Προς το περιεχόμενο

Καλωδια για λιγότερο θόρυβο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια ...........     εχω ενα συνθ-σαμπλερ  (e-mu EMAX 1) με unbalanced εισοδους-εξοδους κ το χρησιμοποιω αποκλειστικα για σαμπλινγκ με εναν οχι ιδιαιτερα καλο μικτη (soundcraft spirit M8 series) με balanced trs line input οπως επισης χρησιμοποιωντας ισως τα χειροτερα καλωδια του εμποριου με αποτελεσμα να εχω πολυ "ΘΟΡΥΒΟ"................. λεω λοιπον να ξεκινησω να διορθωνο την κατασταση....κ αφου για οικονομικους λογους δε μπορω να αλαξω το μικτη προς το παρων να αρχισω με τα καλωδια κ ισως σε συνδυασμο με di box.    Πληροφοριακα το manual λεει πως τα outputs του EMAX εινε μεταξυ instrument k line level (1 KΩ impedance) κ η εισοδος sampl in εινε 10 KΩ.                      Θα ηθελα καποια ολοκληρωμενη προταση για καλα καλωδια-βυσματα εως 30-40 ευρω το κοματι οπως κ για di box (passive -active ?????) εως 200-300 ευρω................................. Να θυμησω οτι το ζητουμενο εινε η εξαλειψη του θορυβου κ δευτερο η ασυμβατοτητα εισοδων εξοδων του μηχανηματος με το μικτη...........  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το βρηκες αυτο το σπανιο τερατακι? Και γιατι χρησιμοποιεις μικτη και δεν κανεις sampling κατευθειαν απο το Emax? Ασχετα με το θεμα παντως, αν θελεις βγαλε και καμια φωτο και ποσταρε την να το δουμε κι εμεις. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το βρηκες αυτο το σπανιο τερατακι? Και γιατι χρησιμοποιεις μικτη και δεν κανεις sampling κατευθειαν απο το Emax? Ασχετα με το θεμα παντως, αν θελεις βγαλε και καμια φωτο και ποσταρε την να το δουμε κι εμεις. 8)

1133538377_138.thumb.jpg.a04614a1a95d6ce6116444e758391a4a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

............. το θεμα δεν εινε στο σαμπλινγκ  !!!!!!!! .......... ΕΙΝΕ οταν θελω να κανω ρεκορντινκ τις 8 εξοδους περασμενες απτη κονσολα...............
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπορεί να είναι τα καλώδια, μπορεί όχι. Μπορεί να είναι θέμα γείωσης ή κάτι άλλο...

ελπίζω τα audio καλώδια που χρησιμοποιείς να είναι για audio (instrument)

 

Χωρίς να είναι συνδεδεμένα με την κονσόλα τα individual outputs, τα main outputs βγάζουν τον ίδιο θόρυβο;

 

Καλού κακού έλεγξε εάν το μηχάνημα ή η κονσόλα έχουν διαρροή ρεύματος. Μπορείς να το κοιτάξεις αρχικά με ένα απλό δοκιμαστικό κατσαβίδι σε κάποιο μεταλλικό σημείο. Όταν κάνεις το test να μην είναι συνδεδεμένο το όργανο με την κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ωραιο το εργαλειο !!!

 

Εγω με την sondcraft EFX8 δεν εχω τετιο προβλημα και ειναι και αρκετα εως πολυ καλη μπορω να πω για τα λεφτα της.

 

Εχω 4 synths απανω και δεν εχω αντιμετοπισει θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν το όργανο έχει balanced εξόδους, θα χρησιμοποιήσεις balanced καλώδιο με καρφί trs για να είσαι προστατευμένος από παρεμβολές. Αν εξακολουθείς να έχεις θόρυβο, τότε συμβαίνει κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου