Προς το περιεχόμενο

WILCO!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nels Cline - πες τα ρε SF πολύ ενδιαφέρων κιθαρίστας έχει και πολύ πραμα στο site του για κατέβασμα...

 

Στο youtube έχει και βιντεάκια του με άλλους (π.χ. ντουέτο με Thurston Moore), αξίζει να τα δει κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Nels Cline - πες τα ρε SF πολύ ενδιαφέρων κιθαρίστας έχει και πολύ πραμα στο site του για κατέβασμα...

Αίσχος!! Ούτε λίγο shredding, ούτε λίγο tapping... ούτε μια κλίμακα!! :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nels Cline - πες τα ρε SF πολύ ενδιαφέρων κιθαρίστας έχει και πολύ πραμα στο site του για κατέβασμα...

Αίσχος!! Ούτε λίγο shredding' date=' ούτε λίγο tapping... ούτε μια κλίμακα!! :twisted:[/quote']

 

 

Παντως δεν ειπε κανεις οτι για να ειναι καποιος καλος κιθαριστας, πρεπει να κανει τρελα σολιδια(ταχυτητα, αρπεζια, ταπινγκ κλπ κλπ). Γενικα ειναι λιγο ανουσια η χολη που βγαιζετε.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nels Cline - πες τα ρε SF πολύ ενδιαφέρων κιθαρίστας έχει και πολύ πραμα στο site του για κατέβασμα...

Αίσχος!! Ούτε λίγο shredding' date=' ούτε λίγο tapping... ούτε μια κλίμακα!! :twisted:[/quote']

 

Σωστός ο φίλος.

 

 

ο κιθαρίστας που δεν μπορεί να μεταμορφώσει την κιθάρα σε ένα μάτσο μαντήλια μετά σε κουνέλι και μετά σε περιστέρι

 

 

 

δεν είναι καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nels Cline - πες τα ρε SF πολύ ενδιαφέρων κιθαρίστας έχει και πολύ πραμα στο site του για κατέβασμα...

Αίσχος!! Ούτε λίγο shredding' date=' ούτε λίγο tapping... ούτε μια κλίμακα!! :twisted:[/quote']

 

Που είναι ο Βάγκνερ; Που είναι ο Πουτσίνι; :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
Παρτε ΤΩΡΑ το νεο cd των Wilco

 

http://wilcoworld.net/sbs/index.php

 

η πλεον ενδιαφερουσα αμερικανικη μπαντα των τελευταιων ετων συναντα τον τεραστιο Nels Cline & βεβαια το αποτελλεσμα ειναι απλα εκπληκτικο....

 

Τελικα η Jazzmaster μπορει' date='στα καταλληλα χερια,να παιξει τα παντα..... :wink:[/quote']

 

Xτες εμαθα απο εναν φιλο τον Nels Cline και εκανα ενα search στο νόιζ να δω αν εχει αναφερθει.Κατεβασα τον δισκο που προτεινεις και μου αρεσε πολυ.Πολύ όμορφη μουσική και εκπληκτικο παιξιμο απο τον Cline.

 

Αλλα κοιτωντας videos του Cline στο youtube οπως

περιμενα απο τον δισκο να ειναι τελειως εξω απο τα αναμενομενα.

Ξεχωριζω οτι αυτο που βλεπω στο βιντεο που παραθετω δε μου λεει και πολλα,απλα περιμενα οτι ο δισκος θα ειχε ΚΑΙ τετοια στοιχεια (δλδ ομορφες μελωδιες να αναμιγνύονται ΚΑΙ με θορυβους και ηχους που βγαζει απο την κιθαρα του).

Υπαρχει καποιος τετοιος δισκος με τον Cline?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο ο νεος δισκος των Wilco ειναι ηθελημενα "american soft rock"

με την καλη εννοια του ορου (δηλ. ενας "απλος" μελωδικος ποπ δισκος με την διανοια του Jeff Tweedy βεβαια να υπάρχει πισω απο καθε τραγουδι)

 

Στο cd αυτο ο Nels κανει τα καλυτερα ..."rock"guitar solos που εχω ακουσει ποτε σε ολη μου τη ζωη ομως!!!!! (τοσο απο πλευρας τονου & συνθεσης οσο και βεβαια απο πλευρας "αναπτυξης" & ολοκληρωσης του καθε κομματιου)

 

ειδικα σε αυτο το κομματι

 

http://www.youtube.com/watch?v=97IT0-EDTtw

 

παιζει ο ωραιοτερο σολο που εχω ακουσει ποτε μου (να φανταστεις το εκοψα/εραψα στο sonar και το εχω λουπαρει για να το ακουω συνεχεια....:) )

 

Αλλος δισκος του Cline μαζι με τους Wilco δεν υπαρχει (αλλωστε περυσι τον..προσλαβανε για να ...φαει και αυτος λιγο ψωμακι εστω και στα 50 φευγα του,οσο και να μην το πιστευεις ΔΕΝ ζουσε αποκλειστικα απο τη μουσικη πριν παει στους Wilco... :roll: )

 

cd του θα βρεις μονο εδω

 

σου προτεινω το κλασσικο CHEST,το PILLOW WAND (μαζι με Thurston Moore απο τους SONIC YOUTH),το SAD & το GIANT PIN. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου