Προς το περιεχόμενο

Καταραμένη Γείωση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βοήθεια κάποιος!!!

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα θορύβου στο home studio μου, όταν δουλευωντας με laptop (macbook pro) συνδέω όργανα  (κιθάρες, μπασα) στην κάρτα ήχου (saffire), είτε καρφί είτε μέσω πεταλιών ή πεταλιέρας. Μιλάμε για έναν συνεχή υψηλής συχνότητας ήχο που εμφανίζεται όταν ΔΕΝ ακουμπώ τα μεταλλικά μέρη των οργάνων και μειώνεται αρκετά χωρίς όμως να εξαφανίζεται όταν ακουμπώ το όργανο ή το καλώδιο ή και την κάρτα κάνοντας και έναν ήχο σαν κλικ την στιγμή που τα ακουμπώ.

 

Η θέση του οργάνου στο δωμάτιο δεν παίζει κανένα ρόλο, όπου και να σταθώ ισχύει το ίδιο.

Ο ίδιος θόρυβος υπάρχει είτε το λαπτοπ δουλευεί με γείωση είτε όχι. (χωρίς γείωση ακούω και λίγο θόρυβο απο το ίδιο το Laptop)

Δεν υπάρχει πρόβλημα όταν συνδέω synths, όταν κλείνω το volume των οργάνων ή απλά ακούω μουσική απο τα μονιτορ ή ηχογραφώ με μικρόφωνο.

 

Όταν συνδέω τα όργανα σε ενισχυτή ή δουλευω με το desktop δεν υπάρχει θόρυβος εκτός και εάν ανοίξω το κλιματιστικό, που ο ίδιος θόρυβος εκτινάσσεται στα ύψη και δεν σώζεται με τίποτα.

Δεν μιλάμε για τον θόρυβο που πιάνουν οι μαγνήτες απο οθόνες, τροφοδοτικά κλπ, αυτό αντιμετωπίζεται.

Δεν έχει σχέση με το ποιές πρίζες του σπιτιού χρησιμόποιώ.

Τέλος στο παλιό μου λαπτοπ( που κάηκε) δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα!!!.

 

Οπότε χρειάζομαι DI passive, DI active, Isolator? ή τίποτα απο αυτά δεν θα δουλέψει?

 

(Έχω βρεί και μια λύση με καλώδιο που φευγεί απο τα οργάνα και το δένω γύρω απο το μικρό δαχτυλάκι του ποδιού μου αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο αυτό)

 

Όποιος έχει ιδέα ας μου προτείνει μια λύση!!!

Ευχαριστώ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου