Προς το περιεχόμενο

Aναβάθμιση Audio Interface


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα πως μου ξέφυγε αυτό της Mackie;

 

Nαι αλλά how soon is soon? Πάντως ο thomann το έχει βάλει στο site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα πως μου ξέφυγε αυτό της Mackie;

 

Nαι αλλά how soon is soon? Πάντως ο thomann το έχει βάλει στο site

 

εννοώ ότι το έχει listed, χωρίς διαθεσημότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τρελό + στην RME είναι η τιμή της στην Ελλάδα!

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα "παίζει" καλά με το octamic ή αν θα είναι καλύτερα να δώσω 300 ευρώ παραπάνω και να πάρω 2 rme

 

δε νομίζω οτιι αξίζει,άλλωστε η ff800 δεν έχει ιδιαίτερα καλή προενίσχυση.

μπορώ να πω πως το firebox της presonus τα καταφέρνει το ίδιο καλά σε αυτό το κομματι 8O

 

το καλό με την fireface είναι το κορυφαίο dac και το διπλό adat που θα σου δώσει την δυνατότητα να συνδέσεις άλλα 16 mic preamps.

 

για την mackie ,στείλε τους mail,να δεις πότε κυκλοφορεί.

επίσης μη φοβάσαι για θέματα σταθερότητας drivers γιατί μοιράζεται τους ίδιους με την onyx 400f.

 

μια πιο φθηνή και επίσης καλή λύση είναι να πάρεις ένα onyx mixer της mackie μαζί με την firewire expansion card.

 

ή την 9652 της rme (με το ...τριπλο adat) και να της βάλεις ότι a/d γουστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μια πιο φθηνή και επίσης καλή λύση είναι να πάρεις ένα onyx mixer της mackie μαζί με την firewire expansion card.

 

Τον είχα παλαιότερα αλλά τον έδωσα γιατί ο εξωτερικός mixer ήταν περιτός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή γουστάρεις μπέρδεμα :lol: εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις την Fireface 400 που ναι μεν έχει 2 preamps αντί για 4 αλλά έχει όμως καλύτερο a/d converter από την ff800.

H τελευταία έχει βέβαια λίγο καλύτερο d/a conversion αλλά αυτό που μετράει περισσότερο είναι ο καλύτερος a/d κατά την γνώμη μου.

Επίσης έχει το ίδιο ακριβώς latency με την ff800 και ας μην είναι firewire 800 δεν μετράει αυτό στο latency της κάρτας αλλά στο bandwidth (που πάλι εκεί δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα).

Όσο για επιπλέον κανάλια έχεις τις επιλογές που σου πρότειναν πιο πάνω με ή χωρίς adat.

Eγώ θα σου πρότεινα το m-audio Octane που έχει Αdat out αλλά και wordclock in/out για πλήρη συγχρονισμό με την ff400 (που ίσως έχει καλύτερο clock δηλ. μπορείς να κάνεις slave το octane στην rme μέσω wordclock αλλά αυτό να δίνει ψηφιακό σήμα με adat.Ωραίο!).Το καλό είναι επίσης ότι έχει και 8 line-in που παρακάμπτουν τους preamps και μπορεί έτσι να λειτουργήσει μόνο σαν a/d converter.

Για να δεις αν σου αρέσει σαν ήχος άκου το εδώ σε ένα τελείως "στεγνό" δείγμα από μια ηχογράφηση.Εδώ μπορείς να κρίνεις preamp+a/d converter γιατί έγραψα με adat out.

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/haryy/test%20drums%20octane.mp3

Μ'αυτον τον εξοπλισμό θα δώσεις γύρω στα 1250¤ και σου μένει και cash να αγοράσεις κάνα σοβαρό κανάλι λαμπάτο preamp όπως π.χ Universal Audio solo 610 που θα σου γράψει μπάσσο,φωνή και ακουστική super!

Aκολουθεί δείγμα fender precision bass'57 καρφί στον solo610 και σε emu-1212M

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/haryy/test%20fender%20precision%20bass%20vintage%5C'57%20on%20universal%20audio%20solo%20610.mp3

Ότι κι αν διαλέξεις καλοτάξιδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσθέτω νέο παίχτη στο παιχνίδι

 

Digi 003 Factory Rack! Που συμαίνει και ριζική αλλαγή σε pro tools!

 

Γιατρέ μου είμαι καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν νεότερα από την mackie 1200 Ρώτησα στην αντιπροσωπία σήμερα και μου είπαν ότι την περιμένουν σε 1 μήνα το πολύ με τιμή από 1800-2100¤ στο περίπου. Οπότε.....

Τώρα όσον αφορά την digi και protools φάση, απλά να σου πω, ότι αν δουλεύεις με midi -πλην των μικροφώνων- είναι πίσω σε αυτόν τον τομέα, αλλά αρκετά όμως. Τώρα, αν δεν σε πολυενδιαφέρει το μιντι, τότε μιλάς για τα πασίγνωστα pt, το industry standar (αν και δεν μπορώ να καταλάβω, πως θεωρούνται ακόμα ως τέτοια, αλλα τες πα....)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε midi δεν δουλεύω σχεδόν καθόλου!

 

Τώρα όσ αναφορά τα pro tools δεν ξέρω, απλά με δελεάζει η όλη φάση γιατί είμουν έτοιμος να πάρω και το cubase 4 αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος ακόμη αν αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για cubase 4 ρώτα τον eye. Για pt ρώτα γεράσιμο και μενέλαο. ¶μα λες ότι δεν δουλεύεις καθόλου με μιντι, τότε άποψή μου να πάρεις pt, που χειρίζονται το audio τρομερά και είναι συμβατά με τα μεγάλα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου