Προς το περιεχόμενο

furman vs .. stabilizers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους και παλι. 8)

 

ειχα περιγραψει παλιοτερα το προβλημα ρευματος που αντιμετωπιζω εγω και οι συναδελφοι μου στον χωρο εργασιας. -βλ.νυχτερινο μαγαζι-

 

πολλα βραδια ο κακομοιρης ο boogie ακουγοταν μπουκωμενος και πολυ μεσαιος και αδυναμος. ενας μικρουλης σταθεροποιητης που υπαρχει στον κονσολιερη (δεν ξερω για ποιον λογο) δειχνει απο τις 12 το βραδυ μεχρι τις 6 το πρωι μονιμως 190 εως 210 volt. εχουν παθει ζημια πολλες φορες οι τελικοι ενισχυτες , οι ενισχυτες του μπασσιστα , (εχει αλλαξει πολλους μεχρι σημερα) με αποκορυφωμα ενα βραδυ πριν εναν μηνα , οταν ο ενας πληκτρας πηγε να ανοιξει το 01/w και το triton extreme και τελικα πληρωσε 2800 ευρω για να του φερουν πλακετες απο japan. ειχαν καει στην κυριολεξια απο επιστροφη τασης. δεν ξερω πως εγινε , αλλα το τεχνικο τμημα του bon studio απηυδησε , καθ οτι δεν ειχαν ξαναδει τετοιο πραγμα.

 

ετσι λοιπον και εγω σαν "φρονιμος πλην αρρωστος-θεοπαλαβος κλπ " στρατοκαστερακιας , εστειλα ενα mail στην furman ρωτωντας τι λυση μου προτεινουν για τον boog-ακο μου περιγραφοντας τους αναλυτικα ολα τα παραπανω.

και μου εχρεται μεσα σε 24 ωρες η παρακατω απαντηση.

 

 

 

 

Spiros,

 

 

 

What you need is a voltage regulator. The AR-2306 will give your equipment the constant voltage that they require. I have attached a link to the AR-2306 on our website. The AR-2306 will also give you surge protection as well as noise filtration.

 

 

 

 

 

http://www.furmansound.com/product.php?div=03&id=AR-2306

 

 

 

Thank you,

 

 

 

Christos Desalernos

 

Furman Sound

 

Domestic Sales Manager

 

707-766-2352 (Direct)

 

707-763-1010 x2352

 

707-753-1069 (Cell)

 

 

το συγκεκριμενο μηχανημα κοστιζει πολυ παραπανω απο εναν Hot rod deluxe.

 

τι λετε?

 

υπαρχει και αυτη η λυση αρχικα , για να μην δωσω τοσο χρημα...

 

 

http://www.tele.gr/html/157.HTM

 

μιλαω για το μοντελο SAVR-1000 / 2000 / 3000

 

helpppp!! :roll: 8O

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μη δωσεις και 1 εκ. ευρω!! 8O :twisted:

 

Με εναν απλο σταθεροποιητη (παρε τον 1000VA γιατι ο Boogie ειναι κτηνος ,να σου πω για να εχεις ησυχο το κεφαλι σου παρε τον 1500αρι) θα εισαι μια χαρα

 

 

Αυτο που πανε να σου "περασουν" ως υψηλη τεχνολογια (δηλ. ο Σταθεροποιητής) είναι μια απλη συσκευή σχεδιασμένη να διατηρεί σταθερή την τάση στα φορτία.

Χάρη στο εύρος εισόδου που διαθέτει διασφαλίζει την προστασία του εξοπλισμού από μεταβολές στην τάση του δικτύου .

 

οποτε save you money για καμμια κουρδισμενη κιθαρουλα!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Hello Everybody!!

 

Sorry που αναστένω το θέμα αλλα σκέφτηκα οτι ειναι αμαρτία να κάνω καινούργιο!

 

Επειδή έχω στο σπιτι μου μικροπροβλήματα τάσης αρκετά συχνά, σκεφτόμουν ενα voltage regulator για τον marshall TSL60 μου, αλλα ειδα οτι τα furman ειναι πανάκριβα, αλλα εδώ βλέπω οτι και ενας απλος voltage regulator κανει δουλεια, δηλαδή ενα APC Line-R 1200 (εχω ήδη ενα για το pc μου οποτε μπορώ να το τσεκάρω πολύ εύκολα) ή ενας TELE οπως ο πιο πανω ειναι οκ? η θα έχω προβλήματα και πρεπει να παω σε furman μεριά (πραγμα που λόγο της τιμης τους δεν ειναι και εύκολα αποκτησιμα) ?

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

Στελιος.

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ομικρον Control ξεκίνησε να φέρνει κάποιους πολύ οικονομικούς σταθεροποιητές της Samson σαν αυτόν http://www.samsontech.com/products/productpage.cfm?prodID=104  που βγαίνουν γύρω στα €75-€85. Πήρα τις προάλλες το λίγο ακριβότερο μοντέλο με digital display για βολτ και Αμπέρ στα €130 και εχω "ρίξει" πάνω του τους σκληρούς δίσκους που χρησιμοποιώ στο home studio, όπως και ένα μέρος του rack με τα κιθαριστικά. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Ξέρω πως αυτό που πληρώνεις στα Furman είναι οι ανοχές τους στα voltage peaks αλλά δεν "βγαίνω" οικονομικά για κάτι τέτοιο...  ;)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το παρακατω , που σκεπτομαι να παρω , θα ειμαι καλυμενος απο

αυτα τα προβληματα ?  (το ενα  Genelec παρεδωσε ...πλακετα) , δηλ. και προστασια και "καθαριοτητα" ρευματος ?

 

http://www.furmansound.com/product.php?div=01&id=PF-PRO

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο στιγμή σε στιγμή περιμένω εναν σταθεροποιητή 1.5KVA για τον πλεξι (απο amarad) γιατι εχω βαρεθει τις βλακειες τις ΔΕΗ, την μία 220V, την άλλη 250V, ο πλεξι καλωδιομένος και ρυθμισμένος για 240V και εγω με το ένα χέρι στο variac...  :(

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδάκια, μια (ηλίθια ίσως) πρόταση:

 

Δεν θα μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε ένα απλό UPS για υπολογιστή;

Κοστίζουν (πολύ) φτηνότερα από αυτά τα σεξωγήινα μηχανήματα που ποστάρετε.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά παλι δεν βρισκω κανεναν λογο να κοτσαρει καποιος UPS 1000-1500VA (και προφανως Line interactive) απλά για να του "φτιαχνει" την ταση, πρωταρχικά για άλλο ρολο προορίζονται τα UPS...δοξα να 'χει ο γιαλαμπής οι εγχώριοι σταθεροποιητες ειναι σαφώς φθηνότεροι και κανουν ακριβώς αυτο το οποιο θελουμε στην προκειμενη περιπτωση (οχι προσωπικά δεν με ενδιαφερει να μου ξαναδημιουργεί τελεια συνημιτονοειδή κυμματομορφη,απλά να μην τιναξει τα πεταλα το μηχανημα μου απο τις λακαμιες της ΔΕΗ θελω και να δουλευει σταθερα συμφωνα με τα σπεκς του και τις ρυθμισεις που του εχουμε κανει)... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω όλους για τις απαντησεις!!

 

Αρα απο οτι καταλαβα, το να βαλω εναν απλο σταθεροποιητη τασης δεν θα εχω προβλημα, οποτε αρχικα θα δοκιμασω με τον υπαρχοντα APC απο το pc και μετα βλεπω αν παρω εναν ακομα η κανεναν αλλο. Θα περασω και μια απο την Ομικρον να δω σε τι τιμες παιζουν oi samson.

 

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις!

Στελιος

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου