Προς το περιεχόμενο

Triton Extreme και Akai samples


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αδερφέ μπορούσες να το κάνεις και με άλλο εύκολο και προσειτό τρόπο.

Είτε με το AWAVE STUDIO είτε με το CHICKEN SYSTEMS TRANSLATOR μπορούσες να διαβάσεις κατευθείαν το AKAI CD , να ακούσεις όποιο δείγμα ή πρόγραμμα ήθελες και μετά απλά να επιλέξεις να σώσεις-μετατρέψεις σε TRITON format (.pcg, .ksc, .kmp. ksf).

Αγοράζεις κάποιο πολυαναγνώστη καρτών USB και απλά μεταγγίζεις τα αρχεία σου μέσω του αναγνώστη στην καρτούλα flash που την φορτώνεις και την επεξεργάζεσαι στο TRITON. Ή πιο απλά φορτώνεις τα αρχειά σου κατευθείαν σε flashdisk, μέσω USB και τα βάζεις κατευθείαν στο EXTREME.

 

Την διαδικασία αυτή την έχουμε κάνει με ένα φιλαράκι για ήχους από halion, gig, akai, roland, krz format σε Triton ή Roland XV5080 με CDEXTRACT, AWAVE, TRANSLATOR και είναι ψωμοτύρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι έχεις δίκο.

Δεν είχα προσέξει ότι το Translator έχει και Triton format. Ίσως επειδή δεν έχω το συγκεκριμένο όργανο και δεν με είχε απασχολήσει.

Νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση εάν βέβαια γίνει σωστό convertion γιατί καμιά φορά άλλα ακούμε στα samples και άλλα παίζουν στα samplers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν θέλεις με το AWAVE ή το Translator μπορείς να μετατρέψεις-σώσεις κατευθείαν τα προγράμματα ΑΚΑΙ μαζί με τα δείγματά τους σε Triton pcg format και έτσι να τα φορτώσεις κατευθείαν στο φλασάκι σου. :wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έλυσες τα χέρια.... Είναι πολύ πιο εύκολο να γίνει η όλη επεξεργασία στο pc και απλά να φορτώσω τα samples στο όργανο... Σ'ευχαριστώ πολύ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση κι απο μένα.

 

Δοκίμασα το awave studio (έχω την έκδοση 8.5 αλλά δεν διαβάζει το ΑΚΑΙ CD)

 

Φταιει η έκδοσή μου ή κάτι αλλο?

Με το cdextract κατάφερα να τα ανοίξω και να τα ακούσω αλλά όχι να τα μετατρέψω σε triton ksf-kmp.

 

Δοκίμασα κι ενα άλλο version του awave studio (10.0) αλλά ήταν freeware. Πάλι κανένα αποτέλεσμα.

 

Μπορείτε να μου πείτε ποια έκδοση το awave χρησιμοποιείτε και ανοίξατε τα cd?

 

Eυχαριστώ

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Translator της Chikensys μπορείς να ακούσεις όποιο δείγμα ή πρόγραμμα θέλεις και μετά απλά να επιλέξεις να σώσεις-μετατρέψεις σε TRITON format (.pcg, .ksc, .kmp. ksf).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Λαμπίρη,

 

Βρήκα τι έφταιγε τελικά. Ήταν η έκδοση του awave που ήταν παλιά. Τελικά με την full 9.5 έκανα οτι έψαχνα. Είμαι σίγουρος οτι και η πρόταση σου θα έφερνε αποτέλεσμα αλλα προτίμησα to awave γιατί το ξέρω καλύτερα.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σου. Όποτε θελήσεις κάτι στη διάθεσή σου αν και νομίζω οτι κάπου πήρε το μάτι μου οτι δεν είσαι πληκτράς οπότε μάλλον δύσκολα θα με χρειαστείς σε κάτι.

 

Anyway ευχαριστώ και πάλι

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Λαμπίρη' date='

 

Βρήκα τι έφταιγε τελικά. Ήταν η έκδοση του awave που ήταν παλιά. Τελικά με την full 9.5 έκανα οτι έψαχνα. Είμαι σίγουρος οτι και η πρόταση σου θα έφερνε αποτέλεσμα αλλα προτίμησα to awave γιατί το ξέρω καλύτερα.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σου. Όποτε θελήσεις κάτι στη διάθεσή σου αν και νομίζω οτι κάπου πήρε το μάτι μου οτι δεν είσαι πληκτράς οπότε μάλλον δύσκολα θα με χρειαστείς σε κάτι.

 

Anyway ευχαριστώ και πάλι

 

Νίκος[/quote']

 

Ποτέ μην λες Ποτέ.

Όλοι έχουμε ανάγκη κάποτε ακόμα και το μερμίγκι. Και ποιός σου είπε πως ένας συνθέτης που το όργανό του είναι η κιθάρα δεν έχει ανάγκη από έναν "πληκτρά"..... :D Σ' ευχαριστώ πάντως για την διάθεσή σου για προσφορά.

Καλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου