Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες EMG S


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης θέλω να προσθέσω ότι άσχετα με το οτι κάποιοι λένε ότι στους EMG δεν παίζει ρόλο η κιθάρα που θα μπούν ... διαπίστωσα ότι πάιζει μεγάλο ρόλο.

 

Δώσε λεπτομέρειες τότε' date=' τι διαπίστωσες;[/quote']

 

Τους είχα βάλει σε μία American Strat που είχα και ήμουνα πολύ ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα και τον ήχο.

 

Κάποια στιγμή, ακούγωντας ότι η κιθάρα δεν παίζει και τόσο ρόλο, αγόρασα μια Squier Std Strat και τους έβαλα εκεί. Ε, λοιπόν το ηχητικό αποτέλεσμα δεν ήταν το ίδιο.

 

Φυσικά η ίδια η Squier βελτιώθηκε πάρα πολύ σε σχέση με τους αρχικούς μαγνήτες, αλλα στην AmSe έπαιζαν καλλίτερα και πιό καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θέλω να προσθέσω ότι άσχετα με το οτι κάποιοι λένε ότι στους EMG δεν παίζει ρόλο η κιθάρα που θα μπούν ... διαπίστωσα ότι πάιζει μεγάλο ρόλο.

 

Ε ....ενταξει το κλασσικο...καλη καρδια.....ειτε το διαβασαν καπου και μετα παπαγαλια ειτε τα κλασσικα κολληματικα.......χρησιμοποιω το αγαπημενο μου σετ emg(85/sa/sa) εδω και 13 χρονια, ειναι εξαιρετικοι μαγνητες , το εχω βαλει σε απειρες κιθαρες μου και πουθενα δεν ακουγονταν ιδια.......

 

Σχετικα με το αρχικο ποστ.....ισως το προβλημα που αντιμετωπιζεις (αν δεν εχεις κανει καποιο λαθος στο wiring που δε νομιζω) προερχεται απο το γεγονος οτι εισαι συνηθισμενος ακομα στον κλασσικο στρατ ηχο των passive singles.....oi emg οντως οπως λες ειναι κομπρεσσαρισμενοι και δεν ειναι τοσο πριμοι και thin οσο οι passive ουτε εχουν την ιδια αποκριση με αυτους.....ειναι πολυ πιο.....αυστηροι-στρογγυλεμενοι(οπως λες και εσυ) ...εχε υποψιν σου δε οτι αν σκεφτεις να πας στους SA ειναι πιο "μουντοι" απο τους S (παρεπιπτοντως οι πιο κοντινοι emg σε fender passive ειναι οι SV).

 

Οπως λενε και οι .....συμφορουμιτες παιξε λιγο με το υψος αλλα καλου κακου βεβαιωσου οτι η μπαταρια ειναι καινουργια και ριξε μια ματια στο wiring ενω σε περιπτωση που οι δυο S ειναι με το quick connect βεβαιωσου οτι και εκει τα πραγματα ειναι σωστα......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι με το quick connect συνδεδεμένα και δυστυχώς δεν την έχω κάνει εγώ τη συνδεσμολογία, γιατί δε γνωρίζω καθόλου.

Έτσι κι αλλιώς θα δω τί παίζει και θα προσπαθήσω να το τσεκάρω εγώ.

Όσο για την μπαταρία είναι σίγουρα καινούργια.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόσταση που έχω τους μαγνήτες είναι 2mm στην ΜΙ μπάσσα χορδή και περίπου 1,5mm στην άλλη ΜΙ όταν πατάω στο τελευταίο τάστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά κι εμένα λίγο μου φάνηκε. Τέλος πάντων τα πράγματα με τον ενισχυτή μου τουλάχιστον είναι πολύ καλύτερα από πριν τώρα που τους κατέβασα τους μαγνήτες. Μένει να τσεκάρω λίγο τα καλώδια, γιατί επικρατεί ένας χαμός εκεί μέσα και όποτε ενεργοποιείται ο μεσαίος μαγνήτης κάνει θόρυβο!

 

By the way, ακούστε τα κλιπ από το site της EMG σχετικά με τον SV που είναι και καλά ο πιο "strat" μαγνήτης! Έλεος! Ένα μουντό πράγμα σε μια πλήρως ασετάριστη κιθάρα, που ακουμπάς τη χορδή και τρίζει το σύμπαν!

Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου αίσθηση...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 2mm με πάτημα στο τελευταίο (22) τάστο όχι με ανοιχτές χορδές. Θα δοκιμάσω πάντως να το αυξήσω και άλλο να δω τι θα γίνει και θα επανέλθω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έβαλα 3mm στα μπασσα και 2,5mm στο καντίνι και καθάρισε αρκετά ο ήχος ...

 

... αν και τελικά θα πρέπει να τους βάλω σε μια καλή κιθαρα με καλό καβαλάρη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

By the way' date=' ακούστε τα κλιπ από το site της EMG σχετικά με τον SV που είναι και καλά ο πιο "strat" μαγνήτης! Έλεος! Ένα μουντό πράγμα σε μια πλήρως ασετάριστη κιθάρα, που ακουμπάς τη χορδή και τρίζει το σύμπαν!

Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου αίσθηση...[/quote']

 

Μην υπολογιζεις στα samples απο το site της emg.......ειναι οτι χειροτερο και λιγοτερο αντιπροσωπευτικο μπορει κανεις να ηχογραφησει.....απορω πως οι ιδιοι ανεβασαν αυτα τα κλιπακια.....ειναι σα να μη θελουν να πουλησουν μαγητες.....emg σε λαμπατο (η τρανζιστορατο ενισχυτη) δεν ακουγονται ετσι και νομιζω πως και εσυ μπορεις να το επιβεβαιωσεις.............ακουσε το κλιπ που εχει ανεβασει ο harilatron sto thread με την CAR strat

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου