Προς το περιεχόμενο

Cool Edit 2.0 Pro Πρόβλημα με Hiss Reduction


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hallo. Δεν ξέρω αν και πόσοι από εσας δουλεύετε το Cool Edit. Σίγουρα οι περισσότεροι ασχολείστε με το Cubase και καλά κάνετε. Απλά εγώ δεν έχω και τόσο τη διάθεση να κάτσω να το ψάξω. Είναι και χαώδες το άτιμο!

 

Anyway. Ανάμεσα στις διάφορες διορθώσεις που κάνεις στον ήχο στο CoolEdit (noise reduction κλπ) είναι και το Hiss Reduction. Όταν επιλέγω την κυματομορφή ενός οργάνου να εφαρμόσω Hiss Reduction καμιά φορά μειώνεται αυθαίρετα το πλάτος της κυματομορφής (άρα και η ένταση) από την αρχή της μέχρι ένα σημείο και μετά συνεχίζει κανονικά. Αυτό δεν συμβαίνει απαραίτητα με όλες τις κυματομορφές (tracks) του ίδιου session. Όταν όμως συμβαίνει δεν γίνεται να εφαρμοστεί το Hiss Reduction στο track οπότε μένει χωρίς αυτή την διόρθωση.

 

Παρακαλώ αν γνωρίζει κανείς κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν αυτό συμβαίνει εφαρμόζοντας το σε ένα συγκεκριμένο μέρος της κυματομορφής (που ήδη εσύ έχεις επιλέξει), είναι φυσικό αναλογα και την τιμή του treshhold που έχεις ορίσει...

αν συμβαίνει εφαρμοζοντάς το σε όλο το track μάλλον πρόκειται για bug του προγράμματος, οπότε ελπίζεις σε κάποιο update που θα κυκλοφορήσει η adobe και θα το διορθώνει...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δικιο εχεις. αλλα οποιο αντιστοιχο πλαγκ ιν για να διακοψεις το hiss βαλεις το ιδιο θα σου κανει. (πχ κατι αντιστοιχο στα waves) γιαυτο δημιουργησε ενα καινο χωρο μετα την κυματομορφη ετσι ωστε να τησ δωσεισ περιθωριο να απλωθει. ξερω.. θα μου πειτε ακουγεται λιγο κουφο οπως το τοποθετω αλλα αυτη η "πατεντα" δουλευει. λιγο κενο λοιπον μετα την κηματομορφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου