Προς το περιεχόμενο

Bone Nut


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Εχω μια Esp-Ltd Ec-1000 και την προηγουμενη φορα που την ειχα σεταρει μου ειχε πει ο τυπος οτι καλο θα ηταν να παρω καινουργιο nut γιατι αυτο που εχει ,εχει φαγωθει.Τωρα που θα την ξαναπαω για σεταρισμα θελω να της το αλλαξω και θελω να παρω κοκαλλινο που εχω ακουσει οτι κραταει.Οποιος ξερει ας προτεινει δεν εχω θεμα αμα ειναι απο ebay αλλα θα προτιμουσα αμα ξερετε απο καποιο ελληνικο μαγαζι καθως το χρειαζομαι επειγοντος.

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε σοβαρος μαστορας εχει στο μαγαζι του πληθωρα απο bone nuts,οποτε θα στο προμηθευσει αυτος,δεν ειναι δα και τιποτα το σπανιο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαγώθηκε?

χμ, έχεις παρατηρήσει να πηγαίνει κάτι στραβά με την κιθάρα σου εξαιτίας του nut?

Ξεκουρδίζεται εύκολα, δεν έχεις την τονική ποιότητα που θες όταν παίζεις ελεύθερες ή κάποιες χορδές είναι πολύ κοντά στα πρώτα τάστα? (εξαιτίας του φαγώματος...)

 

Θέλω να πω αν δεν υπάρχει πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος να δίνεις λεφτά επειδή το είδε φαγωμένο ο μάστορας.

 

Αν πάλι το αποφασίσεις μπορείς να πάρεις κάποιο ήδη κομένο και να γλυτώσεις την εργασία για τα slots (πάει αρκετά).

Τέτοια έχει η  Graphtech http://graphtech.com/products.html?SubCategoryID=8

είναι από tusq το οποίο είναι συνθετικό ελεφαντόδοντο. Υποτίθεται ότι δεν θέλουν και λίπανση.

Είναι καλό υλικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε σοβαρος μαστορας εχει στο μαγαζι του πληθωρα απο bone nuts,οποτε θα στο προμηθευσει αυτος,δεν ειναι δα και τιποτα το σπανιο....

Δεν το γνωριζα αυτο αλλα επειδη θα αλλαξω μαστορα(ηταν υπερβολικα αργος παρα την καλη δουλεια) βεβαια θα μιλησω με τον καινουργιο και θα τον ρωτησω αμα εχει αλλα σε περιπτωση που μου πει πως δεν εχει μηπως ξερεις καποιο μαγαζι που θα μπρουσα να βρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαγώθηκε?

χμ, έχεις παρατηρήσει να πηγαίνει κάτι στραβά με την κιθάρα σου εξαιτίας του nut?

Ξεκουρδίζεται εύκολα, δεν έχεις την τονική ποιότητα που θες όταν παίζεις ελεύθερες ή κάποιες χορδές είναι πολύ κοντά στα πρώτα τάστα? (εξαιτίας του φαγώματος...)

 

Θέλω να πω αν δεν υπάρχει πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος να δίνεις λεφτά επειδή το είδε φαγωμένο ο μάστορας.

Αυτο που ρωτας δεν μπορω να στο απαντησω με σιγουργια γιατι εχει και προβλημα και με τα κλειδια(εχω παρει grover locking αρα θα αλλαχθουν) αρα δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουργια αμα η αλλιωση του ηχου προερχετε απο το προβλημα στο nut ή απο τα κλειδια.Απο την αλλη απο οτι βλεπω δεν ειναι και ακριβα αρα προτιμω να δωσω 10-20 ευρω και να ειμαι σιγουρος και να το φτιαξω τωρα παρα να βγει εντονοτερα το προβλημα στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το'χεις αποφασίσει οκ, πάντως για καινούριο άφτιαχτο nut μαζί με το υλικό νομίζω πάει γύρω στα 40-45. Δεν ξέρω συγκεκριμένο μαγαζί που να έχει κόκαλο, σε κάποιο οργανοποιίο φαντάζομαι. Αλλά όπως είπε και ο superfunk θα πρέπει να έχει ο μάστορας σου, αν δεν έχει εγώ δεν θα τον εμπιστευόμουνα να μου το φτιάξει.

Πάντως αν δεν το βιάζεσαι ρίξε μια ματιά και στα tusq αρκεί να μετρήσεις σωστά και να βρεις για το string gauge που χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου