Προς το περιεχόμενο

Κάνουμε μουσική με τη φωνή μας?


Affectuoso31

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακούστε το τελευταίο album της bjork (medulla (2004)) και συγκεκριμένα το κομμάτι: the triumpth of the heart (αποτελείται μόνο από φωνές που μιμούνται πολλά όργανα: τρομπόνι, ηλεκτρονικα ρυθμικά κτλ).

εξαιρετικό και πολύ ιδιόρυθμο album από μια πολύ εκκεντρική (υπέροχη κατα τη γνώμη μου) μουσικό.

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο το upload προσπάθησα και μου έβγαλε το link

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Affectuoso31

 

Τα ονόματα των αρχείων που ανέβασα δείγματα είναι

mission imposible for noiz.mp3

 

perasmenes intro.mp3

 

Στο link που αναφέρεις παραπάνω' date=' θα δεις τα αρχεία σου, υπογραμμισμένα, που σημαίνει ότι είναι links. Κάνε δεξί-κλικ επάνω τους, "Copy link location" (Mozilla) ή "Copy shortcut" (IExplorer) και έχεις αντιγράψει την πλήρη διεύθυνση του τραγουδιού σου. Κάνε αυτή τη διεύθυνση "Paste" στο κείμενο που γράφεις και είσαι ΟΚ.

 

¶ρα, τα links των κομματιών σου είναι:

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Affectuoso31/mission%20imposible%20for%20noiz.mp3

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Affectuoso31/apoxvrhsh.mp3

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Affectuoso31/perasmenes%20intro.mp3

 

(*)σημ: αν βάζεις "κενό" (space) στο όνομα ενός link, αυτό εμφανίζεται σαν %20 στο HTTP.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ :)

 

¶ρα για όποιον ενδιαφέρετε να ακούσει δείγματα ας κάνει τον κόπο να κατεβάζει τα παραπάνω :roll:

 

Περιμένω εντυπώσεις, σχόλια και συμμετοχές :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπράβο είναι πολύ ενδιαφέροντα!

Ουσιαστικά το μόνο που χρειάζεται κανείς είναι ένα πολυκάναλο και τη φωνή του.

Και ιδιαίτερα αν είναι κάποιος σαν τον Bobby McFerrin τότε...

Είμαι σίγουρος ότι θα τον ξέρετε όλοι.

Δοκιμάστε να τραγουδήσετε μαζί στο site του!

Επίσης δείνει και μέρη από ενορχηστρώσεις για παιχνίδι.

 

http://www.bobbymcferrin.com

 

Αν υπάρχουν "pretenders to the throne" και έχετε όρεξη ανοίγω τοποθεσία στα downloads.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ο πρώτος διδάξας είναι ο Bobby Mc Ferryn στην ενορχήστρωση αποκλειστικά με φωνές ιδιαίτερα σε μοντέρνο ρεπερτόριο. Σε πιό κλασσικό επίπεδο υπάρχουν αρκετοί που έχουν μεταφέρει τα όργανα μιας σύνθεσης ή "φωνές" όπως συνηθίζουμε να τις ονομάζουμε μόνο με την παρουσία της ανθρώπινης φωνής ώς το τελειότερο και εξαιρετικά μοναδικό για κάθε άνθρωπο.

 

Καλή ιδέα θα ήταν να υπήρχε ειδικός τόπος στο site χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως θα πρέπει να είναι και το song 3 του noiz. Απλώς σαν ιδέα το βρίσκω αρκετά εποικοδομητικό στο να δοκιμάσουμε και κάτι διαφορετικό απο αυτό που έχει συνηθίσει ο καθένας μας να κάνει. Δηλαδή να ερμηνεύει στο μουσικό όργανο που γνωρίζει.

 

Υπενθυμίζω για όσους νοιώθουν μειονεκτικά για τις φωνητικές τους ικανότητες πως όλοι μπορούμε να συμμετέχουμε χωρίς απαραίτητα να διαθέτουν "φωνάρα" ή να έχουν ιδιαίτερες ενορχηστρωτικές ικανότητες.

Τα δείγματα που ανέβασα εξάλλου μην ξεχνάμε πώς είναι δουλειά από επαγγελματίες του είδους και σίγουρα δεν περιμένω να φτιάξουμε με την πρώτη μας ενασχόληση κάτι εφάμιλλο.

 

Το επόμενο βήμα μας νομίζω θα πρέπει να είναι το να αποφασίσουμε το αν θα διασκευάσουμε κάποια ήδη υπαρκτή σύνθεση ή θα λειτουργήσουμε όπως και με τα προηγούμενα song του site.

 

Προσωπικά το βρίσκω πιο εύκολο σε πρώτο στάδιο να πειραματιστούμε διασκευάζοντας ένα γνωστό κομμάτι όπου και το αποτέλεσμα θα είναι πιο εύκολα προσμετρήσιμο ως προς την μουσική του ποιότητα μια και θα υπάρχει ο λεγόμενος “μπούσουλας» . Αν πάλι έχετε κάποια άλλη ιδέα περιμένω να την ακούσω.

 

Αργότερα εφόσον αποφασιστεί το τι θα τραγουδήσουμε από όσους θα ήθελαν να δανείσουν τη φωνή τους προχωράμε στο αν θα χρειαστεί να γράψουμε τα μέρη του καθενός σε πεντάγραμμο ώστε να τα ερμηνεύσει .Αλλά ας μην τρομάζουμε από τώρα… Ένα βήμα τη φορά , σημασία έχει να ξεκινήσουμε και το ταξίδι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά που πήγατε όλοι??

8O

Από ότι βλέπω μόνο ο kourosava είνια αρκετά "τρελλος" ώστε να δοκιμάσει :cry: ή όλοι περιμένουν τους υπόλοιπους όλους????

:?

Έλατε δεν θέλω ντροπές είπαμε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Το επόμενο βήμα μας νομίζω θα πρέπει να είναι το να αποφασίσουμε το αν θα διασκευάσουμε κάποια ήδη υπαρκτή σύνθεση ή θα λειτουργήσουμε όπως και με τα προηγούμενα song του site.

Δυστυχώς δεν μπορούμε να διασκευάσουμε κάποιο γνωστό κομμάτι δημοσίως, χωρίς την αδεια του συνθέτη αλλά και της ΑΕΠΙ.

Γι αυτό ας συνθέσουμε κάτι. (Μουσικοί είμαστε! :D )

Αν θέλετε ακολουθήστε τις οδηγίες που ίσχυαν για το song no.2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορούμε να διασκευάσουμε κάποιο γνωστό κομμάτι δημοσίως' date=' χωρίς την αδεια του συνθέτη αλλά και της ΑΕΠΙ.[/quote']

 

Νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό. Καθώς αν αλλάξεις κάτι από το αρχικό κομμάτι μπορείς να το παίξεις. Αλλά δεν το γνωρίζω. Ωστόσο, όλα τα γκρουπ (+ γαβ-γαβ) που παίζουν διασκευές έχουν άδεια από την ΑΕΠΙ; Διαφορετικά, μπορούμε να πιάσουμε ένα ξένο τραγούδι.

 

Σχετικά με το τεχνικό μέρος: ό,τι track ανεβάζετε θα πρέπει ή να ξεκινάει από το 0:00:00:00 (έστω και με κενό μέχρι να "μπείτε") ή να αναφέρετε σε ποιό μέτρο "μπαίνει" το track σας, ώστε να μπορούν όλοι να είναι συγχρονισμένοι.

 

Επίσης, ο πρώτος πρέπει να δώσει τόνο και τέμπο.

 

Για να δούμε! :)

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό.

Δυστυχώς ή ευτυχώς ισχύει.

Και βέβαια μόνο όταν γίνεται πλέον public.

Όταν παίζεται live η διασκευή, πληρώνει το μαγαζί τα δικαιώματα.

Όταν κυκλοφορεί σε δίσκο πληρώνει η δισκογραφική, αφού πρώτα παίρνει την άδεια από τον δημιουργό που έχει συμμετοχή στα έσοδα δια συμβολαίου. κλπ. κλπ.

Εδώ είμαστε public area οπότε ισχύουν τα ανάλογα!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου