Προς το περιεχόμενο

BLIND GUARDIAN - Σάββατο 28 Aπριλίου στο FUZZ


panagiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν όπως είχα πει θα πήγαινα στη συναυλία του Σαββάτου...

 

Παίδες ήταν απίστευτα...

Φοβεροί όλοι τους. Ο νέος dummer σπερνει, ανικατέστησε επάξια τον τρισμέγιστο thomen με φοβερή παρουσία και τεχνική...Μπράβο του!!

 

Η συναυλία άρχισε κανονικά χωρίς μεγάλη καθυστέρηση. Πολύ κεφάτοι με επίσης πολλή ενέργεια. Έπαιξαν κάποια τραγούδια από το νέο τους album αλλά κάλυψαν όλη τους τη δισκογραφία. Ακομα και από το πρωτο τους demo το Batallions of Fear έπαιξαν το φοβερό Majesty. Μπήκαν με into the storm και ακολούθησαν (χωρις την ακριβή σειρά) born in a mourning hall, nightfall, Valhalla, Script for my Requiem, Bright Eyes, Time stands Still, Fly, Skalds and Shadows (με ακουστικές), This will Never End, And Then there was Silence (ΥΜΝΟΣ!!!!!!!) και για encore, Lost in the Twilight Hall, Bard 's song (επίσης με ακουστικές και με το κοινό να παραληρεί φυσικά) και τέλος Mirror mirror....

 

 

2 ώρες συνολικά ήταν αρκετές για να τους απολαύσουμε όπως τους πρέπει. Ή,μουν με ένα φίλο λίγο πιο πίσω από τα κάγκελα και φυσικά μπορέσαμε να τους δούμε πολύ καλά. Το κλαμπ ήταν γεμάτο και ο κόσμος απίστευτος. Από τα καλύτερα κοινά που έχει συναντήσει μας έλεγε συνέχεια ο hansi και απόδειξη το ότι κοπανιόταν συνέχεια κάτι που πιστέψτε με δε συνηθίζει...

 

Πολύ καλοί λοιπόν όλοι τους με καλό ήχο και με πλούσιο setlist.

Μη χάσετε όσοι δεν πήγατε χθες τη σημερινή συναυλία που θα είναι και η τελευταία στην Ελλάδα.

 

Να και κάποιες φωτο...

 

 

100_35080.JPG

 

100_35100.JPG

 

100_35130.JPG

 

100_35140.JPG

 

100_35180.JPG

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Nα και ένα βιντεάκι που πήρα όταν έπαιζαν το and then there was silence....To ανέβασα στο youtube αφού δεν ξέρω πως ανεβάζω από τα uploads (αν καιδε νομίζω πως γίνεται)

 

 

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, και sorry για το off topic, αλλά σας αρέσει αυτό το τραγούδι;; Το βαριέμαι ανελέητα από την πρώτη φορά που το άκουσα, και όταν είχα πάει δεύτερη φορά στο live τους που το παίξανε όλοι γύρω μου ήταν εκστασιασμένοι και εγώ βάραγα ενέσεις μέχρι να τελειώσει. Δηλαδή πραγματικά μου φαίνεται απίστευτα βαρετή και ασύνδετη (ανάμεσα στα μέρη της) σύνθεση, ειδικά για ένα group που έχει πολλές φορές (απο)δείξει ότι έχει ταλέντο σε τέτοιου τύπου κομμάτια...... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια' date=' και sorry για το off topic, αλλά σας αρέσει αυτό το τραγούδι;; Το βαριέμαι ανελέητα από την πρώτη φορά που το άκουσα, και όταν είχα πάει δεύτερη φορά στο live τους που το παίξανε όλοι γύρω μου ήταν εκστασιασμένοι και εγώ βάραγα ενέσεις μέχρι να τελειώσει. Δηλαδή πραγματικά μου φαίνεται απίστευτα βαρετή και ασύνδετη (ανάμεσα στα μέρη της) σύνθεση, ειδικά για ένα group που έχει πολλές φορές (απο)δείξει ότι έχει ταλέντο σε τέτοιου τύπου κομμάτια...... :)[/quote']

 

+10000 Δεν είσαι ο μόνος... ας κάνουμε σύλλογο 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν πω ότι τους βαριέμαι αφόρητα θα με σταυρώσετε; Τουλάστιχον παίζουν καλά στα live, κάτι είναι και αυτό.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ρε παιδια,ο καθενας εχει την γνωμη του και το γουστο του για το καθε συγκροτιμα,το εχουμε ξαναπει αυτο...Το παλικαρι απλα εγραψε πως περασε στο live,και πως ηταν!εμενα που μου αρεσουν μπηκα και το διαβασα!!!Και ομολογω οτι ζηλευω αφανταστα!!!Θελω εστω και μια φορα να τους δω ρε γαμωτο!Thanks a lot panagiotis!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους είδα στην περιοδεία του Nighfall in Middle Earth και του Night at the Opera. Η πρώτη ήταν πραγματικά από τα καλύτερα live που έχω δει στη ζωή μου και από κόσμο και εκτέλεστηκα.

Απλά επειδή τους παρακολουθώ πολλά χρονιά, δυστυχώς για μένα ο ήχος και οι συνθέσεις τους παρουσιάζουν πολύ μεγάλη καμπή. Βέβαια όλοι γνωρίζουμε με τί μοιάζουν οι απόψεις...

 

Παρα ταύτα, αν και δεν ήμουν στο Live, είμαι σίγουρος πως πρέπει να ήταν υπέροχα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O καθένας έχει τις απόψεις βεβαίως....Προσωπικά δεν βρίσκω καμπή στην συνθετική ικανότητα των Γερμανών.....Πραγματικά είναι από τις λίγες μπάντες στην οποία γουστάρω ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ τις δουλειές της.....ΟΛΕΣ! Όσο γουστάρω το A Night at the Opera τόσο γουστάρω το Nightfall, το Imaginations, το A twist in the myth, το Follow the blind, το Tales, το Somewhere far beyond και το Battalions.....Έτσι απλά.....

 

Αλήθεια' date=' και sorry για το off topic, αλλά σας αρέσει αυτό το τραγούδι;; Το βαριέμαι ανελέητα από την πρώτη φορά που το άκουσα, και όταν είχα πάει δεύτερη φορά στο live τους που το παίξανε όλοι γύρω μου ήταν εκστασιασμένοι και εγώ βάραγα ενέσεις μέχρι να τελειώσει. Δηλαδή πραγματικά μου φαίνεται απίστευτα βαρετή και ασύνδετη (ανάμεσα στα μέρη της) σύνθεση, ειδικά για ένα group που έχει πολλές φορές (απο)δείξει ότι έχει ταλέντο σε τέτοιου τύπου κομμάτια...... :)[/quote']

 

Αν σου πω ότι τουλάχιστον κάθε φορά που δεν έχω τι να κάνω βάζω αυτό το κομμάτι στο dvd Imaginations through the looking glass που το παίζουν και η πόρωση πάει +άπειρο θα με πιστέψεις;;;;; :D :D :D :D :wink:

 

 

 

Πάντως χαίρομαι που σε ένα Thread εδώ ανοίξαμε συζήτηση για blind guardian....Δε το περίμενα.... :D :D

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω ειχα αυτη την περιεργια για τον καινουριο ντραμερ,γιατι ο προυγουμενος δεν ηξερε τι επαιζε!!!Που τα θυμοταν ολα αυτα?Οταν ακουσα το τελευταιο αλμπουμ καταλαβα οτι ειναι πολυ καλος,αλλα για τα παλια?Πως να ειναι αραγε,αναρωτιομουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καιλός ο Frederik, πραγματικά αντικατέστησε τον thomen επάξια....Και εγώ αναρωτιόμουν αλλά ευτυχώς οι αμφιβολίες μου προς το πρόσωπο του Frederik Ehmke (έχει και ένα όνομα ο μπαγάσας....:D) έφυγαν. Και ένας φίλος drummer Με τον οποίο είδαμε το live και ήταν φανατικός οπαδός του Thomen γούσταρε τρελά τον καινούριο....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου