Προς το περιεχόμενο

help the noob!(pc set up)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ'ό' date='τι έχω ακούσει από πάρα πολλούς ιδιοκτήτες / ηχολήπτες μεγάλων commercial recording studios, οι kingston είναι οι χειρότερες (από τις γνωστές εννοείται) στον τομέα των επιδόσεων και ορισμένες φορές με κάποια motherboard παρουσιάζουν μεγάλα προβλήματα (επιδόσεων πάντα). Οι corsair είναι οι καλύτερες για audio εφαρμογές.[/quote']

Είπαμε Kingston και πάνω φίλε μου. Που σημαίνει ότι σαφώς και δεν θεωρώ ότι οι Kingston είναι οι top μνήμες αλλά αυτά τα urban legends που καλλιεργούν οι στουντιάρχες ότι και καλά "αν βάλεις Kingston στο PC σου την έκατσες" τα έχω ξεπεράσει. Από τα PC που έχω στήσει μέχρι σήμερα (και είναι μπόλικα), έχω δει ότι μια χαρά αξιόπιστες είναι οι Kingston και έχουν αξιοπρεπείς επιδόσεις, δεδομένου ότι είναι value RAM και όχι performance. ¶λλωστε, μη μου πεις ότι όλα τα studios έχουν υπολογιστές με μνήμες Corsair που υπάρχουν στην Ελλάδα εδώ και 6 μήνες μόνο!

 

Υπάρχουν ωραιότατα set από πανάκριβες μνήμες με υψηλούς χρονισμούς και aggressive timings αλλά αν πρόκειται να πληρώσει τα 2 Gb 200 ευρώ, μετά θα ξεφύγει από το budget του και μάλιστα αρκετά! Μην ξεχνάς το budget σε αυτές τις περιπτώσεις... :wink:

Αν κάνω ότι έκανε (σωστά) και ο φίλος Clouseau και πω ότι για να πάρεις καλά υποσυστήματα παντού θα πρέπει να δώσεις 300 ευρώ παραπάνω, τότε θα έβλεπες τι μνήμες θα πρότεινα. Το λιγότερο OCZ, Corsair ή Mushkin.

 

Υ.Γ. Έχει το Πλαίσιο ένα γ@μάτο σετάκι TeamGroup στα 100 ευρώ, αυτό να πάρει το παιδί. Είναι ξεφτίλα τιμή για τέτοια μνήμη!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ό' date='τι έχω ακούσει από πάρα πολλούς ιδιοκτήτες / ηχολήπτες μεγάλων commercial recording studios, οι kingston είναι οι χειρότερες (από τις γνωστές εννοείται) στον τομέα των επιδόσεων και ορισμένες φορές με κάποια motherboard παρουσιάζουν μεγάλα προβλήματα (επιδόσεων πάντα). Οι corsair είναι οι καλύτερες για audio εφαρμογές.[/quote']

Είπαμε Kingston και πάνω φίλε μου. Που σημαίνει ότι σαφώς και δεν θεωρώ ότι οι Kingston είναι οι top μνήμες αλλά αυτά τα urban legends που καλλιεργούν οι στουντιάρχες ότι και καλά "αν βάλεις Kingston στο PC σου την έκατσες" τα έχω ξεπεράσει. Από τα PC που έχω στήσει μέχρι σήμερα (και είναι μπόλικα), έχω δει ότι μια χαρά αξιόπιστες είναι οι Kingston και έχουν αξιοπρεπείς επιδόσεις, δεδομένου ότι είναι value RAM και όχι performance. ¶λλωστε, μη μου πεις ότι όλα τα studios έχουν υπολογιστές με μνήμες Corsair που υπάρχουν στην Ελλάδα εδώ και 6 μήνες μόνο!

 

Υπάρχουν ωραιότατα set από πανάκριβες μνήμες με υψηλούς χρονισμούς και aggressive timings αλλά αν πρόκειται να πληρώσει τα 2 Gb 200 ευρώ, μετά θα ξεφύγει από το budget του και μάλιστα αρκετά! Μην ξεχνάς το budget σε αυτές τις περιπτώσεις... :wink:

Αν κάνω ότι έκανε (σωστά) και ο φίλος Clouseau και πω ότι για να πάρεις καλά υποσυστήματα παντού θα πρέπει να δώσεις 300 ευρώ παραπάνω, τότε θα έβλεπες τι μνήμες θα πρότεινα. Το λιγότερο OCZ, Corsair ή Mushkin.

 

Υ.Γ. Έχει το Πλαίσιο ένα γ@μάτο σετάκι TeamGroup στα 100 ευρώ, αυτό να πάρει το παιδί. Είναι ξεφτίλα τιμή για τέτοια μνήμη!

 

Ναι βρε συ, εγώ δεν τις έχω δοκιμάσει. Απλά λέω τι έχω ακούσει :wink:

Ένας φίλος μου είχε βάλει 1GB kingston ddr / 400 MHz και όταν προσέθεσε άλλο 1 GB (ακριβώς το ίδιο) τις χρόνιζε στα 333 το M/B! Και όταν τις χρόνισε χειροκίνητα στα 400 του πέταξαν τα xp BSOD 8O. Δεν λέω ότι αυτό θα συμβεί και στο παιδί, απλά αναφέρω προβλήματα που έχουν οι εν λόγω μνήμες με ορισμένα M/B.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε συ' date=' εγώ δεν τις έχω δοκιμάσει. Απλά λέω τι έχω ακούσει :wink:

Ένας φίλος μου είχε βάλει 1GB kingston ddr / 400 MHz και όταν προσέθεσε άλλο 1 GB (ακριβώς το ίδιο) τις χρόνιζε στα 333 το M/B! Και όταν τις χρόνισε χειροκίνητα στα 400 του πέταξαν τα xp BSOD 8O. Δεν λέω ότι αυτό θα συμβεί και στο παιδί, απλά αναφέρω προβλήματα που έχουν οι εν λόγω μνήμες με ορισμένα M/B.[/quote']

Κοίτα, πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο ασυμβατότητας, ακόμα και σε ακραίες καταστάσεις. Ας πούμε, είναι διαπιστωμένο ότι το Asus Striker Extreme (το ακριβότερο mobo της αγοράς) είναι μη συμβατό με κάποιες πανάκριβες performance μνήμες (νομίζω τις G.Skill), άρα δεν μου λέει κάτι.

 

Στην περίπτωση του φίλου σου, προφανώς το mobo του δεν υποστήριζε τον 400άρη χρονισμό για τα 2 Gb μνήμης και τα έριχνε αυτόματα, το γεγονός ότι ήταν Kingston οι μνήμες δεν πρέπει να έπαιζε κάποιο ρόλο. Γι' αυτό, πάντα ανατρέχουμε στο site του κατασκευαστή της μητρικής που θέλουμε και διαβάζουμε προσεκτικά τα specs πριν καταλήξουμε σε μνήμες και το configuration που θα έχουν. :wink:

 

Γενικά, sorry αν ακούγομαι λίγο απόλυτος αλλά πραγματικά υπάρχει τεράστια φημολογία γύρω από το computer hardware και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να δημιουργηθούν εσφαλμένες απόψεις με αντίστοιχες επιπτώσεις σε μια πιθανή αγορά. Sorry και πάλι... :oops:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ζήτημα του QVL (Qualified Vendors List) συμφωνώ απόλυτα με τον Alchemist. Ένα PC πάντοτε πρέπει να χτίζεται με βάση το board του.

Απέφυγε τα VIA chipset γενικώς (ακόμα και στον firewire controller).

 

Σε ότι αφορά το κουτί, προτίμησε κουτιά με θέσεις για ανεμιστήρες 120mm, αυτοί μπορούν να κυκλοφορήσουν τον αέρα με λιγότερες στροφές και λιγότερο θόρυβο.

 

Στο τροφοδοτικό Seasonic δαγκωτό (όχι όμως τη σειρά M)!

Βρήκα την ησυχία μου με αυτά.

 

Για δίσκους οι raid edition (RE2) της western digital είναι εξαιρετικοί.

 

Καλύτερα να σφιχτείς λίγο παραπάνω και να πάρεις ένα σωστό μηχάνημα, παρά να αντιμετωπίσεις πονοκεφάλους αργότερα με πυροσβεστικές λύσεις. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ζήτημα του QVL (Qualified Vendors List) συμφωνώ απόλυτα με τον Alchemist. Ένα PC πάντοτε πρέπει να χτίζεται με βάση το board του.

Απέφυγε τα VIA chipset γενικώς (ακόμα και στον firewire controller).

 

Σε ότι αφορά το κουτί' date=' προτίμησε κουτιά με θέσεις για ανεμιστήρες 120mm, αυτοί μπορούν να κυκλοφορήσουν τον αέρα με λιγότερες στροφές και λιγότερο θόρυβο.

 

Στο τροφοδοτικό Seasonic δαγκωτό (όχι όμως τη σειρά M)!

Βρήκα την ησυχία μου με αυτά.

 

Για δίσκους οι raid edition (RE2) της western digital είναι εξαιρετικοί.

 

Καλύτερα να σφιχτείς λίγο παραπάνω και να πάρεις ένα σωστό μηχάνημα, παρά να αντιμετωπίσεις πονοκεφάλους αργότερα με πυροσβεστικές λύσεις. :wink:[/quote']

 

Για τις Powercore Firewire τα VIA Firewire chipsets είναι διαπιστωμένα η καλύτερη λύση. Με τα T.I. πιθανόν να προκύπτουν προβλήματα.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου