Προς το περιεχόμενο

Boss made in JAPAN vs TAIWAN...


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιος μου είχε πει ότι τα πεταλάκια της boss που είναι made in Japan και όχι in Taiwan όπως τα καινούρια είναι κλάσης ανώτερα ποιοτικά. Ισχύει κάτι τέτοιο ?

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε jam εγω πηρα το boss dd6 made in Taiwan και οταν ακουσα το dd2 made in japan το εβαλα αγγελια την επομενη μερα να το πουλησω (το dd6).η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη.το παλιο εχει πολυ "ζεστο"ηχο και πλησιαζει παρα πολυ τον αναλογικο.το dd2 ειναι το καλυτερο πεταλακι digital delay που εχω ακουσει μεχρι τωρα.περιμενω να ακουσω και το delay της digitech που μου προτεινε ο superfunk :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας κάποια πεταλάκια MIJ είναι πολύ καλά & κάποια όχι και τόσο.Το ίδιο ισχύει και για τα MIΤ.

Π.χ. το καλύτερο Tremolo pan της BOSS είναι το PN2 και είναι ΜΙΤ.

Ολη η παραγωγή της BOSS γίνεται πλέον στην TAIWAN.

To DD2 είναι πολύ καλό πετάλι αλλα όχι λόγω του ότι είναι MIJ απλά το κυκλωμά του είναι σχεδιασμένο διαφορετικά απο του DD6 το οποίο κατα γενική παραδοχή είναι αποτυχημένο πετάλι.Το DD3 όμως (MIT) είναι εξαιρετικο.

Οσον αφορά ιδια πεταλακια (SD1,DS1) που συνεχίζουν να κατασκευάζονται στην ΤAIWAN προσωπικά δεν μπορώ να ακούσω τις διαφορές.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω.δεν ειναι απαραιτητα ολα τα japan καλυτερα,η πλειοψηφεια ομως...και μιλαω μονο για τα delay που εχω ακουσει μπροστα μου,οχι για αλλα πεταλια της boss.παντως σιγουρα μπορει να μην υπαρχουν διαφορες,αλλα και να υπαρχουν δεν σημαινει παντα κατι αυτο.απλα μπορει να αλλαζει λιγο ο ηχος.αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο.και οντως το dd3 ειναι παρα πολυ καλο :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς όπως είπε και πολύ σωστά ο feather η καρδιά των stompboxes είναι τα chips τα οποία συχνά αλλάζουν.Παράδειγμα τα φημισμένα bucket brigade chips (τα οποία χρησιμοποιούνταν στα 80's στα εξαιρετικα analog delay & chorus της Ibanez & Boss & που τώρα είναι πανάκριβα και χρησιμοποιούνται στα εξισου πανάκριβα reissue των πεταλιών αυτών)

Παράδειγμα το IBANEZ AD9 analog delay το οποίο τώρα φτάνει στο Ebay και τα 300 ευρώ (όταν πρίν απο 10 χρόνια το πήρα 2000 δρχ.απο εναν τύπο που δεν έβρισκε την ώρα να το ξεφορτωθεί για να αγοράσει την "καινούργια & καλύτερη" ψηφιακή πεταλιέρα της Yamaha....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Γεια!Εχω δοκιμασει παρα πολλα πεταλια της boss και εχω αρκετα στη διαθεση μου.

Δεν εχει τυχει ποτε να ακουσω καποιο japan και βλεποντας τις τιμες στο ebay αρκετα ψηλα ειχα την εξης απορια...Ειναι οντως καλυτερα απο τα ΤAIWAN η θεωρουνται συλλεκτικα,vintage,κ.λ.π? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Ερικκο Σλημαν τι τον εχεις? ;D ;D

 

(η απαντηση στην ερωτηση σου εχει ηδη δοθει στο Thread αυτο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Ερικκο Σλημαν τι τον εχεις? ;D ;D

 

Αυτό δεν το κατάλαβα... ποιος είναι αυτός? ;D... κάτι μου λέει το όνομα αλλά δεν...

 

Το ξέρω ότι είναι λίγο αρχαίο το θέμα... απλώς συζητούσα με γνωστούς και πάνω στην κουβέντα κάποιος μου είπε ότι τα japan ήταν και είναι πιο καλά από τα τωρινά.

Έτσι επανέφερα το θέμα (...από τον Άδη :P) μήπως γραφτούν και άλλες απόψεις...

 

Πάντως είναι τρελό!!! κάποια από αυτά τα japan boss τα πουλάνε 200-250(και 400-500) και μιλάμε για πεταλάκια που αν έβγαιναν τώρα θα είχαν καινούρια κανά 100άρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου