Προς το περιεχόμενο

Aria Pro II προς.... "ανασταση"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον αγαπητοι noizaδες, εχω την εν λογο κιθαρα αρκετα χρονια να καθεται(6 χρονακια ειναι αυτα).

 

Οπως ειναι λογικο λοιπον, εχει καποια "προβληματα"...δηλαδη τι "καποια προβληματα"...βασικα ειναι απλα ενα ακουρδιστο ξυλο, με κουρδισμενες χορδες και κουρδισμενες πενες και καθεται.

Κοινως εχει ολα τα καλα της απιστευτης ποιοτητας της και της δικιας μου προσοχης:

Eχει σκευρωσει το μπρατσο, εχει ψιλοσκουριασει η γεφυρα, τα κλειδια της ειναι για τον...κουκο και φυσικα τα ηλεκτρικα της, απλα πιανουν χωρο.

 

Μου χει μπει λοιπον στο μυαλο, αν αξιζει, να την αναστησω. Δηλαδη, καινουργιους μαγνητες, ηλεκτρικα, κλειδια και ισως και γεφυρα.

 

Πρωτη απορια ειναι ποσο θα μου κοστισει ολη αυτη η ιστορια στην ελλαδα?

Δευτερη, αν αξιζει ο κοπος και κυριως το χρημα.

Τριτη, αν λοιπον οι 2 πρωτες αποριες που εχω δεν ειναι απαγορευτικες, τι να βαλω πανω?

Τωρα εχει εναν hum και 2 μονους. Με την προηποθεση οτι μεταλλοφερνω, αξιζει να βαλω 3 μονους ή δεν θα με ικανοποιησει καθολου?

 

Και μια τελευταια: αν θελω να της αλλαξω χρωμα, ποσο περιπου θα κοστισει? Γιατι δεν εχω τα εργαλεια να την βαψω μονος μου, αλλα ουτε και τις γνωσεις, εκτος αν καποιος θεωρει οτι παρολο που δεν ξερω, μπορει να γινει και ετσι.

 

Το μπατζετ το φανταζομαι γυρω στα 200 ευρω? Μηπως απλα ονειρευομαι ή ειναι καλα λεφτα? Και λιγοτερα να παει, δεν με χαλαει καθολου....

 

 

ps: υπαρχει περιπτωση να μην ξεσκευρωνει?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίσαι συναισθηματικά δεμένος με το όργανο ??? γιατί αν δεν είσαι με 200 € και λίγα ακόμα μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα και σε καινούργιο και σε μεταχειρισμένο .

ALOHAAAAAAAAAA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να το καταστρεψω, ειναι η πρωτη μου κιθαρα.

Απο κει και περα δεν εχω προβλημα, απλα θελω να αξιζει η οποια αναβαθμιση, να μην ειναι πεταμενα λεφτα. Να *θελω* να παιζω με αυτη δηλαδη.

 

Τωρα τα 200 ειναι το ταβανι και οπως ειπα τα λιγοτερα θα ηταν ευπροσδεκτα.

 

(θα μπορουσα για αρχη να κρατησω εναν αρχικο μαγνητη της, για να κατεβει καπως το κοστος)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου υπαρχει συναισθηματικο δεσιμο με τη κιθαρα, κανε σιγα-σιγα τις αλλαγες. Για βαψιμο ουτε να το σκεφτεσαι αν στο κανει τεχνικος. Τα 200 δε φτανουν. Αστη στο χρωμα της και κανε της ενα setup για αρχη. Ακουσε την και κρινε τι αλλαγες θες να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το βαψιμο ειναι εκτος των 200 ευρω που λεω.

Αξιζει να κανω τιποτα σε αυτη την κιθαρα η καλυτερα οχι?

Γιατι οπως ειπα, επειδη ειναι ψοφια, αν κανω κατι, δεν μπορω να το κανω σιγα σιγα. Πρεπει να αλλαχτουν τουλαχιστον κλειδια, ηλεκτρικα και εστω μονο ο bridge. Τι προτεινετε?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αφού είναι η πρώτη σου κιθάρα...γιατί δεν την επισκευάζεις απλώς? Και το πολύ-πολύ βάλε ένα καλύτερο humbucker.

 

Προσωπικά αν είναι πολύ σκευρωμένο το μανίκι, θα την πήγαινα κατ' αρχάς για αξιολόγηση σε κάποιον ειδικό. Αν μου έλεγε ότι γίνεται να ισιώσει, θα το έκανα και θα διερευνούσα αν χρειάζεται και ένα recrown στα τάστα (που μαλον θα είναι φαγωμένα εδώ κι εκεί), καινούριο nut, saddles και setup.

 

Αν μετά θεωρούσα ότι το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό (playability) μπορεί μετά να έβαζα και ένα καλύτερο HB (άντε, και να ξαναέκανα τις καλωδιώσεις+ pots)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Προσωπικά αν είναι πολύ σκευρωμένο το μανίκι' date=' θα την πήγαινα κατ' αρχάς για αξιολόγηση σε κάποιον ειδικό. Αν μου έλεγε ότι γίνεται να ισιώσει, θα το έκανα και θα διερευνούσα αν χρειάζεται και ένα recrown στα τάστα (που μαλον θα είναι φαγωμένα εδώ κι εκεί), καινούριο nut, saddles και setup. [/quote']

 

Εχεις να μου προτεινεις καποιον ο οποιος δεν θα κοιταξει να μου πιασει τον κωλο, αλλα να κανει δουλεια?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι αξίζει να ρίξεις λεφτά σε τέτοια κιθάρα.Είχα μία που είχαμε κερδίσει με το γκρούπ σε διαγωνισμό το '91 και ήταν καλή για φαράσι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, απο ξυλα, δεν εχει και τα καλυτερα, αλλα δεν παιζει και τοσο ρολο.

 

Απο την αλλη, απο την στιγμη που μου αρεσει αρκετα το μπρατσο της(περισσοτερο απο της ibanez που εχω και ειναι ας ειναι 150% πιο ακριβη), γιατι να μην της δωσω μια ευκαιρια?

 

Για αρχη τα κλειδια, ισως τον bridge μαγνητη και μετα βλεπουμε. Δεν μου φαινεται οτι εχω να χωσω κατι παραπανω απο 100 ευρω αρχικα. Που ξερεις, μπορει ετσι να κερδισω μια κιθαρα;)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου