Προς το περιεχόμενο

Μετασχηματίζοντας ένα ζωγραφικό πίνακα σε μουσική σύνθεση


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ενδιαφέρον. Νομίζω ότι δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να επιτευχθεί (για κάποιον που έχει τις αντίστοιχες γνώσεις εννοείται) και δεν το υποβαθμίζω λέγοντάς το, προς Θεού! Το δύσκολο κατά τη γνώμη μου θα ήταν να ομαδοποιηθούν εικόνες - σημεία του πίνακα (ένα σπίτι ας πούμε από ένα τοπίο) ώστε να αποτελέσει μόνο του μια μουσική φράση με δομή και δικό της ήχο (μέσα απ΄΄ο μια μεγάλη τράπεζα ήχων σαν αυτές που χρησιμοποιούνται από τα διάφορα VST μετατρέποντας το midi score σε ήχο).

 

Όπως και νε έχει μπράβο τους, πολύ έξυπνη και πρωτοποριακή ιδέα.

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρον ο εφευρέτης και το έργο!

 

αλλά η ζωγραφική και το συναίσθημα δεν καταγράφονται με νούμερα για να γίνουν μουσική

 

 

πάλι θα είχε ενδιαφέρον η κάθε μουσική τι πίνακα ζωγραφικής θα δημιουργούσε :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν κατάλαβα (για την ακρίβεια δεν λέει) πως υπεισέρχεται ο χρόνος στη μουσική "σύνθεση". Δηλαδή ένα pixel (RGB) μπορεί κανείς με τον τρόπο που περιγράφεται στο abstract να μετατραπει σε συχνότητα - νότα. Οι αξίες πως βγαίνουν? (Ας υποθέσουμε ότι μπρούν να βγούν από την ένταση (R+G+B) στρογγυλεμένες στο κοντινότερο 8ο, 16ο ή 32ο .) Αλλά με ποιά σειρά και με τι ταχύτητα διαβάζει τα pixel?

 

Επίσης....αν υποθέσουμε (χοντρικά) ότι θα παίζει τέταρτα στα 120 bpm βγαίνουν 480 νότες το λεπτό....δηλαδή για ένα κομμάτι 5 min θα έχουμε 2400 νότες δηλαδή ο πίνακας θα πρέπει να γίνει resample σε 49Χ49 pixel (=2401 νότες.)

 

Τί μένει από έναν πίνακα αν τον κάνεις resample στο μισό από το μέγεθος του αβαταρ του noiz? (μισό στη γραμμική του διάσταση... 1/4 σε επιφάνεια)

 

Φαντάζομαι αυτά υα θέματα θα τα διερευνήσει ο κ. Σπυρίδης στη διατριβή του.

 

Η βασική μου παρατήρηση όμως είναι:

 

Γιατί εικόνες σαν γεννήτριες ήχων? Δεν θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον με κείμενα? Και όχι με αριθμητική αλλά με ενοιολογική απεκόνιση του περιεχομένου σε κλίμακες - συγχορδίες κλπ. Πολύ πιο δύσκολο αλλά και πολύ πιο σχετικό με τη μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα (για την ακρίβεια δεν λέει) πως υπεισέρχεται ο χρόνος στη μουσική "σύνθεση".

 

Ναι,δεν λεει.Κι εμενα ειναι η πρωτη μου απορια.

Φανταστηκα οτι μια συσκευη θα σαρωνει ροή με σταθερη ταχύτητα (και παλι γιατι να ειναι σταθερη?) υπό προκαθορισμένη διευθυνση.Εκαψα ομως την ιδεα,επειδη πρεπει να αντιστοιχει real time η σχεση ακουω αυτο που βλεπω.Οποτε αν καποιος ξεκιναει απο την πανω αριστερη γωνια του πινακα και καποιος αλλος απο την κατω δεξια,θα ακουνε διαφορετικο κομματι??? :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
.Οποτε αν καποιος ξεκιναει απο την πανω αριστερη γωνια του πινακα και καποιος αλλος απο την κατω δεξια' date='θα ακουνε διαφορετικο κομματι??? :?[/quote']

 

Έλα ντε? :lol: :lol: :lol:

 

Μάλλον θα έχει κάποιο προκαθορισμένο τρόπο σάρωσης της εικόνας από το software προφανώς.

Αν και με ένα τέτοιο ο καθένας θα μπορεί να ακούει το δικό του κομμάτι. :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι αυτό που λέμε την είδαν αλλιώς την φάση.

Όλα αυτά όμως ρε παιδάκια μου φαίνονται πολύυυυυυ πειραματικά και "φλου", το αποτέλεσμα θα ακούγεται άραγε ή θα είναι απλώς κάτι περίεργοι και απροσδιόριστοι ήχοι;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Ναι' date=' είναι αυτό που λέμε την είδαν αλλιώς την φάση.

Όλα αυτά όμως ρε παιδάκια μου φαίνονται πολύυυυυυ πειραματικά και "φλου", το αποτέλεσμα θα ακούγεται άραγε ή θα είναι απλώς κάτι περίεργοι και απροσδιόριστοι ήχοι;[/quote']

 

Θα είναι απλώς κάτι περίεργοι και απροσδιόριστοι ήχοι αλλά κάποιοι θα θεωρούν ότι "ακούγεται".

 

 

 

( Kwsta, καιρός ήταν....είχε ζεσταθεί πλέον η μπύρα 8) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου