Προς το περιεχόμενο

Help me Guitar Polish


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οινοπνευμα ή βενζίνη λέμε...

 

Όλα τα καθαρίζει.

 

Ξέρω και ένα άλλο καλό καθαριστικό σε κόκκινο μπυκαλάκι με στενο λαιμό! Λέτε να κανει??????

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΟΧΙ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΝΙΤΡΟ. (ουτε βεβαια βενζινη...)

 

Τωρα ειδα οτι τοση ωρα μιλουσες για Gibson κιθαρα....(οι οποιες ειναι βαμμενες με νιτροσελουλοζη)

 

Βαλε ναφθα...

 

δυστυχως ομως πολυ φοβαμαι οτι το καθαριστικο της ταστιερας που επεσε πανω ειχε καποιο ποσοστο αλκοολης μεσα του οποτε δεν προκειται να διορθωθει η ζημια,δυστυχως το ΝΙΤΡΟ ειναι τρομερα ευαισθητο χρωμα.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τη ναφθα δεν θα εχω αλλα παρατραγουδα ε?

Δηλαδη αν δεν γινει κ ετσι τιποτα τι κανω?

Α,πρεπει να δεις προσεκτικα για να τα παρατηρησεις δηλαδη με πρωτη ματια δε φαινονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ησουν πολυ τυχερος η η SG ηταν απο τις φτηνες και δεν ηταν βαμμενη με νιτρο...

 

με τη ναφθα δεν θα εχεις κανενα προβλημα... :wink:

 

"New Lacquer Finish Care:

We recommend suspending your lacquer finished guitar body from a hook for a few days before assembling to allow it to become accustomed to your climate. Simply untwist a metal coat hanger, thread an end through one of the neck screw holes and carefully hang it up. Use hand tools only when assembling the guitar. Don't use electric or battery operated screw drivers and don't over-tighten screws.

 

Nitro Lacquer Finish Care Guide:

Please do not subject any stringed instrument, electric or acoustic, to extremes of hot and cold. For example, do not leave your guitar in a car in the heat of summer or in freezing weather. Don't place it next to a heating vent or leave it in the garage all winter. Nitro lacquer, whether a new finish or a vintage one, should not come in contact with plastic products because a chemical reaction can occur. Bubble wrap can damage a finish very quickly. If your guitar stand doesn't have surgical tubing covering the parts that come into contact with the guitar (most don't), lay a piece of clean 100% cotton old t-shirt or toweling over the stand. Guitar stand "bras" are also very useful for protecting the finish on your guitar. Many spray can products, such as fly spray and hair spray contain alcohol and other damaging ingredients. Don't use them near an uncovered guitar. Do not lay a guitar body on newsprint. The ink may end up in your finish! The best way to store a guitar body until you have time to assemble the guitar is by hanging it. "

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω να την αφησεις οπως ειναι (δεν υπαρχει service σε αυτη την περιπτωση παρα μονο refinish και ενα refinsh με nitro κοστιζει το λιγοτεο 300-400 ευρω),αφου δεν φαινεται μαθε να ζεις με την ζημια αυτη..... :wink:

 

δυστυχως τα νιτρα ειναι πολυ ευαισθητα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πεθανες τωρα :?

κοιτα η ζημια δε φαινεται,αλλα εγω ξερω οτι υπαρχει και ειναι λαλακια γιατι ειναι ενας μηνας που την πηρα

Αμα πετυχω τον δοκτορα στρινγκφελοου.....

Βασικα θα την παω για ρεφινισ σε κανενα χρονο αν ειναι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Βασικα θα την παω για ρεφινισ σε κανενα χρονο αν ειναι :D

 

¶φησέ τα....παράσημα είναι αυτά. Όχι βέβαια και πολύ "τιμημένα" αφού έγιναν με καθαριστικό ταστιέρας*, αλλά αφού δεν φαίνονται ούτε στη φωτογραφία.....μην ασχολείσαι μαζί τους.

 

 

* Τα καθαριστικά ταστιέρας, γυαλιστικά σώματος κλπ κλπ τα θεωρώ....πως να το πω......περιττά φτιασίδια.

 

(ΟΚ, και ο άντρας έχει δικαίωμα σε μία ενυδατική κρέμα προσώπου αλλά να... εγώ δεν βάζω....... :lol: :lol: :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πεθανες τωρα :?

κοιτα η ζημια δε φαινεται' date='αλλα εγω ξερω οτι υπαρχει και ειναι λαλακια γιατι ειναι ενας μηνας που την πηρα

Αμα πετυχω τον δοκτορα στρινγκφελοου.....

Βασικα θα την παω για ρεφινισ σε κανενα χρονο αν ειναι :D[/quote']

 

Πωπω ρε συ κρίμα. Πάντως άμα δε φαίνεται χαλαρά. Ούτως ή άλλως οι Gibson ξεφτίζουν από μόνες τους με τον καιρό και ανάλογα τον ιδρώτα σου.

 

¶μα θες μου τη δίνεις εμένα και αγοράζεις άλλη :D :D :D :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου