Προς το περιεχόμενο

Μια CAR strat με EMG (+clip)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tελος με μια δοση αυτοσαρκασμου και αφου εμπνευστηκα απο το προηγουμενο πολυ καλο κλιπακι του Harilatron του division bell ειπα να δοκιμασω κατι και εγω απο το ιδιο αλμπουμ.....ελειψει recording equipment' date=' παμε σε καμερα............

 

[/quote']

 

αγγελε..respect! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ηλια αν δεν σου ειναι κοπος γραψε λιγο τα presets που χρησημοποιησες σε καθε κομματι!

ευχαριστω! :wink:

 

Τι τα θες? Αφού δε πρόκειται να πάρεις TL :lol: :lol: 8) 8)

 

:lol: :P :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στου SRV χρησιμοποιώ:

 

Ενισχυτή VOX AC30BT (Βρώμικο κανάλι - B)

GAIN: 7.1

VR GAIN: 4.6

TREBLE: 6.1

MIDDLE: 10

BASS: 4

 

Χωρίς καν Reverb. Στεγνό (με την αρμύρα!!! :lol:)

 

Το άλλο το "και καλά VAI" δε το αποθήκευσα, μιας και σκέφτηκα ότι δε πρόκειται να το χρησιμοποιήσω ποτέ.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Αυτά σου ακούγονται ψηφιακά?

 

 

Elavd, μας γέμισες ψηφία (και VZZ):

VZZZZZZZZZZZZ01000101000100010010001001000100010001010101

00VZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ010010010101010101010010

0100100100010010010010010001001000111010010010101110100100V

ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ0000001001001001000100010100

1010011010.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Πέραν της πλάκας takis, εκτός από τη γενική ευκολία στην ηχογράφηση υπάρχουν και πολλά άλλα πλεονεκτήματα στη χρήση. Όπως κάπου είχα ξαναγράψει, η δυνατότητα να έχεις για κάθε κιθάρα βελτιτοποιήσει σταδιακά τον ήχο με 3-4 εφφέ χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις τα κουμπιά κάθε φορά μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα, στην πράξη ο ήχος σου να είναι καλύτερος. Το preset μπορεί να χρειαστεί να το πειράξεις 2, 3, 4 10 φορές και όταν ξαναβάλεις "εκείνη" την κιθάρα να το ξαναβρείς αμέσως. Κάτι το οποίο προσωπικά δεν έχω την υπομονή να κάνω με διακριτά πετάλια.

Γενικώς για μένα:

1) Good enough is good enough

2) if it ain't broke, stop fixing it

(αρχαίες αμερικάνικες παροιμίες :lol: )

 

Όχι ότι δεν καταλαβαίνω το μικρόβιο της αναζήτησης του κάτι καλύτερου.

Σήμερα το απόγευμα που είχα χρόνο να ασχοληθώ με τα της μουσικής, αντί να κάτσω να παίξω τίποτα, διάβαζα reviews και έψαχνα mods για το boss GE-7 γιατί δεν μου αρέσει έτσι όπως παίζει. Και παρήγγειλα ένα....και το πεταλάκι μου θα απογειωθεί. Μάλιστα. Θα έχει καλύτερες δυναμικές και θα γίνει πιο transparent.

(Σιγά τα αίματα..... :wink: :wink: :wink:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o καθαρος ωραιος Ηλια αλλα το for the love.. sound αστα..

 

Μάλλον έκανα λάθος που το έβαλα' date=' γιατί πιθανόν να μην είναι αντιπροσωπευτικός. Πέραν αυτού όμως, η TL νομίζω ότι δεν απευθύνεται σε όσους θέλουν να παίξουν Vai... :roll:

 

Η συζήτηση εντωμεταξύ ήταν για το κιθαρόνι του Harilatron:

 

[img']http://www.kaitaia.com/funny/pictures/ThreadHijack/thread_direction.gif[/img]

 

:lol: :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δυνατότητα να έχεις για κάθε κιθάρα βελτιτοποιήσει σταδιακά τον ήχο με 3-4 εφφέ χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις τα κουμπιά κάθε φορά μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα' date=' στην πράξη ο ήχος σου να είναι καλύτερος. Το preset μπορεί να χρειαστεί να το πειράξεις 2, 3, 4 10 φορές και όταν ξαναβάλεις "εκείνη" την κιθάρα να το ξαναβρείς αμέσως. Κάτι το οποίο προσωπικά δεν έχω την υπομονή να κάνω με διακριτά πετάλια. [/quote']

 

μαζι σου ειμαι..αλλα δες πως εκφραζεις την αποψη σου εσυ χωρις υπερβολες και χωρις..ατοπα πραγματα και δες πως καποιοι αλλοι που ειναι στον κοσμο τους κυριολεκτικα!

 

αυτα που λες τα καταλαβαινω απολυτα και αναλογα με το τι ειδος μουσικης θελει ο καθενας να παιξει μπορει να του χρησιμευοσυν,μπορει και οχι...

καποιοι δεν χρειαζονται..500 ρυθμισεις για delay,overdrive κτλ...αλλα χρειαζονται μονο 2-3 delay και 2-3 ηχους drive..και το αναποδο..

 

για καποιους η tonelab ειναι..too much και οχι τοσο πειστικη οσο καποια καλα πεταλια και για αλλους ειναι παρα πολυ βολικη γιατι εχουν οσους ηχους θελουν στα ποδια τους αποθηκευμενους κτλ κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλιας, Τακης, Axelakos ευχαριστω και τωρα που το ξανακοιταξα συμπεραινω οτι πρεπει να κοψω τα νυχια μου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Επι του θεματος.........δεν μπορω να συμφωνησω περισσοτερο με τον Τακη.....Ειναι προφανες οτι του Ηλια του κανει η tonelab και αυτο φαινεται κυριως απο το πολυ καλο πρωτο κλιπακι (για το λιγοτερο επιτυχημενο δευτερο δεν φταιει ο Ηλιας αλλα η.....tonelab και το κακο high gain της....καθως και η κιθαρα την οποια υποψιαζομαι οτι χρησιμοποιησε). Παρομοιως και ο Ηαrilatron .

 

Oυδεις νομιζω επεπληξε ποτε την tonelab ως κακη πεταλιερα. Τυχαινει τα συγκεκριμενα δυο μελη να εχουν την ωριμοτητα να καταλαβουν πεντε πραγματα σχετικα με τον κιθαριστικο εξοπλισμο.....δεν συμβαινει ομως αυτο παντα και με ολους και γι αυτο πιστευω οτι μερικοι προσφερουν κακες υπηρεσιες στο φορουμ με τον απολυτo, δογματικο, μονολιθικο (και ολιγον τι γραφικο) τροπο με τον οποιον εκφραζουν την (ενιοτε χρησιμοτατη και σεβαστη) αποψη τους. Επιτελους ας καταλαβουμε το αυτονοητο......υπαρχουν χιλιοι διαφορετικοι τροποι να πετυχει κανεις τον παρα πολυ καλο ηχο.....με tonelab, me floyd rose, με κουρδισμενα και ακουρδιστα ξυλα.......δε χρειαζεται σωνει και καλα να επιβαλλουμε το δικο μας "καλυτερο" τροπο σε ολα τα μελη του φορουμ......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υ.γ.η ψηφιακουρα δεν θα ακουστει στα καθαρα..αυτο ισχυει και για το guitar rig κτλ...στην ηχογραφηση μπορει να μπερδευτεις στον καθαρο ηχο!

 

Αυτά σου ακούγονται ψηφιακά?

 

1) SRV-wannabe: http://www.box.net/shared/e849gyg89d

 

Ακούγονται και οι 5 θέσεις της Strat' date=' αν και η πρώτη (neck) είναι πιο κοντά στον αυθεντικό ήχο

 

2) VAI-wannabe: http://www.box.net/shared/jrrz5gtq0s

 

Παίζω με bridge+middle με τελείως κομμένο το tone.

 

Και τα 2 είναι γραμμένα με Rockinger Strat, Tonelab SE, Pro Jr, SM57 χωρίς καμιά επεξεργασία.

 

Τα presets "προγραμματίστηκαν" μέσα σε 30" το καθένα :lol: :lol:

 

[b']ΥΓ: Αγνόησε τα παιξίματα. Δεν ασχολούμαι με ΚΑΝΕΝΑ από τα 2 είδη μουσικής :lol: :lol: [/b]

 

δε νομιζω οτι ειναι λογικο να αγνοησεις το παιξιμο μιας και ειναι το πιο σημαντικο μερος του ηχου σου γι'αυτο και θα ηταν καλυτερα αν ανεβαζες κλιπακια με τραγουδια ή ριφακια που ξερεις καλα.Το πρωτο κλιπακι παντος μου αρεσε αρκετα αν και θα προτιμουσα λιγο πιο καθαρες ρυθμισεις οσο για το δευτερο απο τη δικη μου εμπειρια το συγκεκριμενο τραγουδι σε στρατ παιζεται καλυτερα με neck+middle με το tone του μεσαιου στο 0 και χρειαζεσαι ενα overdrive ρυθμισμενο για crunch και πριν απο αυτο ενα αλλο overdrive με gain 1/4, volume οσο πιο πολυ μπορεις πριν αρχισουν τα σσσσσ και tone στη μεση ή λιγο προς τα μπασσα.

 

ps:δεν εχω ακουσει tonelab και δεν μπορω να παρω θεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου