Προς το περιεχόμενο

To SG, or not to SG...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, εχω βρεθει μπροστα σε ενα τεραστιο διλλημα και ζηταω βοηθεια απ οσους εχουν περασει απο μια παρομοια φαση...Λοιποοοον, ας θεωρησουμε δεδομενο πως ο ηχος της sg μου αρεσει.

 

Η πρωτη μου κιθαρα ηταν μια SG Angus Young signature.. Οταν την πρωτοπηρα, ειχα παθει την πλακα μου, ηταν ο παραδεισος μου (πριν απο 3 χρονια).Μετα απο 3 χρονια, παρ ολο που συνεχιζει να μου αρεσει ο ηχος της παρα πολυ, δυστυχως εχω συνειδητοποιησει πως δεν καθεται στο χερι μου. Το μπρατσο ειναι λεπτο για τα γουστα μου και η ¨αποκριση¨ του οργανου στο παιξιμο δεν ειναι καλη για μενα (καλα για αυτο ισως και να φταιει πως κανω σκατα setup στην κιθαρα μου). Τωρα το διλλημα ειναι, να την πουλησω η οχι; Ειμαι πολυ συναισθηματικα δεμενος με αυτην μιας και ηταν η πρωτη μου κιθαρα και την απεκτησα μετα απο αιματηρες οικονομιες.. Επισης δεν ξερω κατα ποσο μπορω να το δω ¨επενδυτικα¨... Τι να κανω λοιπον; Δεν μου παει η καρδια να την πουλησω, αλλα εχει νοημα να κραταω μια κιθαρα που παικτικα δεν με ικανοποιει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχην καν'της ενα ΚΑΛΟ σεταπ & αν συνεχιζει να μη σε βολευει μας ξαναρωτας. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά Νίκο! Ορθώς!!! Ακούς εκεί Angus Young signature για πούλημα!!! Είχα την ΤΥΧΗ να ακουμπήσω μία στο Vibrato που ήταν για πούλημα και ΔΑΓΚΩΘΗΚΑ γιατί ήθελε ΜΟΝΟ 1500 ευρώ (Μαζί με ενισχυτή Φέντερ!!!!!) να την πουλήσει!!! Και γω ΗΜΑΝ ΡΕΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή να την πουλίσεις ή να τη κρεμάσεις στο τοίχο και να λές να αυτή ήταν η πρώτη μου κιθάρα που αγόρασα με πολλές οικονομίες.

 

Welcome to the GAS institution!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gas = Taq = Elavd = Abraxas = Superfunk = Takis = ήή όσοι έχουν τουλάχιστον πάνω από 5 κιθάρες 2 ενισχυτές και ΚΑΤΩ από 3 παντελόνια και 1 ζευγάρι σεντόνια! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

 

 

Kαι σκεφτομουν να εφευρω μια τετοια λεξη, δεν ηξερα οτι υπαρχει!! Νομιζα πως ειναι οταν εχεις πειραχτει τοσο πολυ στα μυαλα σου που το μονο που κανεις ειναι να πειραζεις κιθαρες!!! Τελικα εχει και αλλη προεκταση..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GAS (Gear aquisition syndrome) είναι όταν σκέφτεσε ποια θα είναι η επόμενη αγορά που θα κάνεις πριν ακόμα πατίσεις το κουμπί της παραγγελίας στην κιθάρα που αγοράζεις τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GAS (Gear aquisition syndrome) είναι όταν σκέφτεσε ποια θα είναι η επόμενη αγορά που θα κάνεις πριν ακόμα πατίσεις το κουμπί της παραγγελίας στην κιθάρα που αγοράζεις τώρα!

 

Αυτό κολλάει? Θεραπεύεται? Πες κι άλλα να ξέρουμε να φυλαγόμαστε...!

 

Αγαπητέ/φίλε/συμπολίτη deadendmind σου μ@μ1σω λίγο το θέμα? ...Λίγο όμως!

Έχω κι εγώ ένα ταυράκι, μια ταπεινή Epiphone G-400, εδώ και 6,5 χρόνια την οποία κι εγώ αγόρασα με σκληρές οικονομίες στην 3η λυκείου, είναι η πρώτη μου ηλεκτρική κιθάρα (καλά μη βαράτε, μόνο 2 έχω), είμαι συναισθηματικά δεμένος μαζί της και δε θέλω να την πουλήσω μιας και δε μου αρέσει πλέον ο ήχος της πολύ (θα ήθελα να είναι πιο bright και crispy, δεν ξέρω αν με πιάνετε). Οπότε τριγυρνά στο μυαλό μου τι να της κάνω για να μου αρέσει ξανά (εκτός από ένα καλό set up Superfunk) και σχεδόν κατέληξα στο να της αλλάξω μαγνήτες (μιας και είναι η καρδιά της κιθάρας). Επειδή όμως το budget είναι ψιλοπεριορισμένο, αυτόματα η λύση που έρχεται στο μυαλό είναι οι GFS. ¶κουσα τα clipάκια απο το site και σχεδόν κατέληξα στους εξής δύο μαγνήτες :

 

Για bridge : http://store.guitarfetish.com/meal2ritovij.html

 

Για neck : http://store.guitarfetish.com/livialhuch.html (τον Liverpool ακούστε)

 

Παίζει επίσης στο μυαλό μου να βάλω τον memphis και για bridge και για neck.

 

Πως σας φαίνονται σαν επιλογές? Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε?

 

Thanx mates!

 

Sorry deadendmind! :oops: :oops: :oops:

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα μπορουσα ποτε να πουλησω την πρωτη μου κιθαρα, ειμαι συναισθηματικα δεμενος μαζι της, και αποψη μου ειναι να μην το κανεις deadendmind!!!

 

Αληθεια ποσοι εχουν πουλησει την πρωτη τους κιθαρα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου