Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για novation x station 25key , xiosynth 25key


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρεις τι άλλο να κάνεις; Πάρε 1 από τα δύο και δοκίμασέ το του θανατά τόσο ως συνθ και μιντι κλαβιέ, αλλά και ως κάρτα. Αν δεις ότι σε καλύπτει πλήρως τότε και μόνο τότε πούλα την μ-οντιο.

 

Πάντως από τα 2 επιμένω να πας στο x-station. Είναι πιο ολοκληρωμένο και ως συνθ και ως κοντρολερ.

 

Πάντως να ξέρεις ότι αν χρησιμοπποιείς και κιθάρες δεν θα σε βολέψουν σαν κάρτες, καθώς θα πρέπει να εφοδιαστείς και με di λόγω ανυπαρξίας της γνωστής hiz/instrument εισόδου.

 

 

Edit: ¶σχετο αλλά αν ασχολείσαι με electronica, θα σε εκπλήξει θετικά η δυνατότητά του ως συνθ. Αν έχεις είδη μιντι κλαβιέ, τότε πάρε το 25άρη και συνδύασέ το με το κλαβιέ σου (για να επεκτείνεις τις οκτάβες)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες . Κοίτα έχουν μία διαφορά χρημάτων . Και εμένα δεν μου κάνει κλίκ το xion το άλλο μου φαίνεται και ποιό στιβαρό . Αλλά βλέπεις το ένα έχει 299 και το άλλο 444 . Ξέρω γώ ......... ότι μου έρθει .

Το station έχει συνδιαζόμενες υποδοχές XLR και καρφί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είχες πάει στο site της novation θα σου είχαν λυθεί όλες οι απορίες.

 

κοίτα εδώ http://www.novationmusic.com/product.asp?id=1&view=specs&Type=1&bArchive=False

 

Oι απορίες μου λύθηκαν με την βοήθεια του φίλου boykaw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Λεω να επαναφερω...

 

Ελεγα να επαιρνα ενα μεταχειρισμένο midi σαν το novation remote 25,και σκεφτηκα οτι ισως καλο θα ηταν να δωσω κατι παραπανω και να παρω κατι με synth engine...σαν το x-station ενα πραμα. Ξερω οτι παλια η novation εβγαζε πολυ καλα synths.Εχω το v station(vst του k-station) το οποιο απο ηχο πιστευω πως σκιζει,αν το x-station ειναι εξισου καλο με το k-station ή ακομα καλυτερο,να προχωρισω προς την αναζητηση του...αν ομως καλυπτομαι απο το v-station ας μεινω εκει.

Στο θεμα εγινε συγκριση με το xio-synth και πιστευω πως τα συμπερασματα ειναι αυτονοητα...αν εχει καποιος εμπειρια και απο το k-station ας κανει ενα κοπο για μια συγκριση(και ενα μικρο review κ απο noiz δε με χαλαγε :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι παλια η novation εβγαζε πολυ καλα synths...

...κι ακομα βγαζει. Ριξε ενα ματι στο νεο της synth, to MiniNova:

 

image.png

http://global.novationmusic.com/hardware-synths/mininova

 

To MiniNova εχει την ιδια sound engine με το UltraNova, οποτε μη κολλας στο μεγεθος του, προκειται για ενα πολυ σοβαρο synth. Κυκλοφορει τον επομενο μηνα και η τιμη του ειναι στα 395-400 ευρω.

 

Thomann:

http://www.thomann.de/gr/novation_mininova.htm

 

Music Store:

http://alturl.com/66zbw

m1.thumb.png.c827658326a8af516027740e9a89e89e.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πείρα από το K Station, αλλά σχεδόν αυτούσια η engine του με μερικά updates (η ΚS) βρίσκεται στο X Station. Έχω συγκρίνει πολύ εκτεταμένα το Xio και το X Station, το οποίο έχω εδώ και χρόνια. Έχουν σχεδόν ίδιες δυνατότητες, αλλά από πλευράς layout και αίσθησης στα πλήκτρα το X Station είναι πολύ καλύτερο, που και τα δυο αυτά είναι κάπως άσχημα στο Xio. Και τα δυο έχουν εξαιρετικό value for money μιας και είναι controllers, κάρτες ήχου με δυο mic preamps, virtual analog hardware synths και με πληθώρα ενσωματωμένων εφφέ, αλλά η σαφώς καλύτερη επιλογή είναι το X Station. Έχει και ίσως την καλύτερη αίσθηση που έχω συναντήσει σε κλαβιέ συνθεσάιζερ (με aftertouch που το Xio δεν έχει).

 

Επίσης, αντέχει κακομεταχείριση (το έχω χρησιμοποιήσει σε αρκετά λάιβ χωρίς να καταλάβει τίποτα από στριμώγματα σε βαν, πορτ μπαγκάζ κλπ κλπ) και το layout του με τα πολλά κουμπιά και faders βοηθάει πολύ στον real time έλεγχο πολλών παραμέτρων, είτε σαν hardware synth είτε σαν controller (και με πολλά καλοφτιαγμένα templates για Reason, Cubase κλπ). Έχει σταματήσει η παραγωγή του βέβαια, επομένως θα κοιτάξεις να το βρεις μεταχειρισμένο.

 

Ένα ακόμη καλό είναι πως τα patches του Xio είναι 100% συμβατά με του X Station, και τούμπαλιν. Ευτυχώς γιατί η user community είναι φτωχή και δεν θα βρεις έξτρα ήχους από αυτούς. Είναι όμως ευκαιρία να κάτσει κάποιος να ασχοληθεί με την subtractive σύνθεση, και ειδικά το X Station είναι πρώτης τάξεως "σχολείο" για αυτήν, κάτι που υποστηρίζεται από το λεπτομερέστατο manual.

 

Από πλευράς ήχου είναι θεσπέσιο - περισσότερο της "ευγενικής" σχολής, αν και δεν τα πάει άσχημα και σε πιο άγριους ήχους - αλλά ορισμένες φορές όταν έρχεται στα όριά του από πλευράς φωνών, noise και εφφέ "ψηφιακίζει" λίγο. Τα πάει εξίσου καλά σε ambient ήχους σε στυλ FM αλλά και σε αναλογικούς, και απογειώνεται με τα on board εφφέ (κι αυτά ακούγονται λίγο ρηχά αν το παρακάνεις, αλλά όσο δημιουργείς λιτούς ήχους δεν έχουν πρόβλημα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο μενα.

δεν ειχα κατι απο novation αλλα ειχα ονειρο παντα ενα supernova 2  8)

αλλα και με το mininova αρπαξα φαγουρες να πω την αληθεια  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις,bloodySunday,σα να ακουσα οτι ηθελα να ακουσω περιπου...ενθαρυντικα σχολια περαν της "ψηφιακιλας" που λες,την οποια δεν προκειται να χρησιμοποιησω ποτε αλλα δεν θα με χαλαγε κιολας...αφου με εχει ικανοποιησει το vstation πιστευω κ το x θα ειναι υπερκομπλε.Κ το mininova πολυ ωραιο φαινεται(ποιοτικα εννοω),αλλα θα το εψηνα πιο πολυ για το xstation λογω midi interface.

Αρχιζω τις ψαχτικες μου λοιπον,γιατι οχι απο τωρα....οποιος θελει να ξεφορτωθει ,pm!

Ευχαριστω κ παλι,οποιαδηποτε επιπροσθετη πληροφορια προφανως ευπροσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου