Προς το περιεχόμενο

Τι μαγνήτες Μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά είναι οι Seymour Duncan, πάντως προσωπικά θα πρότεινα Villex, οι οποίοι αν και passive σού δίνουν τη δυνατότητα να φτιάχνεις τον ήχο από το μπάσο με ένα mid control εκτός από το κλασικό tone. Βέβαια ίσως να είναι λίγο ακριβότεροι και να χρειαστεί αυτός που θα κάνει την τοποθέτηση να ανοίξει μία τρύπα ακόμη στο μπάσο, αλλά είναι απίστευτοι μαγνήτες, για μένα αξίζουν πάαααρα πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Καλά...ουδείς χαλάστηκε από ένα καλό σετ μεγνήτες. Αλλά μήπως απλά θέλουν λίγο κατέβασμα?

(Εννοώ να αυξήσεις λίγο -ή κάμποσο- την απόσταση από τις χορδές?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dragonlord: δεν κατέχω από Villex, ψιλοακριβοί μου φαίνονται (238$ για PJ σετ), το midrange control που έχουν όμως υποψιάζομαι ότι είναι ένα κλασικό mid-cut filter, σαν και αυτό εδώ.

Είναι της μόδας τελευταία, πολλές εταιρείες το πουλάνε και μπορεί να προστεθεί αργότερα σε οποιοδήποτε σετ μαγνητών.

 

Harilatron: αυτό το απέκλεισα κατά την διάρκεια του... debugging, μιας και μου είπε ότι είχε κάνει setup.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται να κάνεις σε κάτι boost χωρίς ρέυμα στο κύκλωμα.

Το πιό πιθανό είναι να κόβει πρίμα και μπάσα ταυτόχρονα και έτσι να σου δίνει την εντύπωση ότι μπουστάρει τα μεσαία.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Αποκλείεται να κάνεις σε κάτι boost χωρίς ρέυμα στο κύκλωμα.

 

Όποιος το πετύχει αυτό' date=' κερδίζει σχετική αναφορά στην επιτύμβια πλάκα του.

 

 

 

...εντύπωση ότι μπουστάρει τα μεσαία.

 

Παρακαλώ να αποφεύγουμε τις χυδαίες εκφράσεις.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

booster_graph.gif

 

Εγώ δεν έχω μπάσο με villex, ένας φίλος ωστόσο που έχει και έχει βάλει το συγκεκριμένο booster μου έλεγε ότι άναβε το λαμπάκι του gain στον ενισχυτή στα settings που πριν δεν άναβε, άρα υπάρχει boost. Δεν ξέρω πώς ακριβώς γίνεται, ίσως με κάποιο τρόπο να κόβει κάποιες συχνότητες και να boostάρει κάποιες άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβητώ ότι ανάβει το λαμπάκι, ωστόσο αμφισβητώ το ότι κάτι passive μπορεί να δώσει boost.

Είναι σαν να λέμε ενέργεια εκ του μηδενός, κάτι που δεν γίνεται, γιατί ως γνωστόν αν δεν βρέξεις κώλο, ψάρι δεν τρως.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχω τις ίδιες απορίες, δεν ξέρω τι boostιά παίζει, ίσως με κάποιο τρόπο "παίρνει" ενέργεια από τις συχνότητες που κόβει και από εκεί κάνει το boost στις άλλες; Δεν ξέρω, αλλά στην τελική αυτό που μας νοιάζει είναι αν δουλεύει, και δουλεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου