Προς το περιεχόμενο

help the noob!(pc set up)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον τα πραγματα ειναι απλα.

 

θελω ενα νεο pc(μονο το tower).

 

το θελω βασικα για να γινει ενα μουσικο pc(home studio) και να τρεχει και κανα προγραμμα οπως autocad

 

θελω πρωτασεις και τι να παρω απο τροφοδοτικο,κουτι,καρτα γραφικων,motherboard,ram,σκληρο κλπ!

πανω κατω 600 και το πολυ 700 ευρω.

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θέλεις μόνο για studio φάση μην πληρώσεις πολλά για κάρτα γραφικών ή κουτί! Με τίποτα! Το πρόγραμμα που λες δεν το ξέρω. Πάρε αρκετά μεγάλο σκληρό (π.χ. 250 GB), ram πιστεύω με 1 GB είσαι οκ, και έναν καλό επεξεργαστή (π.χ. AMD διπύρηνο στα 2.6-3.0 GHz). Σε αυτά δώσε βάση για ένα μουσικό pc. Από motherboard δεν έχω ασχοληθεί και πολύ... Ελπίζω να βοήθησα! Περίμενε να ακούσεις κ άλλες απόψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι και πολύ σαφής στην ερώτηση σου. Τι πρόγραμμα θέλεις να χρησιμοποιήσεις; Τι θέλεις να κάνεις με το pc; MIDI? θέλεις vst instruments? Θα γράφεις audio? :?

 

Υποτίθεται ότι αυτόν τον καιρό οι intel core duo είναι ό,τι πρέπει αν χρησιμοποιήσεις cubase. Το τροφοδοτικό μην το αγνοήσεις, είναι πολύ σημαντικό, ειδικά αν σκοπεύεις να βάλεις 2 σκληρούς (το προτείνω). Το κουτί, όπως και τα συστήματα ψύξης φρόντισε να είναι αθόρυβα αν θέλεις να γράφεις με μικρόφωνο. Για κάρτα γραφικών δώσε όσο λιγότερα χρήματα γίνεται. Μνήμη πρέπει να έχεις τουλάχιστον 1GB (προτείνω 2 αν χρησιμοποιήσεις vst instrument με μεγάλες libraries. Όσο για το motherboard, είμαι στην πλευρά της AMD και δεν γνωρίζω τα chipsets για Intel ώστε να σου προτείνω κάποιο. Σκληροί δίσκοι 2x250 (αν πάς για μεγάλες libraries) ή 2x120 GB.

 

Και βέβαια, η κάρτα ήχου είναι άλλο thread από μόνη της :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παρεις ακριβη καρτα γραφικων και κουτι οπως ειπε ο drummerboy.

Σκληρο παρε εναν seagate(ολοι ευχαριστημενοι απο αυτους που ξερω και εχουν).

Απο κει και περα, επεξεργαστη, αν παρεις 2πυρηνο,εχω ακουσει οτι καλυτεροι ειναι οι Intel. Αυτο διασταυρωσε το με καποιον που ξερεις καλυτερα απο μενα.

RAM ενα γιγα και πανω σταντε και τροφοδοτικο τουλαχιστον 500 W και να κοιταξεις να ειναι καλο(δεν θυμαμαι ποια ειναι η καλη μαρκα..thermaltake ή thermalright?).

 

Oτι και να κανεις παντως, παρε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καλο τροφοδοτικο.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εκανα τυχεα την ερωτηση για το κουτι...για αρχη αυτο που με ενδιαφερει ειναι να γραφω audio με mic.ακομα κατι που θελω ειναι intel or amd και αμα μπορουσατε δωσεται και αλλες λεπτομεριες και απλα καντε πρωτασεις ...

 

ξανα λεω ειμαι noob!

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Intel Core 2 Duo.

 

2. Οπωσδήποτε 2 Gb RAM, το 1 είναι λίγο πλέον. Και να είναι αξιοπρεπής, Kingston και πάνω.

 

3. Επώνυμο τροφοδοτικό με έναν μεγάλο ανεμιστήρα στο κάτω μέρος και όχι στο πίσω, 450 Watt minimum. Ένα Thermaltake ή Fortron είναι ΟΚ, τα Enermax και Seasonic είναι θεϊκά αλλά ακριβά.

 

4. Motherboard με chipset Intel 965 ή 975, αλλιώς με Nvidia 650 ή 680.

 

5. Σκληροί δίσκοι SATA2 με 16 Mb cache και Seagate ή Western Digital, το ίδιο είναι.

 

6. Κουτί όχι παλαβό αλλά να είναι σε καλά πλαίσια. Το καλό κουτί παρέχει σωστό airflow άρα καλύτερη απαγωγή θερμότητας, χαμηλότερες θερμοκρασίες, λιγότερο θόρυβο από ανεμιστήρες CPU κλπ.

 

7. Κάρτα γραφικών φτηνή αλλά όχι υπερβολικά φτηνή γιατί κι αυτή έχει το σκοπό της. Πρόσεξε μην πάρεις καμία με λειτουργία Turbocache και σου πετσοκόβει τη RAM!

 

 

Γενικά, μην κάνεις μεγάλες παραχωρήσεις σε κανένα υποσύστημα. Αν κάνεις, σύντομα θα τη βρεις μπροστά σου και πιθανώς θα σε δυσκολέψει στη δουλειά σου. My two cents...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κει και περα' date=' επεξεργαστη, αν παρεις 2πυρηνο,εχω ακουσει οτι καλυτεροι ειναι οι Intel. Αυτο διασταυρωσε το με καποιον που ξερεις καλυτερα απο μενα.[/quote']

 

Εγώ πάλι έχω διαβάσει πως οι AMD είναι καλύτεροι σε επιδόσεις από τους Intel, αλλά και πάλι δεν έχω προσωπική εμπειρία οπότε δεν επιμένω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έχω διαβάσει πως οι AMD είναι καλύτεροι σε επιδόσεις από τους Intel, αλλά και πάλι δεν έχω προσωπική εμπειρία οπότε δεν επιμένω!

 

Αυτό ίσχυε την εποχή της intel netburst εποχής...Τώρα στους διπυρηνους τα benchmarks δείχνουν ότι η intel έχει τα πρωτεία...εχει γινει ολοκληρο(-α) θέμα(-τα) για το θεμα επεξεργαστης...

 

Ψαξε λίγο...Σιγουρα θα βρείς μια τεραααστια συζήτηση....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να είναι αξιοπρεπής' date=' Kingston και πάνω.[/quote']

 

Απ'ό,τι έχω ακούσει από πάρα πολλούς ιδιοκτήτες / ηχολήπτες μεγάλων commercial recording studios, οι kingston είναι οι χειρότερες (από τις γνωστές εννοείται) στον τομέα των επιδόσεων και ορισμένες φορές με κάποια motherboard παρουσιάζουν μεγάλα προβλήματα (επιδόσεων πάντα). Οι corsair είναι οι καλύτερες για audio εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν νομίζω οτι με ~900 ευρω θα είσαι οκ.Καλύτερα να περιμένεις λίγο και να πάρεις κάτι καλύτερο.Εφόσον δε παίζεις παιχνίδια που είναι οι πλέον απαιτητικές εφαρμογές κάτι τέτοιο θα σε καλύψει για αρκετά χρόνια:

 

RAM OCZ 2GB Kit (2X1GB) DDR2 PC2-6400 Platinum Revision 2 Dual Channel 800MHz 200e

 

Κάρτα γραφικών 70e

 

CPU Core 2 Duo 2.13Ghz 174e ή 2.4Ghz 215e

 

Μητρική Asus-Gigabyte 100-150e

 

Σκληρός Western Digital

400 GB RAID Edition (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2) 120e

 

Κουτί 70-100e

 

Τροφοδοτικό μια είναι η μάρκα :Hiper 500W 100e

 

Κάρτα ήχου υποτίθεται οτι έχεις...

Δε μπορώ να κόψω απο κάπου για να φτάσουμε στα 700e,εκτός και αν δε σε ενδιαφέρει ο duo ή τα 2Ghz μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου