Προς το περιεχόμενο

Μετασχηματίζοντας ένα ζωγραφικό πίνακα σε μουσική σύνθεση


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σίγουρο είναι οτι δεν πρόκειται να "ακούσεις" τον πίνακα

 

απλα θα ακούσεις το output ενός αλγόριθμου που αντιστοιχίζει χρώματα με νότες, και μήκος με χρονική διάρκεια, με αυθαιρετα ορισμένο τρόπο(άμα δεν ήταν αφθαίρετη η αντιστοίχηση φαντάζομαι θα αναφερόταν-αλλωστε αυτό θα ήταν το σημαντικότερο). και το input θα είναι ένας ζωγραφικός πίνακας...

 

και εγώ πιστεύω οτι δεν μιλάμε για κάτι υπερβολικά δύσκολο (για αυτούς που ασχολούνται πάντα... ).

 

τωρα η χρησιμότητα αυτού δεν νομίζω ότι θα αφορά την μουσική... αλλα σίγουρα θα αφορά όσους ασχολούνται με κωδικοποίηση...

 

για παράδειγμα (μιλιταριστικό μεν αλλα εφαρμοστέο) θα μπορούσαν να κωδικοποιούν τις εντολες με χρώματα μετά να τις μετατρέπουν σε ήχο και να τις στέλνουν σε ένα υποβρύχειο (τα ηχιτικά κυματα μεταδιδονται στο νερο, τα μαγνητικά όχι)

Τώρα θα μου πεις γιατι να μην τα κάνουν κατευθείαν ηχητικά? Ξέρω γω... για διπλό επιπεδο ασφάλειας :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

Ο κ. Σπυρίδης είναι πολύ γνωστός στους ακαδημαϊκούς κύκλους, έχει γράψει και το βιβλίο "μουσική ακουστική" που για μένα είναι από τα πιο χρήσιμα βιβλία. Βέβαια, σε αυτό το χώρο κάποιοι σύμφωνούν με τις απόψεις του και κάποιοι όχι... προσωπικά δεν έχω γνώμη όντας μη ακαδημαϊκός :D :D :D

Η ένσταση μου όμως είναι η εξής: όταν μιλάμε για γραφική παρτιτούρα (γιατί γιαυτό μιλάμε! δείτε εδώ ) μου φαίνεται πολύ περιοριστικό να έχεις ένα αλγόριθμό ο οποίος την "μεταφράζει" σε ΣΥΓΚΕΡΑΣΜΕΝΟ σύστημα και με συγκέκριμένο ηχόχρωμα... Δηλαδή, εξ'ορισμού ακύρώνεις την ιδέα της γραφική παρτιτουρας!!!! του να πάιζεις δηλαδή βάση σχημάτων, με την ελευθερία που αυτό φέρνει.

Τες πα, σε μεταπτυχιάκα έχω δεί και άλλα κουφότερα...κακό δεν κάνει πάντως να έχεις ένα αλγόρυθμο ανάγνωσης σχημάτων/ χρωμάτων, άλλα όχι και να το ονομάζεις μουσική ανάγνωση πίνακα ζωγραφικής... Θα μας κυνηγάνε οι ζωγράφοι δηλαδή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη εργασία απέχει ακόμα από αυτό που φαντάζεστε (και έχει δρόμο για να φτάσει). Πρόκειται για μία πρώτη υλοποίηση ενός λογισμικού που μετασχηματίζει την RGB πληροφορία σε νότες. Όπως σωστά είπατε, ο (αρχικός) μετασχηματισμός είναι αυθαίρετος και μάλλον εξυπηρετεί περισσότερο σκοπούς "επίδειξης" της λειτουργίας του λογισμικού παρά τα αποτελέσματα κάποιας μακροχρόνιας έρευνας.

 

Τέτοιου είδους προσεγγίσεις απαιτούν σύνθετα ψυχοακουστικά πειράματα, όπου κρίνεται από πλευράς συναισθήματος και έντασης η συσχέτιση του οπτικού και του ακουστικού ερεθίσματος, σε πολύ μεγάλο δείγμα ακροατών και στατιστική μελέτη των παρατηρήσεων για να εντοπιστούν (στο βαθμό που είναι εφικτό) κάποιες κοινές ή επαναλαμβανόμενες προτιμήσεις που αντιστοιχούν σε αποδεκτούς μετασχηματισμούς, ώστε να καταλήξει σε κάποιο αποτέλεσμα η έρευνα.

 

Όσο και αν σας φαίνεται "αυθαίρετη" μία τέτοια προσέγγιση, είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα από τη στιγμή που στατιστικά δημιουργεί επαναλαμβανόμενα συναισθήματα, και οι εφαρμογές της είναι αρκετά χρήσιμες.

 

Αλλά είναι αρχή ακόμα, οπότε καλή δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου