Προς το περιεχόμενο

Μουσική: μια δημοκρατική τέχνη.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα ποιός μιλάει για αποτροπή του όποιου σε κάθε τέχνη ? όποιος θέλει ας κάνει ότι θέλει.Αυτό που θα τον διαφοροποιήσει είναι έαν η μουσική τον ΛΥΤΡΩΝΕΙ και τότε μόνον θα δώσει καρπούς και στους άλλους (εκτός αν δεν μας ενδιαφέρει)' date='άν όχι,είναι το ίδιο με το να βάφεις ντουβάρια,κακό δεν κάνεις,αλλά μη νομίσεις ότι ζωγραφίζεις κίολας... :wink:[/quote']

 

Και αυτοί που βάφουν ντουβάρια είναι "καλλιτέχνες μεγάλων επιφανειών" ρε Μήτσο.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα ποιός μιλάει για αποτροπή του όποιου σε κάθε τέχνη ? όποιος θέλει ας κάνει ότι θέλει.Αυτό που θα τον διαφοροποιήσει είναι έαν η μουσική τον ΛΥΤΡΩΝΕΙ και τότε μόνον θα δώσει καρπούς και στους άλλους (εκτός αν δεν μας ενδιαφέρει)' date='άν όχι,είναι το ίδιο με το να βάφεις ντουβάρια,κακό δεν κάνεις,αλλά μη νομίσεις ότι ζωγραφίζεις κίολας... :wink:[/quote']

 

Και αυτοί που βάφουν ντουβάρια είναι "καλλιτέχνες μεγάλων επιφανειών" ρε Μήτσο.

 

οκ..οκ... απλά τα έργα τους εκτιμώνται απο πολύ λίγους :lol: μη μου το γυρίσεις τώρα στο ταξικό γιατί με τίποτε δεν εννοούσα κάτι τέτοιο ε ? 8)

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σημαινει καταργει τις διακρισεις αναμεσα στα υγιη ατομα; είναι άτοπο αυτό...λεει' date=' δεν ειναι η μουσικη προνομιο μονο των ιδιοφυων και υστερα λεει οτι καταργει τις διακρισεις αναμεσα στα υγιη ατομα[/quote']

 

Yγιη ατομα εννοει οποιονδηποτε λειτουργικο ανθρωπο.Ενας κανονικος ανθρωπος (=υγιης φανταζομαι) εχει IQ 80-120.Mεσα σε αυτο το πεδιο υπαρχουν διακυμανσεις στην ευφυια οι οποιες ενδεχομενως να δημιουργουν διαφοροποιησεις στις ικανοτητες.Η Αμαλια λεει οτι για τη μουσικη αυτες οι διακυμανσεις δεν υφιστανται.

 

Μα ποιός μιλάει για αποτροπή του όποιου σε κάθε τέχνη ?
πχ παλια πηγαινε ενα παιδακι σε ενα ωδειο για κιθαρα και δεν το δεχονταν ή ελεγαν οτι δεν εχει ταλεντο για μουσικος επειδη δεν εχει μακρια κ λεπτα δαχτυλα.Ενα αυτο.

2 ο ιδιος σου ο εαυτος απο αισθηση οτι αυτο ειναι πολυ μεγαλο κ εσυ πολυ μικρος για να καταπιαστεις μαζι του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζω φιλε blue...καναμε εκθεση ολοι μας...

απλά συγκεκριμενα νομιζω οτι αναφερεται σε αυτο που σου ειπα πριν.....ναι μεν σημαινει αυτο που πολυ σωστα ειπες, αλλα υποννοει και αυτο που ειπα πριν...τελοςπα....αυτες ειναι λεπτομερειες των λεπτομερειων....εγω πιστευω οτι σε αυτα που λες εχεις δικιο...τωρα με την Αμαλία παντού δεν συνφωνώ...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα - λίγες (σκόρπιες) σκέψεις:

 

Συμφωνώ ότι είναι κρίμα η έλλειψη ταλέντου ή άλλων χαρακτηριστικών (πχ σωματικών) που προδιαγράφουν μια επιτυχία στην πορεία κάποιου, να λειτουργούν αποτρεπτικά στο να ασχοληθεί - έστω και επιφανειακά - με μια τέχνη.

Και το ταλέντο; Τι είναι; Ένας (μπακάλικος) ορισμός ίσως είναι πως πρόκειται για την μεγάλη έλξη/αγάπη που προκαλεί ένα αντικείμενο - πολλές φορές αυτή η έλξη ανακαλύπτεται τυχαία, και λόγω αυτής αναπτύσσει κάποιος συνειδητά ή ασυνείδητα, και συνήθως πολύ νωρίς στην ζωή του, κάποιες σχετικές ικανότητες.

Ακόμα, αυτή η αίσθηση που λες blue - αυτο ειναι πολυ μεγαλο κ εσυ πολυ μικρος για να καταπιαστεις μαζι του - ίσως οφείλεται σε νοοτροπίες τύπου "αν δεν είμαι πολύ-πολύ καλός σε κάτι, καλύτερα να μην το κάνω καθόλου" χάνοντας έτσι κάθε πιθανότητα στην χαρά θα σου έδινε αυτό. Κρίμα δεν είναι;

 

Νομίζω ότι είναι σημαντικό για τους ανθρώπους να εμπλέκονται στην τέχνη, σε κάθε επίπεδο. Μου θυμίζει σχόλιο φίλου μουσικού για την Κων/πολη: "έχεις την αίσθηση οτί ΟΛΟΙ ασχολούνται με κάποιο μουσικό όργανο, ερασιτεχνικά, για την πάρτη τους - και πολλοί απ'αυτούς είναι μουσικάρες.." (με πίκρα στην φωνή του lol)

Μερικές φορές σκέφτομαι πως θα ήταν να το ζούσαμε και εδώ αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε nickel

προσωπικα,2 φορες σταματησα τις μουσικες μου σπουδες,την μια φορα μαλιστα για 4 χρονια γιατι "αυτο ειναι πολυ μεγαλο κ εγω πολυ μικρος για να καταπιαστω μαζι του".Ευτυχως για μενα (και μονο),τις συνεχισα.Ισως υπερβολικα υψηλα στανταρτς,ισως η τοτε νοοτροπια στα ωδεια,ισως ακομα και κομπλεξ κατωτεροτητας...Αυτο ακριβως ομως που ενοιωθα οταν εμενα μονος μου ητανε αυτο το "αυτο ειναι πολυ μεγαλο κ εγω πολυ μικρος για να καταπιαστω μαζι του".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

O Δημήτρης το έθεσε πολύ ωραία και πολύ απλά.

Μα ποιός μιλάει για αποτροπή του όποιου σε κάθε τέχνη ? όποιος θέλει ας κάνει ότι θέλει.Αυτό που θα τον διαφοροποιήσει είναι έαν η μουσική τον ΛΥΤΡΩΝΕΙ και τότε μόνον θα δώσει καρπούς και στους άλλους (εκτός αν δεν μας ενδιαφέρει)' date='άν όχι,είναι το ίδιο με το να βάφεις ντουβάρια,κακό δεν κάνεις,αλλά μη νομίσεις ότι ζωγραφίζεις κίολας... [/quote']

+1 σε αυτό.

 

Επίσης:

Υπό την ένοια της ενασχόλησης με ένα όργανο....και των σπουδών....δεν καταλαβαίνω τι το καινούριο προσπαθεί να πει η κ. Αμαλία.

Αυτό το κάνω εδώ και 20 χρόνια, κι ας ξέρω ότι δεν είμαι (και ούτε πρόκειται να γίνω) Mozart.

 

 

Παραπέμπει στη διαφήμιση της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς κατά τα '80's για τον αθλητισμό. :lol:

 

Ναι κύριοι, το μπάσκετ είναι για όλους. Και για τον ξάδερφό μου τον 1.62m. Επειδή είναι κοντός δηλαδή πρέπει να στερηθεί τη χαρά του τρίποντου?

 

Όχι βέβαια. Συμφωνώ...ας πάει να παίξει όσο θέλει.

 

 

Όσο και να προπονηθεί πάντως, τη χαρά του καρφώματος χωρίς τραμπολίνο δεν θα την έχει..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα και βεβαια ειναι αυτονοητο αυτο που λεει η Αμαλια.Οπως ειναι αυτονοητο οτι το τσιγαρο βλαπτει,αλλα γινονται -υποτιθεται- ερευνες για να εξακριβωθει αυτο.

 

Αυτο που ειναι επισης αυτονοητο ειναι οτι η κοπελα στη φωτο ΔΕΝ μπορει να ασχοληθει με το μπαλετο ή το καλλιτεχνικο πατιναζ,αλλα μπορει να ασχοληθει με τη μουσικη αν το θελει.

 

fat.gif <=Κωστα για σενα ε?:lol:

 

Νομιζω πιο πολυ σας πειραζει που η προταση προερχεται απο μια επιστημη (?) αμφιλεγομενη ,παρα η ιδια η προταση σαν αποψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Αυτο που ειναι επισης αυτονοητο ειναι οτι η κοπελα στη φωτο ΔΕΝ μπορει να ασχοληθει με το μπαλετο ή το καλλιτεχνικο πατιναζ' date='αλλα μπορει να ασχοληθει με τη μουσικη αν το θελει.

[/quote']

 

ΟΚ, ας το πάρουμε διαφορετικά. :wink:

Γιατί η κοπέλα δεν μπορεί να ασχοληθεί με το χορό?

Με τη λογική της κ. Αμαλίας, η εν λόγω κοπέλα μπορεί να κουνάει λίγο τα χέρια με το ρυθμό της μουσικής, να κάνει μικρά - μικρά βηματάκια με το ρυθμό, να μελετήσει πώς με τις άκρες των χεριών μπορεί να κάνει την κίνηση λίγο πιο αέρινη κλπ κλπ. Σιγά σιγά να φέρει και καμιά στροφή, μετά λίγο πιο γρήγορα κλπ κλπ.

ΟΚ, μπορεί να μην γίνει Maya Plisetskaya, αλλά την ευχαρίστηση του να ασχολείσαι με το χορό μπορεί να τη νοιώσει.

 

Αν θεωρείς ότι να ξεκινήσει χορό η χοντρούλα είναι μάταιο, με τον ίδιο τρόπο θεωρώ ότι ένας φίλος μου (ο "D") δεν αξίζει να ασχοληθεί με τη μουσική, γιατί δεν μπορεί να πει σωστά ούτε το "Happy Birthday to you". Ούτε καν στο περίπου. Ελπίζω να γίνομαι λίγο καλύτερα κατανοητός. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου