Προς το περιεχόμενο

και τώρα τι να συνθέσω;;;;;


Baxandall

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ερώτημα εέιναι ....ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ; ; πως θα ξεχωρίσω ,τι να φτάξω τι να παίξω παραπέρα.. Οταν τα εχω ακούσει όλα και όλα αυτα με έχουν αιχμαλωτίσει και δεν μπορώ να συν8έσω το νέο ,το παραπέρα στυλ μου.Αλλά μήπως όλοι αυτοί χρόνια κ αιώνες τώρα ανακυκλώνουν τα ιδια και τα ίδια..;;?? μπορεί...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ...

 

Θέλεις να συνθέσεις κάτι με σκοπό να ξεχωρίσεις;

 

Θέλεις να συνθέσεις κάτι με σκοπό να προχωρήσεις παραπέρα τη μουσική του κόσμου;

 

Θέλεις να συνθέσεις κάτι γιατί έχεις ντέρτια και έτσι απλά σου βγαίνει;

 

...;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα από την Δημιουργία ,την σύνθεση, την έκθεση των ιδεών μας

στη μουσική,στη ζωγραφική,στη ποίηση και σε όλες τις μορφές

τέχνης καταθέτουμε τον εαυτό μας,όπως και ισχυρίζονται πολοί.

Όλα αυτά λοιπόν συντελούν στο να Π ρ ο χ ω ρ ά μ ε τον εαυτό μας

παραπέρα μέσα απο κάθε καινούργια σύνθεση ,δημιουργία κλπ,να προχωράμε

και βαθύτερα στο να ανακαλύψουμε τι μας εκφράζει τη δεδομένη στιγμή.

(και να αντιλαμβανόμαστε τι μας συμβαίνει)

Αρκετές φορές τα αγαπημένα μας ακούσματα μας είναι και οι επιροές μας,πώς Ξ ε χ ω ρ ί ζ ε ι όμως η επιροή απο την αντιγραφή και μίμηση;

Πόσο αυ8εντικές ειναι οι ιδέες μας και πόσο 'μιξαρισμένες' ειναι με τις επιροές μας

Τα παραπάνω ίσως να φαίνονται ρομαντικά και καποιος να πει - Έλα μωρ'αδερφάκι μου εχω ντέρτια ας φτιάξω κ ένα τραγουδάκι να παει στο διάολο!!τι σκέφτεσαι και καίγεσαι.

Ετσι είναι και το χέσιμο όμως, χέζεσαι, σφίγκεσαι, γκλουυπ πεφτει και το σκατό. Ναι αδελφέ αλλα το σκατό βρομά και γι'αυτό τραβάς το καζανάκι να πάει στον υπόνομο.Αν ειναι ετσι και η μουσική......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετές φορές τα αγαπημένα μας ακούσματα μας είναι και οι επιροές μας' date='πώς [b']Ξ ε χ ω ρ ί ζ ε ι [/b]όμως η επιροή απο την αντιγραφή και μίμηση;

Πόσο αυ8εντικές ειναι οι ιδέες μας και πόσο 'μιξαρισμένες' ειναι με τις επιροές μας

 

t0lt3k,

¶λλο η επιρροή και άλλο η αντιγραφή/μίμηση. Είναι η μέρα με την νύχτα.

Όταν κάποιος ακούει απο το πρωί μέχρι το βραδυ ρόκ και συνθέτη μουσική ρόκ, σίγουρα (οχι απαραίτητα) έχει επιρροές απο αυτήν και βαδίζει πάνω στο μονοπάτι των ακουσμάτων του.

Αν είσαι τραγουδιστής και είσαι κολλημένος με την Καλομοίρα και τραγουδάς ακριβώς όπως αυτήν, ε τότε διάλεξες λάθος τραγουδίστρια να μιμηθείς :D

 

Πόσο αυθεντικές είναι οι ιδέες μας? Εξαρτάται απο το πόσο αυθεντικά είναι τα υλικά της ιδέας.

 

Για μένα τα βασικά συστατικό στην δημιουργία μουσικής είναι η φαντασία, ο μικρόκοσμος που κρύβει ο καθένας μας μέσα του, τα συναισθήματα και η παρατηρητικότητα. Παράτηρησε προσεχτικά τα πάντα γύρω σου και θα δείς οτι όλα "εκπέμπουν μουσική", μόνο που δεν είναι υπο την μορφή παρτιτούρας η υπο την μορφή ήχου. Ακόμα και ένα έγκλημα κρύβει την δική του μουσική. Όλο το σύμπαν είναι μια τεράστια ορχήστρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα θα υπαρχει κατι νεο.η μουσικη ειναι ωκεανος.οποιος εχει παει αγγλια και εχει επισκευτει την λεστερ σκουεαρ σιγουρα εχει ακουσει πολλους πλανοδιους,ασιμους,φτωχους μουσικους εκει,ολων των εθνικοτητων,που θα μπορουσαν να δωσουν μια γροθια στoυς "stars" παγκοσμιος...οσοι δεν εχετε παει,να πατε δεν θα το πιστευετε.........

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι όταν επιχειρώ σύνθεση τελευταία ακούστε τι κάνω..

 

Πάράθεση: Ολοι αυτοί που επιχειρούν σύνθεση θέλουν να είναι πρωτότυπο, κάποιοι άλλοι που θεωρούνται μεγάλοι συνθέτες στην πραγματικότητα μπορεί να ξέρουν από σύνθεση( φοιβ , shake it,) αλλά κάνουν άλλο πράγμα. καταλαβαίνετε. κονόμα.Σε μία σύνθεσή μας λοιπόν η σύγκριση που κάνουμε με τα ακούσματά μας και με το τί υπάρχει είναι αναπόφευκτη. Αυτό πολλές φορές μας κάνει από μόνοι μας να περιοριζόμαστε αφού επιχειρούμε να συνθέσουμε πάνω σε ένα πρότυπο, σε ένα template θα έλεγα. Τέλος παράθεσης

 

Εγώ εχω πάψει να το σκέφτομαι έτσι. Δεν ξεκινάω με την λογική του να είναι κάτι που πρέπει να αρέσει σε όλους, να είνια πρωτότυπο ντε και καλά απο όλες τις απόψεις , δεν σχεδιάζω θέλω να πώ στην αρχή.

 

Ξεκινάω παρανοϊκά , χωρίς συνοχή με δημιουργία φράσεως απο διάφορα elements κρουστα, σολο οργάνων , ακομπανιαμέντα, και πάω αφαιρετικά η προσθετικά μετα χρησιμοποιώντας δομή ρυθμό και γνώσεις.

 

Κρατάω τα elements και ξεχωριστά και μιξαρισμενα για μελλοντική χρήση

φτάνει........

 

Θα σου πρότεινα δηλαδή να μην σκέφτεσαι τα ακούσματα στην αρχή. Χρησιμοποίησε τα μετά σαν εργαλεία στην διόρθωση της δημιουργίας σπυ, καταλαβαίνεις τι εννοώ. ατ μέτρα τους, την αρμονία τους, και μην κολλάς σε αυτά.

 

Ξεκίνα ανορθόδοξα και μετά βάλε μέσα τις γνώσεις, έτσι πιστεύω υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να βγεί κάτι νέο.

 

Αν έχεις κιθάρα δοκίμασε πχ νέα κουρδίσματα όπως κάνει ενας φίλος μου, αν έχεις πλήκτρα π.χ κάνε νέες κλίμακες δηλαδή το ίδιο. και ούτω καθ εξής. sometimes works for me

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω ίσως να φαίνονται ρομαντικά και καποιος να πει - Έλα μωρ'αδερφάκι μου εχω ντέρτια ας φτιάξω κ ένα τραγουδάκι να παει στο διάολο!!τι σκέφτεσαι και καίγεσαι.

Ετσι είναι και το χέσιμο όμως' date=' χέζεσαι, σφίγκεσαι, γκλουυπ πεφτει και το σκατό. Ναι αδελφέ αλλα το σκατό βρομά και γι'αυτό τραβάς το καζανάκι να πάει στον υπόνομο.Αν ειναι ετσι και η μουσική......[/quote']

 

Οι λειτουργίες του σώματος που προορίζονται για την συντήρηση και την καλή υγεία του, δεν έχουν καμία σχέση με τη σύνθεση μουσικής ή οποιαδήποτε άλλη λεπτότερη δυνατότητα του ανθρώπινου νου. Όπως ξέρεις, ο καθένας γνωρίζει πως να αφοδεύει, αλλά ελάχιστοι είναι σε θέση να συνθέσουν έστω και δέκα λεπτά μουσικής - και όλα αυτά πριν φτάσουμε να συζητάμε για το αν είναι καλή μουσική ή όχι.

 

Έτσι, εκτιμώ ότι το πρόβλημα που αναφέρεις είναι πρόβλημα ελλειπούς πληροφόρησης. Σου προτείνω την ανάγνωση θεωρητικών κειμένων για τη σύνθεση, την ιστορία της μουσικής του 20ου αιώνα (ή και παλαιότερων εποχών), την ακρόαση μουσικής με την οποία μέχρι σήμερα δεν έχεις έρθει σε στενή επαφή (π.χ. έχεις ακούσει αρκετή jazz, soul, κλασσική ή ψάχνεις να βρεις όλες τις απαντήσεις σου στη ροκ παράδοση;). Γενικά σου προτείνω ένα "άνοιγμα" προς κουλτούρες και ιδέες που ανήκουν σε άλλες παραδόσεις.

 

Τέλος, σου προτείνω να δεις (ή να ξαναδεις) το.... Shrek, ένα γλυκούλι αλλά αποτελεσματικό μάθημα για το ότι το πιο σημαντικό απ' όλα είναι να είσαι ο εαυτός σου! Θεωρώ σίγουρο ότι μετά το Shrek και αφού χαλαρώσεις αρκετά, θα είσαι πιο έτοιμος να αναλάβεις τέτοια δύσκολα ερωτήματα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το θέμα του ταλέντου στη σύνθεση είναι κάτι παρα πολύ απλό:

ή το έχεις ,ή ΔΕΝ το έχεις. (και δυστυχώς οσο και να σπουδάσεις ,όσο και να μελετήσεις απλά φόρμες & κανόνες θα μάθεις και τίποτα παραπάνω,δυστυχώς το ταλέντο μόνο καλιεργείται δεν διδάσκεται :wink: )

Απο εκεί και πέρα όσο και να χτυπιέσαι η έμπνευση έρχεται πάντα έκει που δεν την περιμένεις και όποτε ΑΥΤΗ θέλει....

Το να ακούει κάποιος ΟΛΑ τα είδη μουσικής και να έχει ΑΝΟΙΚΤΟ μυαλό βοηθάει σημαντικά.

Απο εκεί και πέρα μην αγχώνεστε :wink:

 

και κάτι ακόμα δεν χρειάζεται να "ανακαλύψεις" και τον τροχό όταν γράφεις μουσική,το να πατάς πάνω σε δοκιμασμένες φόρμες και να ασχολείσαι, εξελισόμενος, με ένα είδος μουσικής δεν έβλαψε ποτέ κανέναν (τουλάχιστον τον ΖΑΜΠΕΤΑ,τον ΞΑΡΧΑΚΟ,τον BOB DYLAN ,τον BRUCE SPRINGSTEEN,τον ΒΑΜΒΑΚΑΡΗ & χιλιάδες άλλους δεν τους έβλαψε καθόλου :lol: )

 

Παρθενογέννεση στη μουσική δεν υπάρχει....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα...

αδελφέ kouro. συμφωνώ μαζι σου κυρίως για την αυθεντικότητα των

υλικών των ιδεών μας.Οσο και για το εύρος/ποκιλία των ακουσμάτων μας

Η τέχνη(μουσικη) είναι οξυγόνο είναι παντού δεν την βλέπεις, την αναπνέεις.

 

"Όλο το σύμπαν είναι μια τεράστια ορχήστρα." !!!!

 

αλλά εγώ λέω πώς; ξεχωρίζει η επιροή απο την μίμιση.

Έβλεπα προχτές ενα documentary για τον κορυφαίο S.Dali. Καταλαβένεις

οτι ο άνθρωπος δημιούργησε μια ολοκληρη σχολή .Ο ογκος της επιροής

του στο σουρεαλισμό ήταν τεράστιος.Αλλά πολλοί μιμιτές και αντιγραφείς

ξεπεταχτήκαν μετά.Επιρεασμένοι λέγοντας αλλα μάλλον το αντίθετο φαινόταν..Αυτο σημειώνω εγώ.Πως τα ξεχωρίζεις μιμίση απο επιροή.

Φαίνονται αντίθετα.Γι'αυτό και έλκονται μεταξύ τους το ενα εχει κάτι απο το άλλο... Κάπου επίσης είδα αυτό:

"ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΚΛΕΒΟΥΝ , ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΔΑΝΕΙΖΟΝΤΑΙ!!"

 

 

cow_dr ,έχω καταλήξει και εγω σε αυτο τον τροπο αρκετό καιρο τώρα.

 

Οι λειτουργίες του σώματος που προορίζονται για την συντήρηση και την καλή υγεία του, δεν έχουν καμία σχέση με τη σύνθεση μουσικής ή οποιαδήποτε άλλη λεπτότερη δυνατότητα του ανθρώπινου νου. Όπως ξέρεις, ο καθένας γνωρίζει πως να αφοδεύει, αλλά ελάχιστοι είναι σε θέση να συνθέσουν έστω και δέκα λεπτά μουσικής - και όλα αυτά πριν φτάσουμε να συζητάμε για το αν είναι καλή μουσική ή όχι.

φίλτατε Wow!

απ'ότι δεν κατάλαβες και εγώ το ίδιο εννοώ.Αλλα τελικά είναι πιο πολλοί αυτοι που έχουν την δυνατότητα να συν8έσουν και συν8έτουν απόβλητα.Νομίζω καταλαβένεις και όχι μονο στα λαικομπουτοβυζοτράγουδα.

Το σκατο λοιπόν ή θα καταλήξει στον υπόνομο είτε σαν κάτι χρήσιμο θα γίνει κοπριά για τα βιολογικα ζαρζαβατικά που τρώμε για να μαστε καλά. αυτό πάλι εξαρτάται απο το τι εχεις φάει//.την αυθεντικότητα των υλικών των ιδεών που μας είπε ο Kοuro.επίσης δεν νομίζω να ανέφερα πουθενα τη λέξη πρόβλημα.Όλα αυτά είναι

πηγέα ερωτήματα και ανησυχίες πέρα απο τεχνικα ερωτήματα που και αύτα με απασχολούν Ευτυχώς εχω διαβάσει κάποια πράματα για την μουσική και έχω διδαχθεί κάποια

την ακρόαση μουσικής με την οποία μέχρι σήμερα δεν έχεις έρθει σε στενή επαφή (π.χ. έχεις ακούσει αρκετή jazz, soul, κλασσική ή ψάχνεις να βρεις όλες τις απαντήσεις σου στη ροκ παράδοση. Γενικά σου προτείνω ένα "άνοιγμα" προς κουλτούρες και ιδέες που ανήκουν σε άλλες παραδόσεις.
το παλέβω!!!

 

τo be your self ειναι ατάκα της sprite,και ακούγεται cool!! αλλά για να be your self u must first know yourself!!! και αυτο θελει πολλή πρόβα,

καλά να μαστε να κάνουμε practice !!

αφού λοιπόν αυτά ακόυγονται δύσκολα ερωτήματα και προβλήματα να σε ρωτήσω κατι ποίο ευκολο ¨που με απασχολει να πάρω το Motu 828mkII ή την RME dsp multiface firewire??

Haryy νομίζω πως ο Coltraine , o M.Davis ,Hendrix ,E.Clapton,S.Barret,k.a. θα διαφωνούσαν για το καθαρο μυαλό! χαχαχ

ο N.Cave είπε σε μια συνέντευξη πως όλα αυτα τα χρόνια μέσα σε στουντιο σε συναυλίες ,στην απομόνοση στις συνεργασίες κατάλαβε πως η έμπνευση δεν αρκεί αλλά η συνεχής προσπάθεια και επιμονή!

 

συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά μοιράζομαι τις ανησυχίες μου

"ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΑΡΘΕΝΟΓΕΝΕΣΗ"

[/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου