Προς το περιεχόμενο

Engl ενισχυτες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Προσφατα επαιξα με εναν engl combo πενηνταρη και με εντυπωσιασε. Επειδη ψαχνομαι για ενισχυτη ηθελα να παρω καμμια γνωμη για τους engl, αν εχει καποιος. Το drive τους νομιζω οτι βρισκεται καπου αναμεσα σε marshall και boogie (?). Αλλα και τα καθαρα τους μου αρεσαν πολυ, πολυ γεματη νοτα, αρκετα σφιχτη. Πιο πολυ ενδιαφερομαι για τον προενισχυτη τους τον E530, δεν πιστευω να τον εχει κανεις? Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω engl screamer και στον προτείνω ανεπιφύλακτα :wink:

κάθε φορά που παίζω απλά δεν το πιστεύω τι ηχαρα έχει. :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την Ε530 αρκετό καιρό , έχει τρομερό γκάζι ,ικανοποιητικά καθαρά αλλά έχε στο νου σου οτι ο ήχος του κατά ένα μεγάλο βαθμό(για να μη πω το μεγαλύτερο) εξαρτάται από τον τελικό ενισχυτή που θα χρησιμοποιήσεις ,πχ αν τον «καρφώσεις» σε τρανζιστορ τελικό( η αν εχεις κάποιον combo) θα απογοητευτείς αρα θα χρειαστείς και καλό λαμπάτο τελικό + μια αξιοπρεπείς καμπίνα για να αποδώσει καλά σαν προενίσχυση δλδ με λίγα λόγια θα σου φύγουν αρκετά χρήματα και το αποτέλεσμα ίσως να μήν σε ικανοποιήσει , έχω δοκιμάσει αρκετούς συνδιασμούς τελικών και καμπίνων και τελικά κατέληξα να το έχω καρφωμένο στο return ενος combo crate vintage club 30 οπου κατα ενα περίεργο τροπο ο συνδιασμός μαμαει!!! Τεσπά θα σου έλεγα να πάρεις έναν εκ΄των SCREAMER/THUNDER και να τελειώσεις μια για πάντα απο το θέμα ήχου και ενισχυτή :D εκτός και αν υπαρχει ειδικός λόγος πού πρέπει να πας στη λύση του 530

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ευχαριστω πολυ παιδια για τη βοηθεια. βασικα απο ηλεκτρικους ενισχυτες εχω ενα boogie studio 22 και ενα fender blues deluxe, αλλα θελω να φτιαξω κι ενα συστημα με rack. σκεφτομουν τον engl γιατι τον γουσταρω και εχει και καθαρα που μου αρεσουν (με ενδιαφερουν πολυ τα καθαρα), για τελικο κατι σε λαμπα και ηχειο ενα δωδεκαρι της boogie.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο 50άρης που άκουσες δεν ήταν ο screamer, τρέξε να τον ακούσεις. Νομίζω σε αυτά τα λεφτά είναι η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις. Κι εγώ την έκανα και είμαι κατενθουσιασμένος με αυτό το μηχάνημα. Τώρα αν θέλεις να τα χώσεις καλά, πήγαινε για powerball.....!!! Γενικά οι ENGL δε θα σε απογοητεύσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δε θυμαμαι ποιος ηταν αλλα ειναι ενος φιλου που παιζει rock blues με μια tele του 60 και ο ηχος του ειναι απιστευτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου