Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση κυματομορφής -+4 ή -10;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς αναφέρεσαι σε balanced και unbalanced σήμα. Είναι λίγο γενική η ερώτησή σου αλλά αν όλη η αλυσίδα σου είναι balanced τότε σαφώς και γράφεις balanced σήμα (δυνατότερο και καθαρότερο σήμα χωρίς ενοχλητικούς θορύβους). Αν όχι τότε ίσως καλύτερα να είναι όλη η αλυσίδα σου unbalanced. Αλλά όλα αυτά είναι γενικότητες. Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε περισσότερο.

 

Παναγιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,δεν μιλώ για balanced και unbalanced σήμα,αλλά για την ένδειξη, που αφορά σε db, και εντοπίζεται συνήθως στις εισόδους των καρτών ήχου και των κονσολών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο ο pkole, γίνε πιο συγκεκριμένος για το ποιά ακριβώς είναι η απορία σου.

Τα επίπεδα που αναφέρεις (-10, +4) φαντάζομαι ότι ανεφέρονται σε line levels. To +4 dBm χρησιμοποιείται στο pro audio, -10 dBV στα consumer (αν και δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει ακόμα αυτό).

Γενικά, σημασία έχει να ταιριάζουν τα μηχανήματα που συνδέεις, αλλιώς έχεις ή πολύ χαμηλό σήμα (και θόρυβο) ή παραμόρφωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για balanced / unbalanced μιλάς, πίστεψέ με :D

Οι unbalanced έξοδοι μπορούν να δώσουν maximum -10dBv ενώ οι balanced μέχρι +4dBu. Αυτά είναι τα industry standards βέβαια γιατί αν μιλάμε για καλό αναλογικό εξοπλισμο, φτάνει μέχρι πολύ παραπάνω (+22 dBu). Λογικά στα +4 dBu θα έχεις καλύτερο Signal To Noise Ratio ΑΝ είναι όλη η αλυσίδα στις ίδιες στάθμες (αλλιώς αν στείλεις -10dBv σήμα σε +4dBu είσοδο θα είναι πολύ πιο χαμηλά με αποτέλεσμα να μην εκμεταλλεύεσαι όλη τη δυναμική περιοχή, ενώ αν γίνει το αντίστροφο θα παραμορφώσει το σήμα σου).

 

Οπότε το τι θα βάλεις έχει να κάνει με το τι έξοδο έχουν τα μηχανήματά σου. Αν είναι όλα +4dBu, τα ρυθμίζεις έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και το manual της κονσόλας αλλά και της κάρτας ήχου,πράγματι το +4 είναι κατάλληλο για pro audio.Πράγμα που σημαίνει τι ακριβώς;

Θέλω να γράψω στο σπιτάκι μου,απευθείας στην κάρτα ήχου με το καρφάκι της κιθάρας μου.Ποιά θα είναι η σωστή επιλογή μου;

Θέλω να βάλω επίσης το πυκνωτικό μου μικρόφωνο στην είσοδο της κάρτας ήχου και να γράψω επίσης στον υπολογιστή μου.Ποιά θα ναι η επιλογή μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά: αν δεν έχει η κάρτα σου είσοδο για mic, χρειάζεσαι προενίσχυση.

Για την κιθάρα, αν δεν υπάρχει αντίστοιχη είσοδος (hi impedance) τότε θες πχ. ενα DI

ή κάποιο πολυεφέ / πεταλιέρα / preamp που βγάζει line.

Αν θες γράψε τι εξοπλισμό έχεις διαθέσιμο, να μην μιλάμε τελείως γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι κομπλε. Βάλε το μικρόφωνο στην μια είσοδο, την κιθάρα στην άλλη είσοδο (όποια γράφει hiz ή instrument) Και παίξε

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου