Προς το περιεχόμενο

TR VS Triton


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορειτε να μου πειτε την διαφορα ποιοτητας ηχου μεταξυ korg TR και Triton ;(οχι το extreme, το προηγουμενο μοντελο )

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν τις τραγικές διαφορές εφόσον δεν έχεις πήξει τον ήχο σου στα εφφέ.

Έχουν την ίδια μηχανή σύνθεσης και σχεδόν τα ίδια εφφέ (το Triton έχει 13 παραπάνω), απλά στο Triton έχεις 5 insert effects, στο TR μόνο ένα. Είμαι πεπεισμένος ότι και τα PCM samples που έχουν μέσα τους είναι επίσης σχεδόν ίδια (το TR έχει ελάχιστα περισσότερα), παρότι η Korg διατείνεται ότι το TR έχει διπλάσια ROM.

 

Σκέψου ότι αν πάρεις ένα patch από το TR και το πετάξεις μέσα στο Triton, θα ακουστεί αρκετά παρόμοιο, ανά περιπτώσεις ολόιδιο (εκτός αν χρησιμοποιήσεις ένα από τα ελάχιστα samples του TR που δεν έχει το Triton). Το ανάποδο μπορεί να μη δουλέψει λόγω της διαφοράς στα εφφέ.

Από τη μικρή εμπειρία μου σε ταυτόχρονη δουλειά με ένα Triton Classic και ένα Triton Le, το Classic είχε πιο "εντυπωσιακό" ήχο στα presets του (προφανώς λόγω των εφφέ). Όμως στα patches που ο ήχος ήταν dry, οι όποιες διαφορές (αν υπήρχαν) δεν ήταν ακουστές στα δικά μου αυτιά.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβα η δειγματοληψια ειναι ιδια.Δεν ειναι καλυτερη στο TR

εφοσον ειναι καινουργιας τεχνολογιας;Πιο συμφερον τοτε ειναι να παρει καποιος ενα μεταχειρισμενο τριτον.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, θεωρητικά κάποια samples είναι όντως καλύτερης δειγματοληψίας όπως το stereo piano που έχει το TR. Αλλά όντως, δεν είναι εξ' ολοκλήρου καινούρια η βιβλιοθήκη ήχων, άλλωστε όλος ο κόσμος που πήρε Le και TR, τα πήρε γιατί έχουν τα δείγματα του Triton! :lol:

 

Αναλόγως για ποιά χρήση το θέλεις είναι καλύτερο το μεταχειρισμένο Triton ή ένα καινούριο TR.

Μπορείς σαφώς να βγάλεις πολύ περισσότερους ήχους με αυτό γιατί παίρνει τις expansion boards και τη MOSS board και έχει και το sampler από το εργοστάσιο. Είναι και τα εφφέ, μην τα ξαναλέμε...

Το TR από την άλλη έχει το καλό ότι είναι πιο μαζεμένο σε διαστάσεις, ελαφρύ, χωρίς την touch screen (πίστεψέ με, αν πάθει κάτι αυτή η ρημάδα όταν θα το βολτάρεις την έκατσες) και με ωραίες λύσεις για όσους δουλεύουν με υπολογιστή (USB port, SD card slot), νομίζω ότι έχει και κάτι βελτιώσεις στο sequencer και τους arpeggiators.

 

Είναι καθαρά τι θέλεις να κάνεις με το πλήκτρο, εγώ που το ήθελα για πρόβες, live και γενικότερα μετακίνηση, πήρα το TR. Ομολογώ βέβαια ότι είμαι φαν των καινούριων οργάνων αλλά και πάλι δεν θα έπαιρνα το Triton αυτή τη στιγμή.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα το TR μου φαινεται λιγο φτωχο απο πλευρας επεκτασης.

Το εχω λιγο καιρο ,αλλα νομιζω οτι δεν χωραει και πολλους ηχους.

Kαι γενικα ειναι φτωχο σε ηλεκτρονικους ηχους.Δεν εχει καν κατηγορια synth.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη,ψάξου πιο πολύ,θα βρείς αυτό που ψάχνεις,μην απελπίζεσαι γιατι έχει πολλές δυνατότητες το TR απλά τις πιο πολλές φορές (όπως εγώ,για να μην παρεξηγούμαι) τα θέλουμε όλα έτοιμα.

Εγώ μετα απο 5 μήνες κατοχής του TR και σε stuff περίπου των 9GB για το TR βρήκα αυτό που έψαχνα... (δουλέυοντας κιόλλας πάνω σε αυτά).

 

 

Μια συμβουλή: μην διστάζεις να φορτώσεις απο διαφορετικές πηγές όπως Extreme/Studio/κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ετσι πεθανε ο μυθος του trinity! :D ( μετα το workstation ειναι το δευτερο καλυτερο μηχανημα της korg που εκτιμω και σεβομαι..για τα αλλα μην με ρωτησετε :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε αλχημιστη,φτιαξε την οθονουλα του να το ακουσω και εγω,ειναι τοσο καλο οντως ;

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε αλχημιστη' date='φτιαξε την οθονουλα του να το ακουσω και εγω,ειναι τοσο καλο οντως ;[/quote']

Καλομελέτα κι έρχεται κι αυτό... :wink:

Για περισσότερες πληροφορίες, πάρε τηλέφωνο! :lol:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου