Προς το περιεχόμενο

newbie


tasos_0100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά μια και θα παίζεις ροκ & πανκ σε συμβουλευω να αγοράσεις μια ΑΠΛΗ κιθάρα & να αποφύγεις κιθάρες με περίπλοκα τρέμολα (στυλ Floyd Rose) τα οποία έτσι κι αλλοιώς έχουν αρχίσει να ξεπερνιούνται... (ασε που κατα την ταπεινη μου γνώμη εκτος του ότι είναι εφιαλτικά στο σετ απ ,πριμάρουν παρα πολύ και τον ήχο της κιθάρας).

Ξεκινα με μια ΚΛΑΣΣΙΚΗ κιθάρα απο τα παρακάτω στυλ (βασικά όλες οι κιθάρες αυτες αντιγράφουν)

 

-TELECASTER

-STRATOCASTER

-LES PAUL

-SG

-ES 335

 

Κάνε ενα google search για να δεις τα βασικά τους χαρακτηριστικά.

Γενικά μιλώντας ΟΛΕΣ οι παραπάνω κιθάρες καλύπτουν χαλαρά ΟΛΑ τα είδη ροκ,απο εκει και πέρα γούστα είναι αυτά...

Αν επιθυμείς αργότερα να ασχοληθείς με πιο "καθαρά" :lol: είδη μουσικής τότε θα σου πρότεινα τις ΠΙΟ ΕΥΕΛΙΚΤΕΣ κιθάρες απο τις παραπάνω δηλ. την Stratocaster,την Telecaster & την ES 335.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το floyd rose,συμφωνώ με τον Superfunk.Νομίζω ότι πιο πολλούς μπελάδες θα σου δώσει,παρά κέρδος.¶σε που,μια και είσαι αρχάριος,θα δυσκολεύεσαι να αλλάζεις χορδές...

Από την άλλη μπορεί να είναι και μια εμπειρία,η οποία θα σε κάνει ή να το αγαπήσεις ή να το μισήσεις (το πιθανότερο).Προσωπικά (η πρώτη κιθάρα μου είχε floyd rose) έχω θέσει όρο απαράβατο στις επόμενες κιθάρες μου να υπάρχει αυτό το διαολόπραγμα.

 

 

Επίσης νομίζω ότι είναι καλύτερο να πάρεις έναν ενισχυτή με προσομοιώσεις,παρά να μπλεχτείς με ξεχωριστά "πετάλια",όπως το pod xt.

 

Δες το www.line6.com και θα μάθεις τι είναι αυτό το pod.Τσέκαρε και τους ενισχυτές spiderII,νομίζω είναι καλή περίπτωση...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου