Προς το περιεχόμενο

Μουσική: μια δημοκρατική τέχνη.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

....Γιά μισό λεπτό,αρχικά εγώ δεν δέχομαι έτσι απλά ότι η μουσική είναι προνόμιο κάποιων ιδιοφυών ανθρώπων,οπότε προσκρούω σε βασική αρχή του άρθρου για την "δημοκρατικότητα" ή τον "φασισμό" της μουσικής.Απο την άλλη δεν δέχομαι ότι δεν υπάρχουν και άμουσοι άνθρωποι.Ασφαλώς και υπάρχουν,όπως υπάρχουν και άνθρωποι που εγγενώς αναλύουν με τρόπο διάφορο των μαθηματικών που ποτέ τους δεν καταλαβαίνουν.Σκέφτηκα αρκετά πριν το γράψω,και θα ήθελα να σκεφτείτε κι εσείς αν είμαι λάθος στον πυρήνα που έφτασα.Οτι δηλαδή,ο άνθρωπος ΚΑΙ γεννιέται ΚΑΙ γίνεται.Τι θέλω να πώ ? Οτι παιδιά ακόμη και απο ίδιους γονείς γεννιώνται με διαφορετικές κλίσεις,χαρίσματα,ελαττώματα,όπως θέλετε πείτε τα.Σίγουρα απο εκεί και πέρα η παιδεία συνεισφέρει ή κατακρεουργέι,αλλά είναι μάλλον σοφό το "πρέπει να τό'χει η κούτρα σου να κατεβάζεις....ψύρες".Τώρα το ερώτημα άν αντισταθμίζεται η έλλειψη ταλέντου με μελέτη,θα πώ με το βάρος αποκλειστικά της προσωπικής μου άποψης,πώς όχι,δεν αντισταθμίζεται.Ετσι πιστεύω ότι "κατασκευάζουμε" ένα άτομο που μοιάζει και φέρεται σαν μουσικός,αλλά μέσα του θα είναι στείρος και δυστυχισμένος.Ενα βιολογικό juke box που θα αναπαράγει,ίσως και συνθέτει με βάση κανόνες και προκατασκευασμένη νοοτροπία.Αναφορικά με τη μουσική ως θεραπευτικό ή εκπαιδευτικό μέσον,ασφαλώς λειτουργέι,όπως λειτουργεί και η ζωγραφική,η γλυπτική και γενικά οι τέχνες.Σημαίνει αυτό όμως ότι θα πάρουμε έστω τους "προνομιούχους" και φοβερά ταλαντούχους και θα αρχίσουμε να εξισώνουμε προς τα κάτω ? "Ελα μωρέ τι να λέει ο Μότσαρτ,τι να λέει ο Λωτρέκ,τι να λέει ο Σεγκόβια,τι να λένε όλοι,άν γουστάρω και εξασκούμαι απο παιδί θα γίνω και γω....." ....εγώ λέω ......μπά.......

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η αρχή «μουσική για όλους και από όλους» είναι η δημοκρατικότερη' date=' αφού η τήρηση της καταργεί κάθε είδους διάκριση, και δεν αναιρείται από οποιαδήποτε σκοπιά κι αν θεωρηθεί. Σχετικά πρόσφατες έρευνες απέδειξαν πως [b']δεν απαιτείται εξαιρετικό ταλέντο για να επιδοθεί κανείς στη μουσική και πως άτομα όχι ιδιαίτερα προικισμένα μπορούν να φτάσουν σε επίπεδο τέτοιο, που να τους επιτρέπει να τη χαρούν όχι μόνον ως καλοί -με άλλα λόγια- ως προϊδεασμένοι ακροατές, αλλά και ως καλοί εκτελεστές[/b]. Η μουσικολόγος και μουσικοθεραπεύτρια Φριντερίκε Γκράζενμαν, στη μελέτη της για τη μουσικοθεραπεία γράφει: «Σήμερα έχει επικρατήσει η ασφαλώς ορθή αντίληψη ότι δεν υπάρχουν άμουσα παιδιά». Οι διαπιστώσεις αυτές αίρουν τις προκαταλήψεις, αναιρούν το προνόμιο της «ιδιοχρησίας» της μουσικής από τους ιδιοφυείς και μόνο, και συνεπώς καταργεί τις διακρίσεις ανάμεσα στα υγιή άτομα.

 

http://www.peemde.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=349&Itemid=74

 

μα ειναι ποτε δυνατον, να λεει πως δεν υπαρχουν άμουσα παιδιά...και να το τονιζει κιολας; :? :? αλλα τοσο αμουση που ειναι αυτη τι αλλο θα ελεγε;

''...καταργει τις διακρισεις αναμεσα στα υγιη ατομα'' 8O 8O 8O 8O 8O 8O από τη πόλη ερχομαι και στη κορφη κανέλα!!! :D :D

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχή «μουσική για όλους και από όλους» είναι η δημοκρατικότερη' date=' αφού η τήρηση της καταργεί κάθε είδους διάκριση, και δεν αναιρείται από οποιαδήποτε σκοπιά κι αν θεωρηθεί. Σχετικά πρόσφατες έρευνες απέδειξαν πως [b']δεν απαιτείται εξαιρετικό ταλέντο για να επιδοθεί κανείς στη μουσική και πως άτομα όχι ιδιαίτερα προικισμένα μπορούν να φτάσουν σε επίπεδο τέτοιο, που να τους επιτρέπει να τη χαρούν όχι μόνον ως καλοί -με άλλα λόγια- ως προϊδεασμένοι ακροατές, αλλά και ως καλοί εκτελεστές[/b]. Η μουσικολόγος και μουσικοθεραπεύτρια Φριντερίκε Γκράζενμαν, στη μελέτη της για τη μουσικοθεραπεία γράφει: «Σήμερα έχει επικρατήσει η ασφαλώς ορθή αντίληψη ότι δεν υπάρχουν άμουσα παιδιά». Οι διαπιστώσεις αυτές αίρουν τις προκαταλήψεις, αναιρούν το προνόμιο της «ιδιοχρησίας» της μουσικής από τους ιδιοφυείς και μόνο, και συνεπώς καταργεί τις διακρίσεις ανάμεσα στα υγιή άτομα.

 

http://www.peemde.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=349&Itemid=74

 

μα ειναι ποτε δυνατον, να λεει πως δεν υπαρχουν άμουσα παιδιά...και να το τονιζει κιολας; :? :? αλλα τοσο αμουση που ειναι αυτη τι αλλο θα ελεγε;

''...καταργει τις διακρισεις αναμεσα στα υγιη ατομα'' 8O 8O 8O 8O 8O 8O από τη πόλη ερχομαι και στη κορφη κανέλα!!! :D :D

 

Επιτελους καποιος με επιχειρηματα :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα blue δωσε τα δικα σου!!

εχεις και επιχειρηματα για την ξεφτιλα την οποια μιλαμε;

ή θα φιλοσοφησεις όπως η κυρια απο πανω....α ρε θεωριες και θεωριες....

έλα ρε blue τωρα!! :wink: :wink: :D

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται ταλέντο για να παίξεις μουσική. Ο καθένας μπορεί να κάνει κάτι που στα αυτιά του τουλάστιχον να ακούγεται μουσικά σωστό.

Χρειάζεται όμως αν θες να κάνεις κάτι κοινά αποδεκτό, είτε αυτό είναι "πρωτοποριακό" είτε όχι.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνούμε όλοι ότι "εμμουσος" είναι αυτός που "ακούει"' date=' η μουσική του αντίληψη δηλαδή του επιτρέπει να αναπαράγει το μελωδικό ερέθισμα έστω και με το στόμα, και, επίσης, έχει και αίσθηση του ρυθμού, μπορεί δηλαδή να χτυπήσει παλαμάκια σε ένα τραγούδι χωρίς να ξεφεύγει;[/quote']

 

Συμφωνώ ότι αυτός ο ορισμός είναι μία καλή αφετηρία. Είναι εκπληκτικό το πόσοι άνθρωποι δεν έχουν καν αυτές τις ελάχιστες προδιαγραφές προκειμένου να τους αποδοθεί ο τίτλος του έμμουσου.

 

Δεν είναι θέμα ιδιοφυϊας dimicupo, είναι θέμα συμβατότητας με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά μίας ολόκληρης τέχνης. Εσύ δηλαδή καταλαβαίνεις (ήτοι, σκαμπάζεις) από όλες τις τέχνες; Εγώ ομολογώ ότι από γλυπτική δεν καταλαβαίνω ΤΙΠΟΤΕ, από ζωγραφική καταλαβαίνω κάτι ψιλά, από αρχιτεκτονική κάτι παραπάνω και... τέρμα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παντως αντιληφθηκα διαφορετικα το περιεχομενο του κειμενου.Αν ειχα νομισει οτι προκειται για την κοντρα ταλεντο vs μελετη κλπ δεν θα εβαζα θεμα ,γιατι ειναι το πλεον τετριμμενο.

 

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι η απομυθοποιηση του ταλεντου.Οχι απο κομπλεξισμο αλλα γιατι ενα αντικειμενικα πραγματικο ταλεντο ειναι τρομακτικα σπανιο.Αυτο φαινεται και στις αναφορες σας...ο Μοτσαρτ, ο Hendrix,ο Destro,o Gilmour κλπ.

Χαιρω πολυ..αυτοι ειναι τρελες ιδιοφυιες και παντα θα τους κοιταμε με δεος.

 

Αυτο που εγω καταλαβαινω να θιγει το αρθρο ειναι η απομυθοποιηση που ουτως η αλλως εχει επελθει στον μουσικο κοσμο.πχ παλια πηγαινε ενα παιδακι σε ενα ωδειο για κιθαρα και δεν το δεχονταν ή ελεγαν οτι δεν εχει ταλεντο για μουσικος επειδη δεν εχει μακρια κ λεπτα δαχτυλα.Ενα αυτο.

 

Το αλλο ειναι πως ξεκινωντας ενας μουσικος με την ελπιδα να εχει ταλεντο δεν εχει ιδεα τι σημαινει ταλεντο.Εγω οταν ξεκινησα να παιζω ειχα εναν στοχο (χαμηλο αντικειμενικα) για το που θα ηθελα να φτασω καποια στιγμη ΑΝ ειχα ταλεντο.Μετα απο χρόοοοονια κουλαμαρας κ μελετης (φαινομενικα ακαρπης) βλεπω τα τοτε προτυπα μου και παρατηρω οτι τα εχω ξεπερασει προ πολλου.Αν ειχα μεινει στην ιδεα οτι δεν εχω ταλεντο (που ΔΕΝ εχω,αλλα δεν χρειαζοταν για να παιζω μουσικη και μαλιστα καλυτερη κ απο τις μακρινες μου (τοτε) προσδοκιες) δεν θα ειχα ασχοληθει καθολου.

 

Γιατι να αποθαρρυνθει ενα παιδι απο το δωρο της μουσικης οταν φαινεται (σε μενα) και ισχυριζεται η Αμαλια οτι δεν χρειαζεται ταλεντο για να παιξεις αξιοπρεπως μουσικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποιός μιλάει για αποτροπή του όποιου σε κάθε τέχνη ? όποιος θέλει ας κάνει ότι θέλει.Αυτό που θα τον διαφοροποιήσει είναι έαν η μουσική τον ΛΥΤΡΩΝΕΙ και τότε μόνον θα δώσει καρπούς και στους άλλους (εκτός αν δεν μας ενδιαφέρει),άν όχι,είναι το ίδιο με το να βάφεις ντουβάρια,κακό δεν κάνεις,αλλά μη νομίσεις ότι ζωγραφίζεις κίολας... :wink:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10 blue

Οσο για το αν εχεις "ταλεντο" η οχι,μην εισαι τοσο κατηγορηματικος.Μπορει και να εχεις και απλα εσυ να πιστευεις το αντιθετο.Νομιζω αλλωστε πως κανενας μουσικος με ταλεντο πραγματικο,δεν πιστευε οτι εχει "ταλεντο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα μιλας σωστα...!!

απλά το δωσες να το καταλαβουμε....

δεν εκατσες να εξηγησεις ενα απλο πραγμα χρησιμοποιωντας πραγματα ανουσια.....

τι σημαινει καταργει τις διακρισεις αναμεσα στα υγιη ατομα; είναι άτοπο αυτό...λεει, δεν ειναι η μουσικη προνομιο μονο των ιδιοφυων και υστερα λεει οτι καταργει τις διακρισεις αναμεσα στα υγιη ατομα...δηλ υγιείς ειναι μονο αυτοι που συμφωνουν με τη γνωμη της; τελοςπα...μην μπερδευουμε αλλο τα πραγματα....αυτα που ειπες και εξηγησες ειναι σωστά!! (γνωμη μου).....σωστα επραξες blue... :wink: :wink: :wink: :D :D

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου