Προς το περιεχόμενο

Δηλαδή όποιος είναι άσχετος τα σκάει?


elias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον.. παίζω καμιά δεκαετία κιθάρα και ομολογώ ότι αν και ξέρω τα γενικά χαρακτηριστικά και έχω μια βασική ιδέα για το πως λειτουργεί μια κιθάρα στην πράξη ξέρω μόνο να αλλάζω χορδές...τέλος πάντων δεν είναι αυτό το θέμα.Από τις ελαχιστες φορές που πήγαινα τις παλιές μου κιθάρες (2) για service η αντιμετώπιση απο τον ¨μάστορα¨ ήταν πάντα η ίδια....

-ΑΑΑΑ θέλουν τρίψιμο τα τάστα, μμμ ναι σίγουρα πράγματα...το λέγαν αυτό πριν καλά καλά την πιάσουν στα χέρια τους, συμπέρασμα? κάθε service και 100 γιούρος...άσε που τις έπαιρνα πίσω με γρατζουνιές.

Πρόσφατα πήρα απο το e-bay μια gibson και την πήγα κατευθείαν για σετάρισμα, τα έσκασα πάλι...Το θέμα είναι ότι δεν είμαι ευχαριστημένος απο τον ήχο της κιθάρας μου, κάποιες νότες στην ψιλή μι και στη σι όταν τις παίζω, βγάζουν έναν ήχο που στην αρχή είναι κανονικός αλλά στη συνέχεια γίνεται ψιλός και διαπεραστικός που σου τρυπάει τα αυτιά!!! πολύ ενοχλητικό, ειδικα με reverb.... σαν να βάζεις πολύ resonance σε ένα synth..Γενικώς ο ήχος της gibson μου είναι πολύ κακός και δεν ξέρω τι φταίει.Σκέφτομαι να παραγγείλω απο Thomann 2 seymour duncan μαγνήτες (custom και jazz, τι λέτε ταιριάζουν?) και να τους πάω μαζί με την gibson σε κάποιον να μου τους περάσει, να δεί τι άλλα προβλήματα έχει η κιθάρα και να ησυχάσω επιτέλους. Ερώτηση: Ξέρει κανείς κάποιο χριστιανό ο οποίος να κάνει καλή δουλεία και να μην μου πει με τη πρώτη:θέλουν τρίψιμο τα τάστα, 100 ευρώ! δεν λέω, να τον πληρώσω όσο θέλει αλλα να είναι επαγγελματίας!!! φτάνει πια η εκμετάλλευση των άσχετων, εμένα δηλαδη...αυτά σε γενικές γραμμές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το set up της κιθάρας (γιατί μαλλον αυτό θα εννοείς όταν λές service :wink: ) είναι κάτι παρα πολύ απλό.

 

ριξε μια ματια εδω

 

http://www.mrgearhead.com/

 

και στο αντίστοιχο άρθρο μου στο noiz.

 

Η αλλαγή μαγνητών είναι απλά ΑΣΤΕΙΑ υπόθεση φθάνει να ξέρεις να χειρίζεσαι το κολλητήρι (& να μην ξέρεις θα μάθεις σε περίπου 5 λεπτά :wink: )

 

οδηγίες για κάθε τι "ηλεκτρονικό" θα βρεις εδω

 

www.guitarnuts.com

 

τώρα για το γνωστό παραμύθι "τα τάστα θέλουν τρίψιμο" ας μη μιλήσω καλύτερα :twisted:

 

μόνο αν μια σωστά σεταρισμένη κιθάρα εξακολουθεί να έχει προβλήματα πρέπει να πειραχτούν τα τάστα (& δόξα το θεο στην εποχή μας η συντριπτική πλειοψηφία ,ακομα & των φθηνών οργάνων, έχει αρκετά καλά βαλμένα τάστα)

 

επίσης μάθε να ρυθμίζεις ΣΩΣΤΑ το ύψος των μαγνητών σου ,τα περισσότερα ηχητικά "προβλήματα" ξεκινάνε απο εκεί.

 

Αλλοιώς όπως λεει και ο Feather μόνο στο Jimmy (& για τάστα στον Καγμάκη).

 

Α,και ενα μυστικό ο πραγματικός μάστορας φαίνεται απο τα τάστα,αν δεν έχουν "κορώνα" τότε εχεις πέσει σε καλαμπόρτζη.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αλλαγή τάστων (μακάρι βέβαια να μην είναι αυτό το πρόβλημά σου) θα συμφωνήσω με τον Superfunk, πως: Kagmakis RULES...

¶λλαξα πριν 2-3 μήνες τάστα και η κιθάρα μου πετάει!!! Εμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα θέλει σετάρισμα τουλάχιστον 2 φορές τον χρόνο και πιθανόν συχνότερα ανάλογα με το ποσο συχνά εκτίθεται σε δύσκολες συνθήκες.

 

Το καλλίτερο είναι να μάθεις μόνος σου να σετάρεις την κιθάρα. Δεν είναι κάτι δύσκολο.

 

Τα κείμενα του superfunk είναι πολύ καλά, υπάρχουν βιβλία και φυσικά οι άνθρωποι του Noiz. Δεν σημαίνει βέβαια ότι θα πρέπει να ακούς τον καθένα, αλλα αν μπαίνεις κάποιο καιρό εδω θα καταλάβεις ποιος έχει πείρα και ποιός όχι.

 

Τωρα σχετικά με τεχνίτη, εγω -όταν χρειαστεί κάτι πιο δύσκολο- πάω στον Πήτερ, στο Rockpile (Χαρ.Τρικούπη).

Παλιότερα πήγαινα στον Καγμάκη, αλλα διαπίστωσα "τσαπατσουλιές" και σταμάτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα θα πώ:εχώ τελειώσει με τους μάστορες,δεν ξαναπάω σε κανέναν όσο καλό όνομα κι αν έχει.Μόνο στην περίπτωση αλλαγής τάστων θα πήγαινα και αυτό με δυσκολία.Δεν ξέρω τους μάστορες της Αθήνας αλλά της Θεσσαλονίκης...αστα να πάνε και ειδικά ένας "κύριος" dr.fret είναι από τους μεγαλύτερους απατεώνες στην πιάτσα.Ο τύπος έχει καλό μπλα μπλά και παραμυθιάζει τους πελάτες με αποτέλεσμα να έχει καλό όνομα.Το τι ζημιές έχει κάνει σε κιθάρες δε λέγεται...είχε ένας φίλος μου μια χειροποίητη κιθάρα με floyd και του την πήγε για service.Τι έκανε ο αθεόφοβος...του άλλαξε θέση στο τρέμολο επειδή θεώρησε οτι δεν ήταν στη σωστή θέση και χωρίς να τον ρωτήσει παρακαλώ!!!Και άλλα παραδείγματα βέβαια...Για τον τσέλιο τι να πεί κανείς...αυτός ήταν η αιτία αλλαγής του τρέμολο σε μια κιθάρα που είχα.Ο μόνος αξιοπρεπής(και φτηνός) είναι ο Κώστας στη Νεάπολη(θα τον ξέρουν όσοι είναι από Θεσσ.)

Αυτά...μετά λοιπόν από τις εμπειρίες αυτές το service πάντα μόνος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ρε παιδια δεν ξερω τι μου λετε αλλα πηγα στο rockpile και σωθηκα.την εδεινα σε εναν καραγκιοζη παλιοτερα,ναι μεν φθηνοτερος,αλλα δεν εκανε και δουλεια.στο rockpile μου εκανε πολυ και καλη δουλεια(νομιζα πως επιανα αλλη κιθαρα μετα το set up)και μου πηρε 80 ευρω.

ΑΞΗΖΕ ΟΜΩΣ...............

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τους μάστορες της Αθήνας αλλά της Θεσσαλονίκης...αστα να πάνε και ειδικά ένας "κύριος" dr.fret είναι από τους μεγαλύτερους απατεώνες στην πιάτσα.Ο τύπος έχει καλό μπλα μπλά και παραμυθιάζει τους πελάτες με αποτέλεσμα να έχει καλό όνομα.

Αυτο ξαναπεστο. Δεν ξερω ρε παιδια αλλα αυτα που μου λετε για 100 και 80 ευρω μου φαινονται εξοπραγματικα. Δεν λεω οτι δεν ισχυουν ομως. Εγω εχω ενα φιλο στις Σερρες ο οποιος ειναι αψογος σε δουλειες κιθαρας-μπασου και παντα περνει 15 ευρω για οτι δουλεια και να κανει πανω στο οργανο. Με μαστορα απο Θεσσαλονικη δεν ειχα ποτε παρε δωσε αλλα κι εγω εχω ακουσει τα χειροτερα απο γνωστους. Ειδικα αυτος ο dr.fret ειναι ακριβως κατω απο το σπιτι μου και εχω πετυχει πολλες φορες δυσαρεστημενους πελατες να πλακωνονται στα λογια μαζι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου