Προς το περιεχόμενο

Boss made in JAPAN vs TAIWAN...


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε jam εγω πηρα το boss dd6 made in Taiwan και οταν ακουσα το dd2 made in japan το εβαλα αγγελια την επομενη μερα να το πουλησω (το dd6).η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη.το παλιο εχει πολυ "ζεστο"ηχο και πλησιαζει παρα πολυ τον αναλογικο.το dd2 ειναι το καλυτερο πεταλακι digital delay που εχω ακουσει μεχρι τωρα.περιμενω να ακουσω και το delay της digitech που μου προτεινε ο superfunk :wink:

 

2 διαφορετικα πεταλια με το δδ2 στο κυκλωμα παρτσ του αναλογικου της βοσσ(ad σε φουξια χρωμα)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πρώην κάτοχος του DD-2 (JAPAN) & CS-2 (JAPAN),ήμουν καταευχαριστημένος με τα συγκεκριμένα πεταλάκια.Eκπληκτικό ηχό,αθόρυβα (πρώτη φορά άκουσα κομπρέσσορα να μην κάνει θόρυβο και φύσιμα στα 3/4 το sustain),καταχτυπημένα και ακόμα καλά κρατούσαν(πάρα πολλοί κάτοχοι πρίν απο εμένα).Πολύ ανώτερα απο τα μεταγενέστερα delay & compressor της BOSS πού αργότερα πήρα.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει να κανει κυρίως με τη σχεδίαση του κυκλώματος του πεταλιού όπως είχε γραψει κι ο SF. Για παράδειγμα, είχα πάρει ένα συλλεκτικό και σπάνιο Ibanez LA Metal Japan με καλά τσιπ (MIJ) και μεταλλικό σασί. Δεν ήταν καν metal ή distortion, ήταν απλά καλούτσικο Fuzz pedal... Καμιά σχέση με το MIT boss MT-2 ή τα τωρινά tubescreamer. Δεν εφταιγε η προέλευση ή κατασκευή του αλλά είχε λάθως σχεδίαση circuit για metal pedal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν αξιζει να σκασεις 150-200e για ενα οποιοδηποτε boss japan,αλλα ορισμενα απο δαυτα τα αξιζουν με το παραπανω απ`οτι καταλαβα... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......Λοιπον πηρα απο εναν φιλο στις αγγελιες ενα boss RV-2 ;)(made in japan) ;D

Χωρις πολλα λογια το πεταλακι τα σπαει...(πολυ ωραια χροια,ζεστος ηχος)

Σε συγκριση με το RV-5 θα ελεγα οτι εχει μια ``αναλογιλα``παραπανω στην αισθηση.....

Παρολα αυτα θεωρω και το RV-5(το εχω και αυτο)πολυ καλο reverb,και πιστευω οτι και τα δυο ειναι εξισου καλα πεταλια...(Αντε το RV-3 μου λειπει... ;D)

 

Υ.Γ

Το πεταλι το πηρα σε αρκετα καλη τιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;Dαιντε και να τα rvεκατοστισεις

 

Ευχαριστώ, ευχαριστώ

Eμ, αν δεν έχεις δύο-τρία reverb-delay στην αλυσίδα σου πως θα παίξεις σαν άνθρωπος? ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ιδια απορροια εχω και γω,αλλα με τα Overdrive.

Αν δεν εχεις 2 overdrive(ενα χωμενο και ενα ts τυπου)

ενα silicon fuzz ενα germanium και ενα modern distortion πως να παιξεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το κατάλαβα... ποιος είναι αυτός? ;D... κάτι μου λέει το όνομα αλλά δεν...

 

Γνωστός αρχαιολόγος έκανε ανασκαφές κ ανακάλυψε την αρχαία Τροία! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου