Προς το περιεχόμενο

Eden Nemesis


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα, πριν κάνα εξάμηνο δηλαδή, σε γνωστό μουσικό σπίτι των Αθηνών, άκουσα ένα μικρό combo ενισχυτή εν ονόματι Eden Nemesis. Μπήκα στο site της εταιρείας, δεν βρήκα το συγκεκριμμένο μοντέλο βέβαια, αλλά είδα απλά το ίδιο σε μεγαλύτερα watt. Το θέμα είναι πως δεν ήθελα να το χρησιμοποιήσω μαζί με κιθάρα ή μπάσο, αλλά για monitor, στα ηλεκτρονικά μου τύμπανα. ¶κουσα εκείνη τη μέρα και άλλους combo κυρίως μπάσου, αλλά σαν αυτό κανείς δεν έβγαζε τον ήχο που μου γαργάλαγε τα αυτιά. Η δοκιμή έγινε με τη σύνδεση του module της ντράμς επι τόπου. Τα καλούδια που προσέφερε ήταν καλά. Χρειαζόμουν και χρειάζομαι ένα D.I. box και ο άτιμος είχε ήδη στα οπίσθιά του μια έξοδο τέτοια για xlr σε κονσόλα. Βασικό γιατί, δίνεις στο μαγαζί να σε βγάλει, έχεις και το monitor δίπλα να ακούς. Επίσης το εύρος των συχνοτήτων του, σχεδόν 20-20.000 εξυπηρετούσε απόλυτα τις απαιτήσεις των ψηφιακών κρουστών για ευνόητους λόγους. Bass reflex, κεραμική κόρνα, 10ιντσα ηχεία (καλά για την ακρόαση σε κοντινή απόσταση) και ένας ήχος, συγχωρέστε με για την παρομοίωση, ποιότητας CD. Δηλαδή δεν άλλαζε το χαρακτήρα της ντάμς. Έβγαινε "φυσικός" ηλεκτρονικός ο ήχος όπως άλλοστε είναι το όργανο. Επίσης, μπορούσε να συνδεθεί κιθάρα, μπάσο και φωνή. Ανήκει δηλαδή στην κατηγορία των πολυενισχυτών για όποιον καταλαβαίνει. Με ξεγέλασε ο χώρος του καταστήματος; δεν νομίζω μια που κατέληξα σε άλλο μαγαζί με άλλο ενισχυτή που μου έκανε!?! Καλά να πάθεις, εντάξει πέστο. Αν σου κάνει τράβα πάρε τον. Καλά ρε συνάδελφοι μην το πολυλέτε γιατί είμαι στα κόκκινα για την αγορά. Απλά μήπως ξέρετε κάτι σχετικό, γιατί καλά και να τον βάλεις αγγελία, μπορεί να κάνει σε κάποιον. Το θέμα είναι μην τον περάσεις για ανακύκλωση. Ξέρεις σε αυτούς τους γνωστούς κάδους και άντε να τον δυαλύσεις, που πάνε τα πλαστικά που πάει ο χαλκός κ.λ.π.

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ;

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλη μια προσπάθεια μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι για τους ενισχυτές αυτούς ή έχει κάποιο σχόλιο σχετικό. Παρακαλώ, απαγορεύεται το σχόλιο τύπου: φίλε μας έπρηξες και παρόμοια. ¶ντε ρε παιδιά, πείτε κάτι......

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς συμπτωματικά μίλησα χθες με ένα φίλο μπασίστα που μου ανέφερε το όνομα Eden!

 

Απ' ότι μου είπε, με έναν Eden παίζει στο προβάδικο που πηγαίνει με τη μπάντα του και από τα λεγόμενά του συμπεραίνω ότι οι συγκεκριμένοι ενισχυτές μαμούν και δέρνουν! Τον είδα άκρως εντυπωσιασμένο από την καθαρότητα του ήχου και την ευκολία με την οποία έβγαλε τον ήχο που είχε στο μυαλό του. Δυστυχώς δεν ανέφερε με ποιό μοντέλο παίζει για να σου πω σίγουρα αν λέμε για τον ίδιο αλλά θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Πάντως, ούτε κι εγώ τους ήξερα μέχρι χθες... :oops:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Τυχαινει να εχει ο ξαδελφος μου τον NEMESIS N10 STUDENT COMBO.......... και μπορω να πω αγαπητε μου φιλε(αν μου επιτρεπεις) οτι ακουγεται καλυτερα και απο λαμπατο....και οι ρυθμισεις που εχει πανω ο ενισχυτης καλυπτει μια μεγαλη γκαμα ηχων.....######   

 

Υ.Γ.:φυσικα ΜΕΓΑΛΟ ρολο στο ολο θεμα παιζει και το οργανο

 

 

 

 

Ελπιζω να βοηθησα ενα λιγο...... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου