Προς το περιεχόμενο

Κάνουμε μουσική με τη φωνή μας?


Affectuoso31

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γνωρίζω αν αυτές οι απαγορεύσεις ισχύουν και για διασκευές, πόσο μάλλον όταν δεν πρόκειται για εμπορεύσιμο είδος.

 

Γνωρίζω πάντως πως στο εξωτερικό έχουν γίνει άπειρες διασκευές και μεταφορές γνωστών συνθέσεων από το κλασσικό ρεπερτόριο μέχρι και σημερινά έργα και δεν είδα πουθενά στα cds που κυκλοφόρησαν με αυτές τις διασκευές να αναφέρετε κάποια άδεια του συνθέτη εκτός βέβαια από την αναφορά του στο τίτλο του κάθε track.

Oi swingle singers συγκεκριμένα που κινούνται αποκλειστικά στο χώρο των διασκευών έχουν κυκλοφορήσει cds με διασκευές για φωνή απο Bach, Mozart, Korsakov,μεχρι Mantovani, Mancini ή ακόμα και ολόκληρη συλλογή διασκευων tvn Beatles.

 

Παρόλα αυτά αν είναι σίγουρο πως θα έχουμε συνέπειες επειδή μια παρέα τρελών μουσικών αποφάσισε να πειραματιστεί και να μιμηθεί τα οργανα μιας σύνθεσης με το στόμα, χωρίς μάλιστα να στοχεύει στο να αποκομίσει κάποιο οικονομικό όφελος από αυτό μπορούμε να δοκιμάσουμε να κολυμπήσουμε στα βαθιά δημιουργώντας από του μηδενός κάτι που θα μας ανήκει.

 

Περιμένω οι υπεύθυνοι να αποφασίσουν και να μας οδηγήσουν :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Καμμιά φορά αναρωτιέμαι τι πρέπει να κάνει κανείς για να πείσει ότι δεν είναι ελέφαντας.

Θα σας πω λοιπόν με ποια ιδιότητα γνωρίζω ότι ισχύει αυτό.

 

1. Σαν admin του noiz έχω έλθει σε επαφή με την ΑΕΠΙ που μου μήνυσε ότι δεν θα της χρωστάμε τίποτα αν τα κομμάτια που δημοσιεύονται είναι original και με την άδεια του δημιουργού.

 

2. Σαν υπεύθυνος ραδιοφωνικών σταθμών επι εικοσαετία που φρόντιζε πάντα να πληρώνει τα πνευματικά δικαιώματα των δημιουργών που ήταν απαιτητέα.

 

3. Σαν παραγωγός σε δισκογραφική δουλειά που περιείχε διασκευή και περιμέναμε αρκετό καιρό για την κυκλοφορία του έτοιμου cd, μέχρι να δοθεί το πράσινο από τον δημιουργό.

Πρέπει να το ακούσει και να το εγκρίνει.

Τι περιμένετε να λέει ο δίσκος;

'Οτι τον παρακαλέσαμε για πολύ καιρό;

Συνήθως μια διασκευή είναι αφορμή για νέα έσοδα γι αυτούς.

Αλλά και πάλι εξαρτάται από τα εμπλεκόμενα μέρη.

Αν θυμάστε ο Χατζιδάκης πχ είχε απογορέψει την μετάδοση των κομματιών του κάποια εποχή.

Σε ότι αφορά το κλασικό ρεπερτόριο εκεί υπάρχουν τρύπες γιατί εκείνη την εποχή δεν υπήρχε η διαδικασία και δισκογραφικές, ενώ μπορεί να μην υπάρχουν καν δικαιούχοι.

 

4. Σαν μέλος της ΑΕΠΙ που συλλέγει τα προσωπικά μου δικαιώματα.

 

Ελπίζω να σας διαφώτησα.

 

Καλή σύνθεση λοιπόν! :lol:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά δεν γνώριζα πως αυτές οι απαγορεύσεις ισχύουν και στη δημοσίευση μιας δουλειάς στο net. Πίστευα πως όλο αυτό το παιχνίδι με τα πνευματικά δικαιώματα ισχύει εφόσον αυτός που κάνει την διασκευή έχει οικονομικό όφελος από αυτή.

 

Τα μαγαζιά και η κοπή δίσκου σίγουρα αποφέρουν οικονομικές απολαβές, και εύλογα διέπονται από αυτούς τους κανόνες όπως ακόμα και η αναπαραγωγή τους απο ραδιοφωνικούς σταθμούς.

 

Εφόσον λοιπόν έγκυρα δεν είναι δυνατόν να δημιουργήσουμε διασκευή ας προχωρήσουμε με οδηγό την φαντασία και τη δημιουργικότητα μας.

 

Ποιος θα κάνει την αρχή να μας γράψει εάν ρυθμικό σχήμα με τη φωνούλα του? Απο την όποια ενασχόληση μου με το είδος πιστεύω πως καλύτερα γίνεται η απόδοση μιας μπότας ή ενός ταμπούρου απο κάποιον βαθύφωνο παρά από μία υψίφωνο. :roll:

 

Ποιος θα μας δώσει tempo λοιπόν?? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ανάγκη να ξεκινήσει με το "ρυθμικό" το κομμάτι. Αν κάποιος θέλει να βάλει πρώτα μία μελωδία θα είναι εξίσου ενδιαφέρον νομίζω, ίσως και περισσότερο.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ! :D Μπορούμε να ξεκινήσουμε από τη μελωδία.

 

Εγώ πρότεινα πρώτα τη βάση γιατί με αυτόν τον τρόπο είδα πως δουλέψατε στα δύο προηγούμενα songs γράφοντας πρώτα drum set και basso και μετά όλα τα υπόλοιπα. Φυσικά όμως μπορεί να γίνει και ανάποδα αν υπάρξει σαν βάση μια μελωδική γραμμή πάνω στην όποια τα "χτιστούν" όλα τα υπόλοιπα μέρη.

 

Προσωπικά αυτή τη στιγμή που διαβάζω το thread δεν μου βρίσκεται στο "τσεπάκι¨του μυαλού μου κάποια μελωδία που να νοιώθω περήφανη να την μοιραστώ μαζί σας . :?

 

Επειδή λοιπόν παρατηρώ πως γενικά αυτοί που θέλουν να τολμήσουν να δοκιμάσουν τη φωνή τους είναι πολλοί λιγότεροι από αυτούς που θα έπαιρναν άνετα το όργανο τους και θα συμμετείχαν σε κάτι ανάλογο προσκαλώ όποιον έχει την έμπνευση να συνθέσει τη μελωδία να το κάνει ακόμα και αν δεν σκοπεύει να την ερμηνεύσει ο ίδιος με τη φωνή του. :wink:

 

Με αυτό τον τρόπο νομίζω πως θα γίνει πιό συλλογική η δημιουργία και έτσι αρκετοί μπορούν να βάλουν το " λιθαράκι" τους χωρίς απαραίτητα η συμμετοχή τους να εξαρτάται αποκλειστικά απο τις φωνητικές του ικανότητες.

 

Έχετε ακούσει πολλούς συνθέτες να τραγουδάνε το ίδιο καλά τα έργα τους με τους ερμηνευτές που τελικά επιλέγουν??? 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υλικά: Μικρόφωνο των 15¤ (το δανείστικα για μισή ώρα) :)

Χρόνος προετοιμασίας: 00:00:00

Χρόνος μαγειρέματος: 00:15:00

Τρώγετε με τα αυτιά σε 47 δευτερόλεπτα

 

Πάρτε μια γεύση:

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/kourosava/demo.wma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τόλμησα να αναρωτηθώ γιατί σε φωνάζουν ΓΙΓΑΝΤΑ!!??

Εύγε εύγε!!!

:o :D

Δώσε και λεπτομέρειες . Πόσα κανάλια έγραψες? Τί στο καθένα? Μπορείς να τα ανεβάσεις μεμονωμένα και αμιξάριστα? :o

 

ΥΓ :Εκείνα τα βατραχάκια πράσινα ήταν?? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου