Προς το περιεχόμενο

Squire BulletStrat Upgrade


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες

Έχω μια Squire BulletStrat και θέλω να της κάνω ένα καλό upgrade. Εχω μία επιλογή για set μαγνητών

SEYMOUR DUNCAN SSJB/SDBR/SL59 WH SET

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_ssjbsdbrsl59_wh_set.htm

 

και η άλλη επιλογή είναι

 

FENDER CUSTOM'69 STRAT PU SET

http://www.thomann.de/gr/fender_custom69strat_puset.htm

 

επίσης και αλλαγή στα κλειδιά με FENDER SCHALLER LOCKING TUNER CH

http://www.thomann.de/gr/fender_schaller_locking_tuner_ch.htm

 

Το επιθυμητό αποτέλεσμα θα ήταν να πιάσω λίγο το στυλ Gilmour (οχι με EMG)

Για δώστε λίγο τα φωτα σας ......το στυλ μουσικής είναι Rock (Pink Floyd,Clapton,Knofler)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες Γκιλμουριές, απέφυγε το πρώτο σετ πάντως.

Σε αυτά που παίζει ο Ντεϊβιντ δεν πολυχωράνε οι διπλοί.

Το άλλο σετ καλό φαίνεται, αλλά aκριβό.

Υπάρχει πάντα και το guitarfetish...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω.Κατα το μεγαλυτερο μερος της προ EMG καριερας του o Gilmour επαιζε μια stock strat του 69-70 (στην οποια απλα αλλαζε μπρατσα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι της άποψης να πάρεις μία μεξικάνικη φέντερ που είναι συνολικά καλύτερη κιθάρα. Δεν πιστεύω ότι αξίζει να ρίξεις λεφτά στη μπούλετ και να πληρώσεις περισσότερα απ'όσο κάνει η κιθάρα καινούργια.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό σετ μαγνήτες ποτέ δεν χάνεται, ούτε χαλάει.

Μπορεί αν πουλήσει αργότερα την κιθάρα να τους βάλει στην καινούργια.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά αλλά αν δεν είναι τεχνίτης, υπολόγισε και το κόστος να μπούν να βγούν μαγνήτες-κλειδιά.... οπότε παραπάνω θα του πάνε, γιατί μετά θα θέλει να τα περάσει και στην υποτιθέμενη καινούργια και να ξαναβάλει τα παλιά πράγματα στην παλιά και πάει λέγοντας.....

Απλά αν σου αρέσει η κιθάρα σου προχώρα σε ένα γεναίο update! Αν δεν σου αρέσει όμως και αυτός είναι ο λόγος που την αναβαθμίζεις πάρε μιά Μεξικάνα που ούτως η άλλως το Fender "ήχο" τον "έχει" κατά κάποιο τρόπο περισσότερο από την bullet, και που μάλλον θα σου αρέσει για πάρα πολύ καιρό, θα το δεις.

Εμπειρικά πάντως αν ρίξεις στην bullet τόσα χρήματα ναι μεν θα αλλάξει το ύφος της σαν κιθάρα, αλλά μην περιμένεις τραγικές διαφορές μια και η βάση, δηλαδή η Squier, δεν είναι και ό, τι καλύτερο.... :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Περιερχόμεθα στην ίδια συζήτηση. (Αν αξίζει να χώσεις λεφτά σε μία squier). :lol: :lol:

 

Καθώς από αλλού ξεκίνησε η κουβέντα....θα ήθελα να επισημάνω ότι για τον ήχο του gilmour χρειάζεσαι τα χέρια του και το rig του και λιγότερο τους μαγνήτες του. Κατά κανόνα, οι ήχοι του έχουν αρκετά εφφέ και οι μαγνήτες (αν και γενεσιουργός παράγοντας) μάλλον συνεισφέρουν παρά προσδιορίζουν το τελικό αποτέλεσμα.

 

Αν έχεις το "μπιρμπίλισμα" στα χέρια (εννοώ το γενικό ύφος στο vibrato και στα bends), o gilmour-ήχος, θα προκύψει πρωτίστως από τα κουμπιά* και λιγότερο από τους μαγνήτες. :wink:

 

Τι άλλη "προίκα" ( :lol: ) (εφφέ, ενισχυτές κλπ) έχεις διαθέσιμη για να φτιάξεις ήχο?

 

 

* comp, {fuzz, dist, OD}, mods, EQ, και στα delay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε harilatron & λοιποι συνάδελφοι....καταρχας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας και τις σοβαρες ιδέες που μου δωσατε.Καταρχάς το hobby μου κάνω και είμαι αυτοδίδακτος εδώ και 1 1/2 χρόνο (λόγο έλειψης χρόνου , ειδικά τώρα που έγινα και πρόσφατα πατέρα).Πρόσφατα όμως απέκτησα και μία Boss GT-8 και τις πέρασα μέσο midi κάποια έτοιμα Gilmour patches που βρήκα από το Internet.Αυτή την στιγμή το μόνο που κάνω είναι να μελετάω από Tabs και νοτα-νότα να βγάζω με το Transcribe κάποια αγαπημένα μου κομάτια..έτσι λοιπόν άρχισα να αναρωτιέμαι αν θα ήταν λογικό να κάνω ένα upgrade στην φτωχή μου κιθαρούλα για να πάρει λίγο τα απάνω της και να ακούγεται λίγο καλύτερα.Σαφός τον ακριβη ήχο by Gilmour δεν μου πέρασε ποτέ από το νου ότι θα πετύχω (το γνωρίζω καλά αυτό) διότι με πορδες δεν βάφεις αυγά αλλά όπως είπες και εσύ harilatron τα χέρια του θέλεις. Αμα του έδινα του Gilmour την κιθάρα μου θα έκανε παπαδες ενώ εαν μου έδινε αυτός την δική του απλά θα γρατζουναγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες την γνώμη μου πάντως, και φυσικά αν η κιθάρα σου σου "κάνει" στο χέρι και δεν σκέφτεσαι να την πουλήσεις, πάρε από guitarfetish ένα σετ μονοπήνιων π.χ. αυτούς εδώ τους βινταζιάρικους

http://store.guitarfetish.com/stvialstpise.html με

46 ευρώ+μεταφορικά.

 

Μπορείς βέβαια με 135 ευρώ να πάρεις από εκεί ένα ολόκληρο hand wired pickguard με τους μαγνήτες της επιλογής σου και να ξενοιάσεις, μιας και το μόνο που θα κάνεις θα είναι να βγάλεις το παλιό και να βιδώσεις το καινούργιο, δεν θα ασχοληθείς με κολλήσεις καθόλου δηλαδή και θα έχεις κάνει μια ολοκληρωμένη ανανέωση στην κιθάρα σου.

Just my 2 cents... ;)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου