Προς το περιεχόμενο

Triton Extreme και Akai samples


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω ένα cd με samples σε μορφή akai και θέλω να περάσω κάποια από αυτά στο Triton Extreme το οποίο εξακριβωμένα δέχεται δείγματα σε τέτοια μορφή. Όπως είναι λογικό το pc δεν μπορεί να διαβάσει το akai cd, μου το παρουσιάζει σαν κενό ή κατεστραμμένο cd. Εδώ ξεκινάνε τα προβλήματα. Τις μεταφορές δεδομένων (δείγματα, ήχους κλπ) από και προς το triton μπορεί κανείς να τις κάνει μέσω μιας κάρτας Compact Flash ή με οποιοδήποτε αποθηκευτικό μέσο USB. Πως μπορώ όμως να μεταφέρω τα περιεχόμενα του akai cd σε ένα USB Flash όταν το PC δεν μπορεί να το διαβάσει; Μήπως τελικά η μόνη λύση είναι η αγορά ενός USB cd rom drive το οποίο θα συνδέσω με το όργανο, θα βάλω το cd μέσα και θα τελειώσουν όλα; Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας βοηθήσει μήπως και καταφέρω και γλυτώσω την αγορά αυτή……

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και σε σένα και καλώς όρισες.

 

Για το Triton δεν γνωρίζω πολλά πράγματα αλλά εάν θέλεις να δείς τα AKAI CD-Rom στο PC πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα όπως το CDXtract ή to Chickensys Translator.

Με αυτά τα προγράμματα μπορείς να δεις τα περιεχόμενα του CD και να τα μετατρέψεις σε άλλα format. Όπως για Gigastudio Halion κλπ.

 

Στην δική σου περίπτωση στην κάρτα Compact Flash θα πρέπει να δημιουργήσεις μέσω των προγραμμάτων αυτών ένα Virtual Drive σε ΑΚΑΙ format και εκεί να αντιγράψεις τους ήχους από το AKAI CDRom που σε ενδιαφέρουν για να τους δεί το Triton. Τα AKAI programs είναι τα αρχεία που αναθέτουν στο όργανο τι ήχο sample θα παίξει σε κάθε νότα του κλαβιέ για να μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις με το όργανό σου.

 

Εάν πάλι το Triton δέχεται USB CDRom είναι προτιμότερο να πάρεις ένα και να βλέπεις τα AKAI CDRom από κεί και να φορτώνεις στο όργανο ότι σε ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω 10' σε αυτό το θέμα.

Κάποιος που γνωρίζει (και εσύ λαμπίρη) θα ζητούσα αν γίνετε να το κάνετε ακόμη πιο αναλυτικά (δεν ξέρω πόσο ακόμα γίνεται).

 

Υ.Γ. έχω πετάξει 2-3 CD Akai format που νόμιζα ότι το "image" που κατέβασα ήταν κατεστραμένο,ευτυχώς δεν το έσβησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα πρώτα για να καταλάβετε τι είναι τα AKAI CDRoms παραθέτω 2 φωτογραφίες για να δείτε την δομή τους.

 

cd%20xtract.jpg

 

cd%20xtract2.jpg

 

Κάθε AKAI CDRom είναι χωρισμένο σε partitions.

Μέσα σε κάθε partition είναι τα Volumes και μέσα σε κάθε Volume είναι τα

Programs.

 

Όταν φορτώσεις ένα Program στο Sampler σου αυτομάτως φορτώνονται τα δείγματα των ήχων ή του ήχου στην μνήμη του και όταν πατάς ένα πλήκτρο στο κλαβιέ αναπαράγεται ο συγκεκριμένος ήχος απο το Sampler.

Βασικός παράγοντας είναι η μνήμη που διαθέτει το όργανό σου για να μπορέσεις να φορτώσεις κάποια Volumes. Τα Volumes είναι αυτά που λέμε όργανα όταν πρόκειται για δείγματα οργάνων όπως έγχορδα ή πνευστά ή κρουστά αλλά λαι δείγματα όπως Loops και FX.

 

Συνήθως ένα Disk Drive είναι απαραίτητο για την δουλειά αυτή αλλά παλαιότερα χρησιμοποιούσαμε και δισκέτες και Zip disks. Αυτά έπρεπε να είναι σε AKAI format και μέσω του υπολογιστή γράφαμε από το AKAI CDRom τα Volumes που μας ενδιέφεραν και μετά τα φορτώναμε στο Sampler.

 

Με τα Software Samplers όπως είναι το Gigastudio, το Halion και άλλα, τα πράγματα είναι πιό εύκολα γιατί και η μνήμη των υπολογιστών είναι μεγαλύτερη άρα μπορούν να φορτώσουν περισσότερα και μεγαλύτερα δείγματα ήχου αλλά και γιατί βλέπουν τα AKAI CDRoms και μετατρέπεις αυτό που θέλεις για χρήση με το συγκεκριμένο πρόγραμμα και το αποθηκεύεις στο σκληρό σου δίσκο για μελλοντική χρήση.

 

Αυτά για την ώρα.

Για περισσότερες πληροφορίες και συγκεκριμένες απορίες στην διάθεσή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lampiris σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες.... Τα δείγματα αυτά τα χρησιμοποιούσα κυρίως για παραγωγές στο PC, σαν sampler software χρησιμοποιώ το Kontakt που διαβάζει κατευθείαν AKAI Cd όμως τώρα τα δείγματα αυτά χρειάζονται για live χρήση γι'αυτο είμαι αναγκασμένος να τα περάσω στο Triton. Κατέβασα το πρόγραμμα που μου είπες, ανοίγει κανονικά το Akai CD όμως δε βρίσκω τον τρόπο να κάνω αυτό που θέλω... Για να σε βοηθήσω στέκομαι σε μία κουβέντα που μου είπες... "παλαιότερα χρησιμοποιούσαμε και δισκέτες και Zip disks. Αυτά έπρεπε να είναι σε AKAI format και μέσω του υπολογιστή γράφαμε από το AKAI CDRom τα Volumes που μας ενδιέφεραν και μετά τα φορτώναμε στο Sampler". Θέλω να κάνω ακριβώς το ίδιο άλλα αντί για δισκέτα ή zip θα χρησιμοποιήσω usb flash. (Εντελώς πληροφοριακά το Triton έχει usb πόρτα). .iso files όπως είναι λογικό δε διαβάζει το όργανο επομένως πρέπει το flash να είναι σε μορφή Akai. To triton διαβάζει δείγματα AKAI S1000-3000, πως από το CDXtract θα μπορέσω να αποθηκεύσω στο flash τα δείγματα ακριβώς στην ίδια μορφή που βρίσκονται; Έχω δει ότι αποθηκεύονται σε πολλές μορφές για ένα σωρό software samples αυτό που θέλω όμως που είναι.....; Help!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σε βοηθήσω παραθέτω το παρακάτω κείμενο.

Αφορά το πρόγραμμα Translator της Chickensys.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις Αγγλικά.

 

Το USB stick πρέπει να είναι μεγάλο με 1GB το έχω κάνει με 512 δεν ξέρω εάν θα φτάνει γιατι τα AKAI είναι σε format 511 MB.

 

Create a New Virtual Drive From Scratch

 

Click on the menu item Tools, click on Virtual Drives, click on New...

Translator will create an Virtual Drive, and then ask you to format and size it

"CD-ROM" is simply a macro for 650mb. Custom allows you to make the Virtual Drive any size you want.

Create a New Virtual Drive from an existing SCSI-ATAPI Drive

 

Εδώ θα ορίσεις να δημιουργήσει το Virtual Drive στο USB stick

 

Click on the menu item Tools, click on Virtual Drives, click on the respective drive you want to create a Virtual Drive out of

A Save As Dialog will apear, asking you where you want to store the file containing the Virtual Drive and what to name it (default is the name of the drive itself).

 

 

The dialog to the right will appear. Here's some important background information about drives, especailly CD-ROM's. There are really three possible sizes of a device.

 

One is the actual physical size of the device. For hard drives it is the actual unformatted capacity of the device. For CD-ROM's it is no more than 650mb, and it is the measure of the "written to" part of the drive, as recorded on the Q-code section of the CD itself.

 

Another is the formatted capacity of the drive. This can vary. For instance, many CD-ROM's, even commercial ones, are composed using a larger hard drive (greater than 650mb) and the CD author makes sure he does not write any more than 650mb on the disk. The hard drive data is then raw-copied onto a CD. This makes the physical capacity usually 650mb, but the formatted capacity is the larger figure of what the hard drive was formatted for in the first place (say 2.1, or something else).

The formatted capacity can also be less than physical capacity, if the CD author just puts in some large figure to burn a CD, but the actual formatted is less than that amount. (We see this frequently with Akai CD's, whcih can be no more than 511mb but the physical capacity is recorded as 650mb.)

Such discrepencies are possible because devices don't care if the formatted capacity is larger than the physical capacity as long as it is never called to read sectors that don't exist.

 

Lastly, there is the highest sector that has legitimate information. Translator looks at the file allocation table of the drive, and calculates what the minimum size of what the Virtual Drive would have to be in order to encompass all readable data.

The dialog to the right also enables you to grab a custom section of the device. Whatever floats your fancy.

 

Why all the options? There are different reasons for creating a Virtual Drive.

 

One would be for backup, and if the user never cares to write to it, the smallest possible size would be the most desirable.

 

Another reason for Virtual Drives is if you want to modify an already existing volume - in which case you'd want the proper formatted capacity of the device so you don't make mistakes in writing somethign that is over-range.

Once you've made your selections, Translator will start creating an Virtual Drive of the selected device, and when it is done, it will show in the Virtual Drives area, only if it is of proprietary origin (Akai, Roland, etc.)

You can delete a Virtual Drive by simply right-clicking on it and selecting "Delete." This brings up the dialog on the right. You can destructively delete the file that represents the Virtual Drive, or you can simply remove the reference to the Virtual Drive on the Translator interface without erasing the Virtual Drive from your hard drive.

 

You can also delete a Virtual Drive by deleting it using any other Windows method. When Translator starts up again or Refreshes, and it finds the file doesn't exist, it will unregister it automatically.

 

There may be instances where you have reinstalled Translator or did something to erase the references to the Virtual Drive in the system registry. You can "register" them back into Translator by using the Register Virtual Drives menu option under Tools. You can also unregister your Virtual Drives by selecting Erase References under Tools, and select Virtual Drives. This does not erase your Virtual Drives, it simply erases the reference within Translator for it.

 

Once you have created a Virtual Drive, you can drag and/or drop and perform functions just like any other SCSI-ATAPI Drive. That is one purpose of Virtual Drives - to emulate the existence of an external SCSI Drive that you would hook up to your sampler in software, on your computer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα το Translator της Chickensys και έκανα ότι ακριβώς μου περιέγραφες στο κείμενο.... Αυτή η ενέργεια (Create a new virtual driver) ουσιαστικά δημιουργεί ένα αρχείο .img στο usb stick. Το προαναφερθέν πρόγραμμα φυσικά το αναγνωρίζει το αρχείο ως Virtual Driver σε akai format όμως το triton το βλέπει ως απλό αρχείο .img και το θεωρεί ως άγνωστη μορφή. Όταν έκανες το ίδιο με τα zip drivers ή τις δισκέτες ο sampler σου τα έβλεπε ως Akai CD? Καμιά πρόταση? Έκανα κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάνεις Create a new virtual drive αλλά απο τα Tools θα κάνεις format το USB stick σε AKAI format.

Έτσι θα δημιουργήσεις ένα κανονικό AKAI disk. Εκεί με drag & drop θα βάλεις αυτά που θέλεις και λογικά το Triton θα το δεί.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ να επιλέξεις το USB stick για format μην σβήσεις κανένα σκληρό δίσκο σου...

 

Επίσης εάν το πρόγραμμα σε ρωτήσει θα του πεις Translate σε ΑΚΑΙ S-1000 για να μπορεί να το δεί το Triton.

 

Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έβγαλα άκρη με τον τρόπο που συζητούσαμε.. Έψαξα όσο μπορούσα το πρόγραμμα άλλα δεν κατάφερα να μετατρέψω το usb stick σε AKAI format. Η λύση που τελικά βρήκα ήταν πολύ πιο απλή και οικονομική απ'όσο νόμιζα.... Πήρα μια θήκη που μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε ATAPI cd rom drive και να το συνδέσεις εξωτερικά μέσω usb οπουδήποτε... Έκανα τη δουλειά μου με αυτόν τον τρόπο και.... όλα καλα... Ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου