Προς το περιεχόμενο

wireless peer to peer network


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα ενα usb wireless stick για το desktop και κατάφερα να συνδεθώ ασύρματα στο ασύρματο modem-router μου και φυσικά στο μέσω αυτού στο internet.

Έχω και το laptop με ασύρματη δυνατότητα και συνδέομαι επίσης στο modem router και στο internet.

Αυτό που θέλω όμως να κάνω είναι να δημιουργήσω ασύρματο δίκτυο μεταξύ των δύο Η/Υ και να μεταφέρω αρχεία απο τον ένα στον άλλο . ΠΩΣ ????

Τι ΑΚΡΙΒΩΣ πρέπει να κάνω?

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να ορίσεις το ίδιο όνομα στην ομάδα εργασίας και των δύο υπολογιστών και στην συνέχεια να κάνεις τους σκληρούς δίσκους κοινόχρηστους.Στην συνέχεια κάνεις restart και στους δύο υπολογιστές και μετά στις συνδέσεις ,επιλέγεις το εικονίδιο ομάδες εργασίας και έτοιμο το δίκτυο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις στήσει ποτέ LAN με UDP μεταξύ δύο ή περισσοτέρων Η/Υ???? αν ναι είναι το ίδιο αλλά wireless......

 

http://cws.internet.com/article/2352-.htm

 

 

αν δε βρεις άκρη στείλε π.μ.

 

 

πάνω-κάτω.... αυτά που σου είπε ο ινσόμνια (σε καλύτερη ανάλυση... 8O τι είναι ρε φίλε οθόνη???) :lol: :lol:

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις στήσει ποτέ LAN με UDP μεταξύ δύο ή περισσοτέρων Η/Υ???? αν ναι είναι το ίδιο αλλά wireless......

 

 

Ρε κατσικοκουρέα μίλα ελληνικά ή έστω greeklish :lol: :lol: :lol:

Ευχαριστώ φίλε αλλά από net, νιέτ καταλαβαίνει :lol:

Με βοήθησε η τηλεφωνική επαφή με επαγγελματία γνώστη του θέματος και φαίνεται να το έλυσα το πρόβλημα.

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, μια καλύτερη κατά τη γνώμη μου λύση είναι το remote desktop των windows (http://www.microsoft.com/windowsxp/using/mobility/getstarted/remoteintro.mspx).

Mέσω αυτού, αποκτάς τον έλεγχο ενός απομακρυσμένου μηχανήματος, και φυσικά μπορείς να μοιράζεσαι αρχεία με αυτό...

Αυτό βολεύει πάρα πολύ στην περίπτωσή σου, που έχεις ένα λάπτοπ και ένα ντεσκτοπ, από την άποψη ότι μπορείς να τρέχεις όλες τις "βαριές" δουλειές στο ντέσκτοπ (downloads, storage, server εφαρμογές κλπ), και να έχεις "κεντρικοποιημένο" τον έλεγχο στο λάπτοπ μέσω του remote desktop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου