ουτε ομως κι εσυ πρεπει να το κανεις αυτο! Ετσι αποθαρρυνεται ο οποιοσδηποτε να ακουσει κατι γιατι καταληγει "Ε, για να το ακουει ο μαλακας ο freemindgr, προφανως θα ειναι χαζομαρα.. " :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boogieman' date=' η αποψη σου ( οπως την εκφραζεις τουλαχιστον ) μου θυμιζει αποψη οπαδου των Dream Theater!

"Τι??Καθιστε ακουστε λιγο Portnoy για να δειτε πως παιζουν οι drummer..." :P

Δεν ξερεις τι εχω ακουσει, ουτε κι εγω ξερω τι εχεις ακουσει. Εδω ανταλλασουμε αποψεις και γνωσεις. Δεν μπορω να πιασω εσενα απο τα "μουτρα" και να σε πω "ασχετο" ή "αδιαβαστο" επειδη δεν ξερεις τους μουσικους που ακουω εγω..Ουτε ομως κι εσυ πρεπει να το κανεις αυτο! Ετσι αποθαρρυνεται ο οποιοσδηποτε να ακουσει κατι γιατι καταληγει "Ε, για να το ακουει ο μαλακας ο freemindgr, προφανως θα ειναι χαζομαρα.. " :)[/quote']

 

:wink: OK εχεις δικιο!Ας σταματησουν τα πυρα... :lol: :lol: :lol:

Με επιασες στο φιλοτιμο τωρα και :oops:

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδες? Οποτε μιλαω για Portnoy ολοι τον λυπουνται και σταματανε :P ( ρε μπας και με συμφερει να βγω στο δρομο με καμια καρτελα "I AM PORTNOY..PLEASE GIVE ME SOME MONEY TO BUY A NEW TOM AND SOME CYMBALS." ) Ναι ναι, ειμαι κακος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα σιγουρα ΔΕΝ στη λεω...

 

Και ειναι αδυνατον να τα ξερει καποιος ολα...

 

Ομως...ΠΡΕΠΕΙ κατα την ταπεινη μου γνωμη να αναζηταμε και τις "πηγες¨οσων ακουμε.

 

Χρειαζεται γιατι μεσα απο αυτες τις πηγες ανακαλυπτουμε νεους κοσμους.

 

Φανταζεσαι π.χ ολα τα λευκα αγορακια που ανακαλυψαν τα μπλουζ μεσα απο τον SRV να ΕΜΕΝΑΝ εκει και να μην εψαχναν τους θησαυρους των ΑΥΘΕΝΤΙΚΩΝ μπλουζμεν?

 

Φανταζεσαι να θεωρουσαμε funk τον Jamiroquai η τους RHP χωρις να ψαχναμε και λιγο "παραπανω" του ανακαλυπτοντας τον James Brown...

 

Φανταζεσαι να ακουγαμε Metallica χωρις να εχουμε ιδεα για το ποιοι ειναι οι BLACK SABBATH?

 

Καποια πραγματα στη μουσικη ειναι 'εκ των ουκ ανευ" αυτο λεω και τιποτα παραπανω..

:wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως, καποια πραγματα που για καποιους ειναι "standard" εξοπλισμος, σε καποιους αλλους λειπουν, γιατι μεγαλωσαν με διαφορετικα ακουσματα και συνθηκες.

Ποσοι απο εδω μεσα πχ μπορουν να αναλυσουν την ιστορια της ethno african music? Ή τους συντελεστες τους και αυτους που την μετεφεραν στα "σαλονια" των γαλλικων μπαρ? Σχεδον κανεις ( καλα, ουτε κι εγω, ενα παραδειγμα εφερα :P )

Για εναν ομως που ακουει αυτο το ειδος μουσικης, ειναι βασικες γνωσεις και ειναι λιγο αδικο να κατηγορησει τους αλλους ακροατες, πως θα επρεπε να τις ειχαν.

Εξαλλου, δεν ειναι μονο η Ροκ μουσικη,ετσι? Και στον 20ο-21ο αιωνα, υπαρχουν πολλα ειδη που εχουν αξιολογους μουσικους, ομως λιγοι τους γνωριζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου