Προς το περιεχόμενο

Ενας θρυλος μιλαει για την κιθαρα του..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω οτι και τα RI εχουν 1000αρια pots...

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος για αυτό που έγραψα' date=' πρώτον από αυτό:

 

[i']This is one important reason the re-issue Deluxe sounds very different from the original guitars. Another reason is the use of 250kΩ volume and tone pots, while the original used 1 MEGΩ pots. Using 250kΩ pots on very hot humbuckers makes them sound dark and muddy. Original Wide Range Humbuckers are fat sounding, but they always retain clarity. The same reissue pickups are used for the 1972 Custom Telecaster Reissue[/i]

 

από το http://en.wikipedia.org/wiki/Fender_Telecaster_Deluxe

 

και δεύτερον επειδή θυμάμαι ότι στο Harmony Central, όλοι σχολίαζαν αυτη τη διαφορά και το πρώτο πράγμα που έκαναν σε μια RI ήταν να αλλάξουν τα Pots.

 

Καλα ΕΚΕΙ να δεις τι διαφορα κανει στον ηχο μιας κιθαρας' date='ενα 1000αρι να βαλεις και ενα capacitor και τι maple & τι rosewood μου τσαμπουνας...ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ο ηχος.....και ο πιο κουφος το ακουει :wink:,αν το maple ή το rosewood επιρεαζουν το σκασιμο & την "πριμαδουρα" ενα 10% τοτε ενα 1000αρι ποντεσιομετρο την επηρεαζει 1000%.... :lol:[/quote']

 

¶ρα, έτσι εξηγούνται πολλά... :wink:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δικιο εχεις,τωρα που το θυμαμαι η RI που ειχα εγω ηταν Japan και ειχε 1000αρια pots ενω η μεξικανικη εχει 250αρια (που ετσι κι αλλοιως ειναι εγκλημα για διπλους....)

 

η πλακα ειναι οτι η μεξικανικη 69 ri tele με τους μονους εχει ...1000αρια..

 

πιασ'το αυγο και κουρευτο.... :lol:

 

Γενικα πρεπει να γνωριζεις οτι μπορεις να "ξελασπωσεις" & να πριμαρεις μια θολη κιθαρα ανεβαζοντας την αντισταση του volume & του tone control (το volume εχει μεγαλυτερη επιρροη) & χαμηλωνοντας το capacitance του tone cap...

:wink:

 

(πολυ αποτελεσματικοτερος και φθηνοτερος τροπος απο το να ...αλλαζεις ταστιερες,μπρατσα και σωματα... :lol: :lol: )

 

εχω δει πολλους κιθαριστες να απορριπτουν κιθαρες (η μαγνητες) οι οποιες το μονο... εγκλημα που ειχαν κανει ηταν απλα ενα κακο wiring....με ακαταλληλα caps & pots :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι αν κάποια φορά πάω για βιντατζ φεντερ (και δη τελε) θα πάρω κατ' ευθείαν τηλ ελαβντ και σουπερφανκ!

 

Ρε παίδες που τα ξέρετε τόσα;

 

Α ναι αν θυμάμαι παίζει να έχετε και την squier51 έτσι; Κάποια στιγμή ίσως τιμήσω τις γνώσεις σας για κάποιες μοντίφες που θέλω να της κάνω! ( Καλά άσχετο μην βαράτε! )

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες που τα ξέρετε τόσα;

 

εχουμε την κακια συνηθεια να διαβαζουμε,να μελεταμε και να ενημερωνομαστε πριν μιλησουμε για κατι (ποσο μαλλον οταν το αγαπαμε πολυ) ,το ξερω ειναι κατι απαραδεκτο για τον μεσο Ελληνα :lol: αλλα εμεις επιμενουμε...

 

 

 

of course you can always join us

 

:wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες που τα ξέρετε τόσα;

 

εχουμε την κακια συνηθεια να διαβαζουμε' date='να μελεταμε και να ενημερωνομαστε πριν μιλησουμε για κατι (ποσο μαλλον οταν το αγαπαμε πολυ) ,το ξερω ειναι κατι απαραδεκτο για τον μεσο Ελληνα :lol: αλλα εμεις επιμενουμε...

 

 

 

of course you can always join us

 

:wink:

 

 

...μουσική προλαβαίνετε να παίξετε? !!!! (Πλάκα κάνω γιατί εγώ βαριέμαι να διαβάζω)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.μουσική προλαβαίνετε να παίξετε? !!!!

 

χαλαρα & πολυ μαλιστα.....απλα εχουμε σταματησει να..μελεταμε!! :lol: (εγω τουλαχιστον γιατι ο Ηλιας μαμαει.. :lol: :lol: )

 

εμενα παντως δεν μου πολυχρειαζεται γιατι ετσι κι αλλοιως κουλος γεννηθηκα,κουλος θα πεθανω!! :lol: :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μην στεναχωριέσαι (για το κουλός λέω), έχω μια ολόκληρη θεωρία (που την μελετάω από το 2001) ότι την σήμερον ημέρα ούτε καλός μουσικός χρειάζεται να είσαι ούτε μάλιστα να ξέρεις κάποιο όργανο χρειάζεται για να κάνεις μουσική. Θα σας την αναπτύξω μια μέρα...μην ξεχνάμε ζούμε στην εποχή των samples και των προσομοιώσεων...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτο ισχυει ..απο ανεκαθεν (δες μονο πως παιζει κιθαρα ο Joe Strummer,οι Ramones & o Βob Dylan :lol: :lol: :lol: :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου