Προς το περιεχόμενο

Fender Pro Jr vs. Blues Jr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο θέμα ήχου, πως θα συγκρίνατε τους δύο αυτούς ενισχυτές που είναι στα ίδια βαττ και μοιάζει να ανήκουν στην ίδια κατηγορία (Hot Rod) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε ενα search κ θα βρεις αρκετα πραγματα. Ο Blues Junior ειναι για μενα κακος ενισχυτης με απαισιο reverb ενω ο Pro Jr ειναι ενας απ τους πολυ αγαπημενους μου ενισχυτες με ωραια χροια. Να ξερεις παντως πως ειναι αρκετα μπασος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε ενα search κ θα βρεις αρκετα πραγματα. Ο Blues Junior ειναι για μενα κακος ενισχυτης με απαισιο reverb ενω ο Pro Jr ειναι ενας απ τους πολυ αγαπημενους μου ενισχυτες με ωραια χροια. Να ξερεις παντως πως ειναι αρκετα μπασος..

 

Έκανα A/B τεστ και στους 2 και ο Pro Jr βγήκε νικητής στα αυτιά μου.

Έχει πιο σφιχτό και σκαστό ήχο (ίσως λόγω 10" ηχείου?...δε ξέρω...)

 

Ο Blues Jr δε μου άρεσε σχεδόν καθόλου. Ο ήχος του μου φάνηκε πολύ .."άψυχος", ψυχρός...Δε μπορώ να το περιγράψω αλλιώς. Επίσης έχει όντως απαίσιο reverb (όπως άλλωστε και ο Hot Rod Deluxe...)

 

Θα διαφωνίσω με τον deadendmind ώς προς το ότι είναι μπάσος. Ο δικός μου ακούγεται πρίμος του κερατά :lol:

Το tone το έχω στο 4/12 ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξερεις παντως πως ειναι αρκετα μπασος..

 

Μπάσος ο pro junior???

 

Μάλλον τον έχεις βάλει σε καμιά γωνιά ή σε κανένα ράφι και σου φαίνεται έτσι λόγο του χώρου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O δικος μου παιζει να ειναι και πιο μπασος λογω κατασκευης...Εχει 3 μεταλικες λωριδες καρφωμενες μποστα στο grille και ειναι ξυλινος(ωχ δεν επρεπε να το πω αυτο!!! :lol:)!!!

 

P.s. Oντως ειναι σε γωνία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον δωσε βαση γιατι ακριβως στην ιδια κατασταση ημουν και γω πριν απο λιγο καιρο.

Ειχα στην κατοχη μου τον pro junior για μια βδομαδα(δανεικος) και παρουσιαστηκε μια ευκαιρια για τον blues junior σε πολυ καλα χρηματα(λιγοτερο απ'οσο πωλειται ο pro junior !) και οπως καταλαβαινεις τον χτυπησα.Μου λεγαν να παρω τον pro γιατι ο blues παρολο που εχει equilizer και reverb και 12'' ηχειο εχει υποδιεστερο ηχο κατα πολυ απ'τον pro.Μου λεγαν οτι ο ηχος του ειναι ''πλαστικος'' και αλλα τετοια.

Λοιπον ολα αυτα που μου λεγαν ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ,αλλα ολα αυτα δεν τα καταλαβαινεις αν δεν τους συγκρινεις και τους δυο ταυτοχρονα(το ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα ετσι εχουν τα πραγματα).

Βεβαια εγω θα τον παω για καποιες μοντες που βγαινουν για τον συγκεκριμενο ενισχυτη (blues junior) οι οποιες ειναι ευρεως διαδεδομενες στο ιντερνετ και λενε οτι μεταμορφωνουν τον ενισχυτη.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

Αγορασε τον pro junior εαν θελεις να ξεμπερδευεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Blues είναι απο έξω μπέλα-μπέλα και απο ήχο... κουνιαμπέλα!!! Μην τον σκεφτεσαι καθόλου, μου τον διαφημίζανε για σούπερ μηχάνημα και τον άκουσα... waste of time!!!

 

Ο Pro είναι τρομερό ενισχυτάκι!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου