Προς το περιεχόμενο

Συνεχόμενα REBOOT, τι μπορεί να φταίει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αν ειχε προβλημα' date=' δεν ειναι οτι θα δουλευε ή δεν θα δουλευε. Ειχα παρει καινουργιο σκληρο και ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ καλωδιο sata. Βαζω το σκληρο, δουλευει, αλλα εκει που το εβλεπε, τσουπ, χουντινι ο σκληρος! Εμφανιζοταν(μετα απο ρεσταρτ) και εξαφανιζοταν οταν ηθελε! Τελικα αλλαξα καλωδιο και ηταν μια χαρα. [/quote']

 

Επειδή είμαι μάλλον άνθρωπος της λογικής, ένα καλώδιο ή δουλεύει ή όχι.

Ή είναι κομμένο ή είναι γερό.

Εκτός βέβαια, αν δεν κάνει καλή επαφή, για κάποιο λόγο.

Δεν μπορώ να δεχθώ μεταφυσικά φαινόμενα στους υπολογιστές.

 

Χρήστος

 

Kοιτα, προσπαθω να σε βοηθησω και δεν πιστευω οτι οι απαντησεις σου βοηθανε. Οσο και της λογικης και αν εισαι, οι υπολογιστες δεν ειναι μηχανιματα της λογικης-στο που ποτε και πως θα βρεις ενα προβλημα που εχει.

Οσο και να χτυπιεσαι, αυτο μου εχει συμβει και δυστυχως για σενα, δεν ειναι μονο το καλωδιο, αλλα και πολλα αλλα σε ενα ηλεκτρονικο μηχανημα που λειτουργουν ετσι. Εσυ αποφασιζεις τι κανεις.

 

Επισης κανεις δεν μιλησε για μεταφυσικα φαινομενα. Το οτι εσυ και γω μπορει να μην εχουμε τις γνωσεις να αναλυσουμε γιατι μπορει ενα καλωδιο την μια να λειτουργει και την αλλη οχι, δεν σημαινει οτι ειναι μεταφυσικο φαινομενο.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μήπως θα σου ήταν εύκολο dimicupo να μου (μας) εξηγήσεις, περιληπτικά, τη λειτουργία αυτής της διαδικασίας, που μου πρότεινες;

Δηλαδή, ξετσεκάροντας κάποιο πρόγραμμα, αυτό δε θα ξεκινά με την εκκίνηση του PC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σε βγαλει στο παραθυρο με τις επιλογες(αφου δωσεις το msconfig), Πηγαινε στο "startup" και δες τι προγραμματα εχεις στο startup. Αν θες μεγαλωσε την στηλη που λεει "command" για να φαινεται ποια εντολη ειναι και κανε ενα printscreen μπας και δουμε τιποτα απο κει.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοιτα' date=' προσπαθω να σε βοηθησω και δεν πιστευω οτι οι απαντησεις σου βοηθανε. Οσο και της λογικης και αν εισαι, οι υπολογιστες δεν ειναι μηχανιματα της λογικης-στο που ποτε και πως θα βρεις ενα προβλημα που εχει.

Οσο και να χτυπιεσαι, αυτο μου εχει συμβει και δυστυχως για σενα, δεν ειναι μονο το καλωδιο, αλλα και πολλα αλλα σε ενα ηλεκτρονικο μηχανημα που λειτουργουν ετσι. Εσυ αποφασιζεις τι κανεις.

 

Επισης κανεις δεν μιλησε για μεταφυσικα φαινομενα. Το οτι εσυ και γω μπορει να μην εχουμε τις γνωσεις να αναλυσουμε γιατι μπορει ενα καλωδιο την μια να λειτουργει και την αλλη οχι, δεν σημαινει οτι ειναι μεταφυσικο φαινομενο.[/quote']

 

Φίλε forensick,

 

Ασφαλώς και εκτιμώ το ότι προσπαθείς (και εσύ, αλλά και όλοι οι υπόλοιποι φίλοι) να με βοηθήσετε και ειλικρινά σας ευχαριστώ γι'αυτό.

Ξέρεις καμιά φορά το άγχος να ξεπεράσω κάποιο ξαφνικό πρόβλημα, ίσως με οδηγεί σε υπερβολικές εκφράσεις.

Όμως, πίστεψέ με, δεν αμφιβάλλω για την ειλικρίνειά σου, ούτε για την καλή σου πρόθεση.

 

Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σε βγαλει στο παραθυρο με τις επιλογες(αφου δωσεις το msconfig)' date=' Πηγαινε στο "startup" και δες τι προγραμματα εχεις στο startup. Αν θες μεγαλωσε την στηλη που λεει "command" για να φαινεται ποια εντολη ειναι και κανε ενα printscreen μπας και δουμε τιποτα απο κει.[/quote']

 

Δυστυχώς, δεν μπορώ να κάνω copy από την καρτέλα "Εκκίνηση" του παράθυρου " ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΩΝ, όπου βρίσκεται η στήλη "COMMAND- ΕΝΤΟΛΗ" κι όπου φαίνονται όλα τα (22) προγράμμτα.

 

Στην ΕΝΑΡΞΗ έχω 10 εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παράθυρο ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΩΝ, υπάρχει η καρτέλα ΓΕΝΙΚΑ, στην οποία βλέπω μία επιλογή (τη δεύτερη) "Εκκίνηση διάγνωσης ..."

Μήπως να τη δοκίμαζα;

 

Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, αυτο δεν ξερω να σου πω.

 

Το πληκτρολογιο σου δεν εχει κουμπι printscreen?Αν εχει, το πατας και πηγαινεις στην ζωγραφικη και πηγαινεις edit->paste και μας την βαζεις εδω.

 

 

(αφου πατησεις msconfig,την τελευταια καρτελα-startup ή εναρξη ή κατι παρομοιο θα λεει- θα ανοιξεις για το printscreen και θα βαλεις το "command" να ειναι πιο μεγαλο-να μεγαλωσεις την στηλη δλδ με το ποντικι)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πληκτρολογιο σου δεν εχει κουμπι printscreen?Αν εχει' date=' το πατας και πηγαινεις στην ζωγραφικη και πηγαινεις edit->paste και μας την βαζεις εδω.

[/quote']

 

Δυστυχώς, δε γίνεται, γιατί με το printscreen, εμφανίζει ολόκληρη την οθόνη, οπότε η καρτέλα που μας ενδιαφέρει βγαίνει πολύ μικρή και όχι ολόκληρη.

Λείπουν δλδ κάποια στοιχεία.

 

Όμως, από τις ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ---> ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ-->

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ, βρήκα τα εξής:

 

Adobe Photo Downloader "c:\program files\adobe\photoshop album starter edition\3.0\apps\apdproxy.exe" All Users HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

ATICCC "c:\program files\ati technologies\ati.ace\cli.exe" runtime -delay All Users HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

BgMonitor_{79662E04-7C6C-4d9f-84C7-88D8A56B10AA} "c:\program files\common files\ahead\lib\nmbgmonitor.exe" CHRIS\ΧΡΗΣΤΟΣ HKU\S-1-5-21-2025429265-1336601894-725345543-1004\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

ccApp "c:\program files\common files\symantec shared\ccapp.exe" All Users HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

SunJavaUpdateSched "c:\program files\java\jre1.6.0_01\bin\jusched.exe" All Users HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

LifeCam "c:\program files\microsoft lifecam\lifeexp.exe" All Users HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

MsnMsgr "c:\program files\msn messenger\msnmsgr.exe" /background CHRIS\ΧΡΗΣΤΟΣ HKU\S-1-5-21-2025429265-1336601894-725345543-1004\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

QuickTime Task "c:\program files\quicktime\qttask.exe" -atboottime All Users HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

Windows Defender "c:\program files\windows defender\msascui.exe" -hide All Users HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

DWQueuedReporting "c:\progra~1\common~1\micros~1\dw\dwtrig20.exe" -t NT AUTHORITY\SYSTEM HKU\S-1-5-18\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

DWQueuedReporting "c:\progra~1\common~1\micros~1\dw\dwtrig20.exe" -t .DEFAULT HKU\.DEFAULT\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

KernelFaultCheck %systemroot%\system32\dumprep 0 -k All Users HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

NeroFilterCheck c:\program files\common files\ahead\lib\nerocheck.exe All Users HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

Agent c:\program files\cyberlink\powervcrii\agent.exe All Users HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

Remote_Agent c:\program files\cyberlink\powervcrii\remoteagent.exe All Users HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

Free Download Manager c:\program files\free download manager\fdm.exe -autorun CHRIS\ΧΡΗΣΤΟΣ HKU\S-1-5-21-2025429265-1336601894-725345543-1004\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

UVS10 Preload c:\program files\ulead systems\ulead videostudio 10\uvpl.exe All Users HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

Adobe Reader Speed Launch c:\progra~1\adobe\acroba~1.0\reader\reader~1.exe All Users Αυτόματη εκτέλεση (Κοινή)

vptray c:\progra~1\symant~1\vptray.exe All Users HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

TV Remote Control c:\progra~1\v-stream\tv88x\c8xrctl.exe All Users Αυτόματη εκτέλεση (Κοινή)

CTFMON.EXE c:\windows\system32\ctfmon.exe NT AUTHORITY\SYSTEM HKU\S-1-5-18\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

CTFMON.EXE c:\windows\system32\ctfmon.exe NT AUTHORITY\LOCAL SERVICE HKU\S-1-5-19\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

CTFMON.EXE c:\windows\system32\ctfmon.exe NT AUTHORITY\NETWORK SERVICE HKU\S-1-5-20\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

CTFMON.EXE c:\windows\system32\ctfmon.exe CHRIS\ΧΡΗΣΤΟΣ HKU\S-1-5-21-2025429265-1336601894-725345543-1004\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

CTFMON.EXE c:\windows\system32\ctfmon.exe .DEFAULT HKU\.DEFAULT\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

VX1000 c:\windows\vvx1000.exe All Users HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

desktop desktop.ini NT AUTHORITY\SYSTEM Εκκίνηση

desktop desktop.ini CHRIS\ΧΡΗΣΤΟΣ Εκκίνηση

desktop desktop.ini .DEFAULT Εκκίνηση

 

Μήπως αυτό βοηθάει

:?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστεύω οτι το πρόβλημά σου είναι θέμα λειτουργικού και οχι hardware.

 

Επειδή σήμερα έχω 2 pc και ένα laptop, και παλιά εχω αλλάξει pc με όλα τα windows που έχουν βγεί, (παρότι που δεν είμαι προγραμματιστής λοιπόν, έχω κι εγώ μια εμπειρία όπως και να το κάνουμε, με πολλούς τύπους software και hardware) να σου πώ την άποψή μου κι εγώ για να μήν παιδεύεσαι.

 

Το πρόβλημα στα λειτουργικά πιστεύω οτι ξεκινάει απο την χρήση τους και αυτό πρέπει να το έχουμε υπόψη μας πριν κατηγορήσουμε το hardware που πρέπει να το κάνουμε ως τελευταίο.

 

Απαξ λοιπόν και μπαίνεις στο internet ή προσθαφερείς συνέχεια προγράμματα, η κάνεις μεικτή χρήση του pc για διάφορα πράγματα, μαθηματικώς τα windows μετά απο κάποιους μήνες, και μετά με την θέληση του θεού, "χαλάνε"

 

Εγω αυτό κάποια στιγμή το δέχτηκα, δεν υπαρχει περίπτωση, συμβαίνει και στους καλύτερους,

 

Κάθε απόπειρα software repair η αλλαγή ρυθμίσεων στα windows άπαξ και γίνει η ζημιά. απλά μπορεί να διορθώσει το πρόβλημα για λίγο καιρό εώς μέρες.

 

αρα τι κάνουμε και δεν παιδευόμαστε.

 

Εχουμε τα αρχεία μας σε back υp πάντα σε εξωτερικό σκληρό , η σε εσωτερικό back up.

 

Εχουμε τα αρχεία μας κατηγοριοποιημένα σωστά για να μην παιδευόμαστε.

 

Τραβάμε ένα format, αφού πρώτα δοκιμάσουμε με system restore, η last known configuration that worked που είναι τα μόνα απο την πείρα μου που σε απλά σφάλματα μπορούν να σώσουν την κατάσταση,

 

Και αν δούμε οτι και μετά το format άμεσα δημιουργούνται προβλήματα,

 

Τοτε πάμε σε ένα τεχνικό σοβαρό, και επιθεωρούμε το hardware.

 

Πιο σίγουρο είναι οτι αν είχε κάποιο hardare πραγματικό πρόβλημα δεν θα σου άνοιγε καθόλου τίποτα.,

 

αφού την μια μέρα σου παίζει για 17 ώρες, και την άλλη βαράει απανωτά reboot, τοτε φίλε μου είναι τα windows.

 

Μου έχει συμβει πάνω απο 20 φορές στην "καριέρα" μου, και απλά δεν μου συμβαίνει, γιατι προσέχω τι βάζω μέσα, και έχω και δύο λειτουργικα, ένα που δεν μπαίνει στο net και ελαφρύ , και ένα άλλο για να παιζω, να κατεβάζω, να μ#$#$ομαι γενικως.

 

Πάντα το αποστειρωμενο λειτουργικό , στα δυο pc εδώ και 2 χρόνια δεν χαλάει ποτε, ενώ τα άλλα ολο χαλάνε, θες να το πείς ιό, conflict, οτι αλλο θές,

 

Επίσης το laptop που το έχω για χαβαλέ, όλο προβλήματα έχει, σε 1 χρόνο 2 φορμάτ του έκανα γιατι όλο μπάινω και παίζω, κατεβάζω κ.λ.π. μπαίνω σε site,

 

Αρα χωρίς να απαξιώνω φυσικά, όσους ξέρουν (και πιστεψε με υπάρχουν) , φίλους που πραγματικά έχουν την γνώση να διορθώνουν το λειτουργικό, χωρίς την ανάγκη φορμάτ, η να επιθεωρούν το hardware, αν δεν μπορεί να έρθει ένας στο σπίτι να στα κάνει,

 

Κανε back up , όσο ακόμα ανοίγει, κανε φορμάτ και είμαι πεπισμένος οτι θα βρείς την υγειά σου, πολύ πιο γρήγορα απο το να κάτσεις να ψάχνεις τι μπορείς να διορθώσεις απο το χάος.

 

Φορμαρέ το και σπάστου τον τσαμπουκα, να μάθει να βαράει restart ο αλήτης.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου