Προς το περιεχόμενο

Sound module


elias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι. Θέλω να απαλλαγώ απο τα vst και τα πολλά software τα κολλήματα και τα restart και σκέφτομαι να κάνω το εξής: Nα κρατήσω ένα μόνο πρόγραμμα σαν κύρια πλατφόρμα εργασίας π.χ. cubase για να ηχογραφώ και να παίρνω τους ήχους μου απο hardware και έρχομαι στο ζητούμενο... Υπάρχει κάποιο "κουτί" με ήχους καλής ποιότητας? κάποιο sound module που να αξίζει πραγματικά αλλα θέλω να έχει και ήχους φυσικών οργάνων π.χ. πιάνα, φλάουτα, άρπες, τρομπέτες και πάει λέγοντας..κάτι που θα το πάρω και θα μου μείνει. Ξέρει κανείς το Yamaha MU128? θα μου έκανε κάτι τέτοιο?[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hi Elias

Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει ένα module που να έχει όλα αυτά που θέλεις. Ξέρω ασ πούμε το JV 2020 Roland που έχει καλά πλήκτρα/stirngs αλλά φλάουτα και άρπες... Πριν αγοράσεις ένα module πρέπει να ξέρεις σε τι αποσκοπείς. Σε live ας πούμε το module σίγουρα δεν κρασάρει ποτέ και είναι εύχρηστο. Αλλά δεν έχει την ποικιλία και τον πλούτο ενός software προγράμματος. Από την άλλη, αν δουλεύεις μόνο στούντιο, τότε χρειάζεσαι -ταπεινή γνώμη- πάνω από ένα module για να κάνεις τη δουλειά σου. Πιθανώς 2 ή 3 από αυτά. Πριν αποφασίσεις θα σου έλεγα κάνε ένα defragment του κομπιούτερ σου και ξανα δες την ιστορία software. Ειδάλλως, ψάξε καλά την αγορά (Roland, Korg, Kurzweil, Yamaha) διότι υπάρχουν πολλά modules και πρέπει μάλλον να εστιάσεις σε ένα.

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορεσεις και βρεις μεταχειρισμενο κανενα proteus 1 (emu)

http://www.vintagesynth.org/index2.html

θα ειναι πολυ καλα αφου θέλεις φυσικα οργανα. ειναι φτηνο επειδη ειναι παλιο αλλα πιστεψε με θα το λατρέψεις , γιατι εχει χαρακτηρα, και ακουγεται πολυ ζωντανο, αλλα και ρυθμιζεται μια χαρα.

θα το βρεις απο ebay (usa) στα 150 - 200 $

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου